KOMENTÁR: Pomalý Fico a slovenská politická (ne)korektnosť

Igor Matovič veľmi rád vystupuje ako "neposlušný poslanec". Robert Fico má politickej nekorektnosti už dosť

Foto: TASR

Politická korektnosť na pretrase snemu strany Smer-SD. Robert Fico už vyše mesiaca podáva oneskorené reakcie, napriek tomu sú plné emócií. Igor Matovič naďalej porušuje politickú slušnosť, tentokrát prestrelil.

Skončila sa éra politickej korektnosti, teda aspoň to oznámil premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico na sneme strany. Žiaľ, opäť to povedal s oneskorením. Za posledný mesiac sa mu vôbec nedarí reagovať rýchlo, pohotovo a najmä s aktuálnosťou, ktorá by zaujala. Na vyjadrenie po župných voľbách sme čakali týždeň, zvýšenie platov ústavných činiteľov sa mu nepáčilo až po hlasovaní a podobne reagoval aj na dodatkové ordinačné hodiny. Jedinú rýchlosť a pohotovosť ukázal pri odvolávaní Roberta Kaliňáka a pri útočení na prezidenta Andreja Kisku, hoci v tom druhom prípade to na Fica bolo tiež pomalé.

Kto do Smeru od dnešného dňa hodí kameň, on do neho hodí dva. O politickej korektnosti už dnes nemožno hovoriť. Vyhráva antipolitika a strana Smer-SD sa so situáciou musí vysporiadať. Škoda, že v niečom má ten Fico pravdu. Horálky a tričká síce Andrej Danko vyriešil, ale slovník a argumentácia, ktorú nenájdeme ani v tretej cenovej, v parlamente zostala. Žiaľ, k tomu sa pridalo aj chrapúnstvo, pričom tragické udalosti sa zneužívajú viac ako v reláciách s emotívnymi príbehmi Slovákov.

Bez štipky hrdosti a hanby

Asi sme si už zvykli, že Igor Matovič a politika veľmi k sebe nejdú. Matovič je totiž viac človek, ktorý rád vŕta a dvíha tlak ako politik. To čo, ale predviedol pri odvolávaní Kaliňáka už nehraničí s pochabosťou, ale diagnózou menom blázon, ktorú mu počas zasadnutia niekoľkokrát predhodili. Horšie je, že nasledujúce parafrázované Matovičovo vyjadrenie nemohlo byť nepripravené, taká improvizácia by asi nenapadla nikomu.

Poslanec Matovič považuje za hlavných vinníkov tragickej nehody opatrovateliek vládu. Podľa neho práve členovia tejto sociálnej a spravodlivej vlády majú na rukách krv matiek, dcér a sestier, ktoré chodili umývať zadky rakúskym dôchodcom. To myslel naozaj, alebo v amoku? Toto zoštylizovanie už nemá nič spoločné s politickou nekorektnosťou, ale je to jednoducho chrapúnstvo. Ak má Fico na mysli tieto Matovičove argumenty, tak má pravdu, ale na ňu sme si už zvykli.

Stále pozadu

Fico teda ani na sneme strany nepovedal novinu. Politická korektnosť a určitá úroveň politickej diskusie na Slovensku je dávno preč. Opäť na to prišiel neskoro. Nakoľko politické chrapúnstvo a neúcta voči súperovi tu bola už v roku 2014 a práve človek zo Smeru má najslávnejší a maximálne neprofesionálny výrok ,,Vyhraj voľby, môžeš všetko!“, toto nepovedal nikto z opozície, ale vtedajší predseda parlamentu Pavol Paška, počas obdobia, keď vládol  Smer-SD úplne sám.

Hoci sa Fico vyjadril, že sa cíti byť v poriadku a je odhodlaný zotrvať v politike jeho politické reflexy sa značne spomaľujú. Za posledný mesiac nedokázal promptne okrem útokov na prezidenta reagovať takmer na nič. Všetko so značným oneskorením, ale napriek tomu s veľkou dávkou emócií.

Môže vás zaujímať

Plnú 150-člennú kandidátku ponúka 13 z 25 politických subjektov