KOMENTÁR: S bratmi Rusmi svorne do jadra Európy

Traja najvyšší ústavní činitelia sa dohodli na spoločnej zahraničnej politike. V zahraničí to tak už nevyzeralo

Foto: TASR

Posledný komentár zo série o politickom dianí na Slovensku v roku 2017. Traja najvyšší ústavní činitelia prezident Andrej Kiska, premiér Robert Fico a predseda NR SR Andrej Danko sa dohodli na spoločnej zahraničnej politike. V zahraničí však už takí jednotní neboli. Ich jednota trvala najmä pri župných voľbách, ktoré napokon v Banskej Bystrici Kotleba prehral.

Na oficiálne štatistiky si ešte síce počkáme, ale pokojne môžeme vyhlásiť, že práca snov na Slovensku bola v roku 2017 advokátska prax. Jeden príklad stojí za všetky, a tak spomeňme advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána, ktorý si po vyhratom spore okolo vodnej elektrárne Gabčíkovo pripísal 17,5 milióna eur.

Ak sa vám zo sumy zahmlilo pred očami, tak asi neviete, že pôvodná suma mala byť 64 miliónov eur. Potom ako odmena nabrala mediálny rozmer sa vedenie štátneho MH manažmentu posnažilo a odmenu po dohode znížilo. Premiér Fico označil odmenu za nechutne vysokú. Minister hospodárstva odvolal vedenie štátnej firmy a znížená odmena skončí na súde…

Porazení Kotleba a Fico… a konečným víťazom bol premiér

Zatiaľ čo pred voľbami županov bol najzaujímavejší boj v Banskej Bystrici proti Marianovi Kotlebovi, ktorý napokon vyhral Ján Lunter a syn. Po voľbách sa takmer týždeň čakalo na Roberta Fica, ktorého Smer-SD stratil, čo sa dalo. Po týždni vyšla na svet Ficova víťazná analýza, kde sa Slovensko dozvedelo, že Smer má najviac župných poslancov z celého politického spektra, a tak sa z porazeného Fica stal Fico víťaz.

KOMENTÁR: História sa opakuje…, alebo od nevraživosti Mečiar – Kováč k napätiu Fico – Kiska

V priebehu mesiaca to nebolo jediné víťazstvo premiéra. V decembri počas pracovnej zahraničnej cesty Fico pohrozil pádom vlády, pričom sa rozhodol spojiť hlasovanie o dôvere vlády s hlasovaním o zvyšovaní platov ústavných činiteľov.

Opozícia bola s koalíciou jednotná, zmrazovanie platov je protiústavné a poslanci si zaslúžia o tisícku viac. Pohrozenie pádom vlády však koalíciu zjednotilo, a tak sa platy poslancov navýšili len o jedno euro. Premiér sa tak môže pozrieť do očí pracujúcich Slovákov, ktorí robia aj v noci, keďže jednu šichtu s nimi solidárne odrobil, tak je predsa jedným z nich.

Rusi sú bratia alebo hlavní nepriatelia?

Dve zahraničné návštevy počas dvoch dní, dvaja najvyšší verejní činitelia a dve rôzne strany politického vnímania sveta. Ak sa k tomu pridá nekonzultovanie prejavov s rezortom diplomacie, čudné a nie veľmi jasné odkazy svetu sú na svete. Aj sa stalo…

KOMENTÁR: Tipovacia súťaž v odvolávaní Ficových ministrov sa nezaobišla bez teatrálneho Matoviča

Zatiaľ čo predseda NR SR Andrej Danko označil Rusov v Štátnej dume za bratov a vyslovil vzájomnú spoluprácu za prospešnú pre obe strany. Prezident Andrej Kiska v Európskom parlament označil Rusko za hlavného nepriateľa. Síce sa hovorilo o potlesku „na nohách“, pozorný divák večerného spravodajstva videl zívajúce tváre európskych poslancov. Kiskov prejav bol totiž plný klišé.

Pokým Andrej Danko musel vysvetľovať prejav v Štátnej dume, kde okrem iného „vybavil“ vzájomné uznávanie vysokoškolských diplomov, Andrej Kiska si na slovenskom politickom trhu vyslúžil ovácie z toho, že iný štát označil za nepriateľa a na pôde európskeho parlamentu vyslovil historickú myšlienku: „Slovensko chce byť súčasťou Európskej únie…“

Už zajtra sa dočítate o politickom dianí vo svete, kde bol rok 2017 rokom volieb a dvoch mužov Donalda Trumpa a Kim Čong-una.   

Môže vás zaujímať

Prezidentka ocenila ľudskú statočnosť, neúnavnosť a silu