Jednou vetou

KOMENTÁR: Nesvojprávny minister Lajčák?

Roman Martiška komentuje našu súčasnú situáciu

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Jeden z najlepších diplomatov na Slovensku je doma absolútne bez rešpektu. Rešpektovaný zahraničnými inštitúciami, do septembra predseda Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajčák sa v uplynulých dňoch stal nesvojprávnym politikom. Lajčák dokonca nemohol, resp. nebol schopný rozhodnúť ani o tom, či zostane na ministerskej stoličke.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Na Lajčákovo diplomatické tancovanie mu doma neskočili ani poslanci Národnej rady, ale ani vláda, od ktorej čakal podporu. Minister by mal zostať na ministerskej stoličke, zhodli sa premiér Peter Pellegerini s prezidentom Andrejom Kiskom. Pre oboch sa stal jediným diplomatom, ktorý dokáže Slovensko nasmerovať tým správny európskym a severoatlantickým smerom. Cena udržania bola vysoká. Lajčák sa stal ministrom, ktorý sám nedokáže rozhodnúť o svojom konci.

Hudobníci spomínajú: Mikuláša milujeme dodnes

Toto podanie demisie síce možno považovať za emotívne, napokon poslanci Národnej rady odmietli rok jeho práce v podobe Globálneho paktu, hoci je len spoluautorom sporného Paktu o migrácii, jeho neprijatie berie ako osobnú prehru. Žiaľ, jeden z najlepších sa nedokázal odosobniť. Strany SNS, Sme rodina, ĽSNS , ale aj vlastná strana Smer-SD nepodporili cestu do Marrákeša, a tak sa Lajčák rozhodol uvoľniť stoličku šéfa diplomacie.

Exkluzívne: Máme zmluvu, cez ktorú vyberali úplatky

Dokument nepodporila ani vláda a Lajčák je aj naďalej ministrom. Kiska sa za takmer týždeň nedokázal rozhodnúť, či demisiu príjme alebo nie a zobral si čas na rozmyslenie. Dlhé rozmýšľanie prezidenta urobilo z Lajčáka ešte väčšieho fackovacieho panáka akým je. Dostal sa do veľmi nemilej pozície, kým minulé mesiace tvrdil, že ministerskú stoličku neopustí, a to napriek veľkej podpore do boja o prezidentské kreslo, tak dnes by tento post opustiť chcel, ale nemôže, prezident ho držal v šachu. Rozhodnutie, ktoré nedokázal Kiska urobiť, napokon spravil samotný aktér celého politického teátra. Lajčák berie svoju demisiu späť, a to takmer vlastným rozhodnutím.

KOMENTÁR: Označí nás Kiska za mafiánov?

Diplomatické tance tentoraz nevyšli a Lajčák sa môže stať nikým – teraz bude čeliť otázkam,  čo malo toto celé divadlo znamenať (cesta Marrakéša už nie je zásadná  otázka?). Nepríjemné otázky by na jeho hlavu padali aj ak by si stál za svojím názorom, veď ak je dokument schvaľovaný v Maroku nezáväzný, aký význam má preň podávať demisiu?

Tance okolo Lajčákovej demisie skončili. Naozaj?

Lajčák si, ale nechtiac znepríjemnil aj prípadnú kampaň na prezidenta, na ktorú sa necítil, lebo ju považoval za špinavú. A mal pravdu! Boj o prezidentský palác bude špinavý a na jeho hlavu bude padať aj toto divadlo, ktoré ani zďaleka nevyužijú len tzv. antisystémoví kandidáti, napokon Lajčák bude ten, ktorý išiel takmer proti celej politickej scéne a sile v parlamente, nehovoriac o tom, že rozhodnutia o zahraničnej politike si začal privilegovať. Ako skúsený diplomat musí už teraz vedieť, že pozícia v ktorej bol pred mesiacom už neplatí.

Naozaj veľmi nelichotivá politická situácia ješitného diplomata… „Keď sledujem parlament, neviem, kde vlastne žijeme,“ nechal sa počuť Miroslav Lajčák a mal opäť pravdu. Dokáže sa nesvojprávny minister vrátiť do pozície diplomatického tigra?

KOMENTÁR: Neuveriteľný príbeh doktora práv

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky