KOMENTÁR: Tipovacia súťaž v odvolávaní Ficových ministrov sa nezaobišla bez teatrálneho Matoviča

Ministri Ján Richter a Robert Kaliňák

Foto: TASR

Rok 2017 bol aj o odvolávaní ministrov. Minister školstva Peter Plavčan bol odvolaný premiérom Robertom Ficom na tlačovke. Ministri Ján Richter a Robert Kaliňák odvolaní neboli, hoci opozícia na to mala dva pokusy. Rok 2017 sa zapíše aj ako rok, v ktorom sa študenti vybrali protestovať do ulíc, na Slovensku boli odsúdení dvaja ministri, jedného obvinili. Bol to aj rok teatrálneho Matoviča.

Ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi sa podarilo stať sa predsedom 72. Valného zhromaždenia OSN, významná funkcia má volebné obdobie v dĺžke jedného roka. Zatiaľ čo jeden minister slávil úspech v Amerike na Slovensku prišiel o ministerské kreslo minister školstva Peter Plavčan, ktorého odvolal premiér Robert Fico. Koalícia aj tento ,,podraz“ prežila. V tomto období sa na našom portáli objavil profesor Plawčík.

Neodvolateľní ministri a študenti v uliciach

Kým prezident Andrej Kiska sa naďalej teší priazni médií a voličov, pod ministerskými stoličkami Jána Richtera a Roberta Kaliňáka sa tento rok niekoľkokrát zatriaslo. Richter mal byť odvolaný z postu ministra práce a sociálnych vecí  pre kauzu z minulého roku okolo reedukačného centra Čistý deň, napriek dvom pokusom sa to opozícií nepodarilo. Dvom odvolávaniam čelil aj minister vnútra Kaliňák, ktorý o stoličku neprišiel ani pre vysokú korupciu na Slovensku, ani pre obchody s podnikateľom Ladislavom Bašternákom.

>> KOMENTÁR: História sa opakuje… alebo od nevraživosti Mečiar – Kováč k napätiu Fico – Kiska <<

Práve korupcia zaplnila ulice niekoľkých slovenských miest. Protesty proti Kaliňákovi a prezidentovi policajného zboru Tiborovi Gašparovi organizovali študenti. Protesty mali byť apolitické a občania mali ukázať silu, samozrejme, k protestom sa neoficiálne pripojila opozícia, ktorá študentom fandila. Okrem iného študenti žiadali vyšetrenie kauzy Gorila, odstúpenie Kaliňáka a Gašpara. Zaujímavosťou bolo, že jeden z hlavných organizátorov nevedel o kauze Gorila takmer nič, podobne tomu bolo o obchodoch Kaliňáka s Bašternákom.

Odsúdení ministri a obvinený Rusko

Už aj na Slovensku máme odsúdených politikov. Nástenkový tender z prvej Ficovej vlády má svojich obvinených, hneď dvaja exministri výstavby si 18. októbra vypočuli rozsudky, ktoré ich poslali do väzenia. Exminister Marián Janušek dostal 12 rokov basy a exminister Igor Štefanov 9 rokov väzenie v zariadeniach s minimálnym stupňom stráženia. Obaja ministri to vnímali ako potrebu odsúdenia ministrov, čím má stúpnuť kredit Slovenska, hlavný vinníci vraj chodia po slobode.

Takmer pár hodín delilo od toho, aby sa vyhol trestnému stíhaniu exminister hospodárstva Pavol Rusko, ktorého bývalý boss mafie Mikuláš Černák obvinil z objednávky vraždy spoločníčky Silvie Volzovej. Rusko je práve podozrivým a súd povolil podmienečné prepustenie, pričom je monitorovaný náramkom a nesmie opustiť republiku.

Opozícia strieľa slepými a teatrálny Matovič

Pokusy opozície odvolať ministrov vlády končia neúspešne. Pokiaľ koaliční poslanci držia ako tak pri sebe, v opozícií sa to triešti. V roku 2017 sa trieštila najmä strana SaS, z ktorej najskôr odišiel Jozef Mihál, ktorý založil stranu s nezaradeným Miroslavom Beblavým  a koncom roka Martin Poliačik odišiel do Progresívneho Slovenska.

V hnutí OĽaNO sa líderkou postupne stala Veronika Remišová, ktorej pomohlo najmä teatrálne odmietanie Igora Matoviča zúčastňovať sa parlamentných zasadnutí, ktoré vraj nie sú demokratické, ale poslanci sú šikanovaní predsedom NR SR Andrejom Dankom. Svoj protest chcel mať však zaplatený a do kancelárie predsedu Danka doručil ospravedlnenky, ktoré mu neboli priznané, a tak o časť platu prišiel. Matovič sa do parlamentu vrátil na decembrové odvolávanie Kaliňáka, opäť predniesol rozsiahly príhovor, kde okrem iného využil smrť slovenských opatrovateliek na to, aby použil slovné spojenie ,,máte ich krv na rukách“.

V tretej časti seriálu „Politické dianie na Slovensku“ sa dočítate o porazenom Kotlebovi a Ficovi, ktorý vyhral, ale aj o dvoch prejavoch takmer v rovnakom čase s odlišným posolstvom.

Môže vás zaujímať

Prezidentka ocenila ľudskú statočnosť, neúnavnosť a silu