Jednou vetou

Koncipientska prax by sa skracovať nemala, treba zlepšiť vzdelávanie

Ilustračné foto

pixabay.com

Prax advokátskeho koncipienta by sa v súčasnosti nemala skracovať. Myslí si to šéf Slovenskej advokátskej komory (SAK) Tomáš Borec. Reagoval tak na novely zákona o advokácii, ktoré hovoria o skrátení praxe z piatich na tri roky, a o ktorých rokoval v utorok parlamentný ústavnoprávny výbor.

Borec je za ponechanie päťročnej praxe a zdôrazňuje najmä potrebu zvýšiť kvalitu vzdelávania a absolventov právnických fakúlt. V súčasnosti je totiž podľa jeho slov problém práve kvalita absolventov právnických fakúlt, čo je dlhodobý trend. Skrátenie koncipientskej praxe by preto podľa neho nebola dobrá zmena pre klientov, ktorí majú záujem o kvalitné právne služby.

„Slovenská advokátska komora je garantom licencií a kvality poskytovaných služieb. Ak si ktokoľvek myslí, že nie je podstatné, či tá kvalita je alebo nie, potom môžeme zrušiť celú koncipientsku prax a poslať absolventov právnických fakúlt rovno vykonávať advokáciu na súdy. Ale v tom prípade nebude spokojný nikto,“ upozornil Borec, ktorý mieni sám prísť so skrátením praxe, keď sa zvýši kvalita absolventov právnických fakúlt.

Žiť v demokraticky spravovanej krajine je dôležité pre 74 percent Slovákov

Skrátenie praxe navrhujú opozičné hnutia OĽaNO a Sme rodina. Nesúhlasia s názorom SAK. Predkladatelia tvrdia, že súčasne platná päťročná prax advokátskeho koncipienta sa javí ako neopodstatnene dlhá, až diskriminačná, oproti iným významným právnickým profesiám. Napríklad v prípade sudcov a prokurátorov je len trojročná prax podmienkou pripustenia k justičnej skúške.

Novely tiež majú zjednodušiť prístup k slobodnému povolaniu advokáta tak, aby bolo možné do praxe advokátskeho koncipienta započítať aj prax vyššieho súdneho úradníka či inú právnu prax. Poslanci pripomínajú, že v súčasnosti možno započítať prax len niektorých právnických profesií, ako je napríklad sudca či právny čakateľ prokuratúry.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky