Rozkoly medzi prezidentami a premiérmi na Slovensku nie sú nič výnimočné
75. výročie vylodenia Spojencov v Normandii si uctili v anglickom Portsmouthe britská kráľovná Alžbeta II. s manželom, britská premiérka Theresa May, americký prezident Donald Trump s manželkou, francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkel … a za Slovensko bol prítomný podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši. Išlo o jednu z najdôležitejších udalostí druhej svetovej vojny. Významnú úlohu zohrávali aj československí vojaci a letci, z ktorých mnohí v boji zahynuli.

Dajú sa oživiť padajúce preferencie SMER-SD?
Prečo nemala Slovenská republika na tejto slávnostnej udalosti poriadneho zástupcu ako je prezident Kiska? Pamätáme si pri 70. výročí zastúpenie SR vtedajším prezidentom I. Gašparovičom. Odpovedá priamo prezident Andrej Kiska: „Pozvánku do Normandie som nedostal. Jedinú pozvánku na Slovensku od začiatku apríla má v rukách premiér. Priamo predseda vlády ma nikdy neoslovil, aby som ho zastúpil, hoci sme sa viackrát stretli, aj začiatkom minulého týždňa. Ak mám správne informácie, pozvánku do Ruska dostal premiér výrazne neskôr ako do Normandie. Rozhodol sa pre Moskvu. Verejne som dávno vyhlásil, že mojou poslednou zahraničnou pracovnou cestou bude návšteva Českej republiky minulý týždeň. Slovenský prezident vždy začína a vždy končí v Českej republike.“
Stanovisko Úradu vlády je však iné. Vyberte si, ktorej odpovedi veríte.
„Pozvánka bola doručená na Úrad vlády SR. Vzhľadom na to, že prišla až potom, ako Úrad vlády potvrdil návštevu predsedu vlády SR v Moskve. Úrad vlády následne preveroval v kancelárii prezidenta SR možnosť, či by mohol Slovensko zastupovať na tomto podujatí prezident SR. Odpoveď bola negatívna. Na základe tejto odpovede bol návštevou poverený vicepremiér SR Richard Raši,“ píše na margo pozvánky Úrad vlády.
Exkluzívne foto: Tajné stretnutie Kisku s hlavným organizátorom protestov
