KOMENTÁR: História sa opakuje… alebo od nevraživosti Mečiar – Kováč k napätiu Fico – Kiska

Kým správa prezidenta Andreja Kisku o stave republiky bola opozíciou chválená u premiéra Roberta Fica veľké uznanie nenašla

Foto: TASR

V roku 2017 sa začalo ukončenie morálnej škvrny v ére samostatného Slovenska, po takmer 20 rokoch sa zrušili tzv. Mečiarove amnestie, ktoré boli vrcholom nevraživosti premiéra Vladimíra Mečiara s prezidentom Michalom Kováčom. Paradoxom je, že kým 20-ročný boj najvyšších ústavných činiteľov sa aspoň morálne ukončil, práve v tomto roku sa zvýšilo napätie medzi premiérom Robertom Ficom a prezidentom Andrej Kiskom.

V tomto roku začal platiť tzv. náhubkový zákon, ktorý priniesol obmedzené prejavy pre poslancov Národnej rady SR. Očakávania boli najmä v efektívnom využití daného času, ktorý má poslanec k dispozícií. Poslanec sa tak mal vyjadriť k veci vecne a malo sa predísť vulgarizmom a osočovaniu v parlament. Ako po takmer roku fungovania vieme, jediné čo sa zmenilo je zmiznutie keksov a tričiek z rokovacej sály, vulgarizmus a tretia cenová zostala.

Neodvolateľné amnestie Vladimíra Mečiara

Podarilo sa prelomiť nemorálne amnestie Vladimíra Mečiara. Slovensko sa má dozvedieť, kto uniesol Michala Kováča ml. a kto zabil Róberta Remiáša. Zrušenie amnestií naštartoval prvý slovenský triler s názvom Únos, ktorý sa inšpiroval práve udalosťou únosu Kováča ml. a smrťou Remiáša.

Najskôr to vyzeralo na neúspech a Mečiar sa v diskusiách bavil, pričom upozorňoval na neodolateľnosť amnestií, tieto napokon parlament prelomil. Zrušená bola zároveň aj amnestia Michala Kováča, syna Kováča ml. Zaneprázdnené súdy tak majú na stole aj prípad starý takmer 20 rokov.

Čo prezident Kiska vetoval, to parlament aj tak schválil

Takmer po celý rok prebiehali ťahanice prezidenta Andreja Kisku s premiérom Robertom Ficom. Zatiaľ čo prezident vetoval zákony, vo veľkej väčšine boli schválené opätovne, premiér útočil cez sociálne cítenie a obviňovanie prezidenta s protiústavného správania ohľadom nevymenovania ústavných sudcov, ktorý Kiska napokon po doručení rozhodnutia Ústavného súdu vymenoval.

Do konca roka sa Ficovi voči prezidentovi nepodarilo vymámiť peniaze za využívanie štátneho lietadla na cesty domov. Mal to byť tromf premiéra voči prezidentovi, no postupne tento fakt zneužívania“ štátneho lietadla zapadá prachom, teda ak ho nepripomenie samotný objaviteľ“ Fico.

Kiska, ale o časť svätožiary tento rok predsa len prišiel. Svoju prezidentskú kampaň mal zaúčtovanú vo firme, ktorú vlastní s bratom. Hoci je pravda, že po upozornení dané peniaze daňovému úradu vrátil, k danej situácií sa postavil ako zbabelec, ktorý hľadal príčiny, prečo sa to mohlo stať.

Pritom úplne stačilo priznať, že to bolo naozaj tak, ale situáciu oľutoval tým, že pohľadávku zaplatil. Ospravedlňovanie, ktorého sa voliči dočkali, prišlo, ale, žiaľ, nie od prezidenta, skôr od jeho kamarátov, ktorí hovorili o celkom bežnej chybe.

>> V druhej časti Politické dianie na Slovensku sa dočítate o ministroch, ktorí sú neodvolateľní, o študentoch v uliciach, ale aj o odsúdených a obvinených ministroch a opozícií, ktorá strieľa slepými. >>

Môže vás zaujímať

Kalavská priznala, že demisiu nepodala len pre stratifikáciu