Jednou vetou

KOMENTÁR: Označí nás Kiska za mafiánov?

Roman Martiška komentuje našu súčasnú situáciu

autorská koláž hlavne.sk, facebook RM, TASR

Nepríjemné otázky sa prezidentovi Andrejovi Kiskovi nekladú, a to takmer vôbec. Vyhlásenia sú síce na týždennom poriadku prezidenta, ale priestor na otázky médiá nedostávajú takmer žiadny, až na pár výnimiek, napr. rozhovor s priateľom na Pohode... U Kisku majú v posledných mesiacoch veľký problém odpovedať na jednoduchú otázku – koľko zarábajú Kiskovi ľudia v prezidentskom paláci? Odpovede na túto otázku sú absolútne neúplné a nekorektné voči postojom, ktoré prezident zastáva, teda aspoň navonok.

Ako redakcia pritom nežiadame platy upratovačiek, ktoré by koniec koncov mohli byť tiež zaujímavé, ale chceme vedieť platy osôb, ktoré pri prezidentovi vidíme stále, a to pravidelnejšie ako jeho manželku. Hovorca, poradcovia a pod. sú platení zo štátneho rozpočtu, čiže ich platy nemajú byť v tajnosti! Prezident by si mal uvedomiť, že prezidentský palác nie je jeho súkromná firma, v ktorej je len jeho vec koľko dá zarobiť účtovníčkam, ktoré ako vieme v Kiskových firmách robia chyby.

Kričanie po transparentnosti a spravodlivosti v týchto dňoch vyznieva z Kiskových úst viac než komicky. Transparentnosť by podľa súčasného zahmlievania ohľadne platov mala zostať pred bránami prezidentského paláca a za nimi už je všetko v kompetencii „Pána prezidenta!“ ako sa vyjadril Juraj Šeliga z iniciatívy Za slušné Slovensko. Prezidentovi vôbec neprekáža, že momentálnym tichom okolo platov porušuje niekoľko rozhodnutí súdov, ktoré jasne deklarovali postoj k zverejňovaniu platov.

Hovorí sa, že mlčať je zlato, ale u prezidenta sa mlčí v prípade podozrení na jeho hlavu veľmi často! Únik daňového tajomstva? Mafiánsky štát! Lietanie štátnym špeciálom do Popradu? Vtiahnutie do politických hier Kaliňákom! Prehraný spor o pozemky? Zaujatý sudca! Platy v prezidentskom paláci? Platy v prezidentskej kancelárii podliehajú ochrane osobných údajov!

Kruh odpovedí z prezidentskej kancelárie sa stále neuzavrel, zostáva len veriť, že odpovede od hovorcu roka a jeho tímu prídu. Veď chceme byť slušné Slovensko, nie?

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky