Jednou vetou

Korčok: Merkelová neoslovila SR, len krajiny, odkiaľ prúdia do Nemecka migranti

Ivan Korčok

Foto: TASR

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vôbec nerokovala so Slovenskom o urýchlenom návrate migrantov z Nemecka do toho štátu EÚ, kde boli zaregistrovaní. Pre slovenských novinárov to v sobotu na palube lietadla z francúzskeho Darney do Bratislavy povedal štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

Reagoval tak na správu agentúry DPA, ktorá sa odvoláva na kancelárkin list určený koaličným partnerom – vrcholným politikom Kresťanskosociálnej únie (CSU) a Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD). DPA v nej napísala, že Merkelová získala od 14 krajín – vrátane Maďarska, Česka a Poľska – prísľub dohody o urýchlenom návrate migrantov z Nemecka do štátu Európskej únie, kde boli pôvodne zaregistrovaní. Slovensko v údajnej zamýšľanej dohode nefigurovalo.

Nemecko „s poľutovaním akceptuje“ odmietnutie Prahy prijímať naspäť migrantov

„Kancelárka Merkelová sa logicky obrátila na tie krajiny, z ktorých migranti do Nemecka prichádzajú, to je celé. Keďže zo Slovenska do Nemecka migranti neprichádzajú, logicky sa na nás nemohla kancelárka obrátiť, takže to je celé a je to absolútny nezmysel,“ povedal Korčok.

Potvrdil tak skoršie vyjadrenie predsedu vlády SR Petra Pellegriniho. Slovenský premiér ešte na štvrtkovej tlačovej konferencii na summite EÚ v Bruseli povedal, že téma uzatvorenia takejto bilaterálnej dohody medzi SR a Nemeckom o vracaní migrantov z Nemecka do krajín, kde boli zaregistrovaní, na zasadnutí Európskej rady ani len nezaznela. Uviedol pritom, že ak by Slovensko takúto dohodu uzavrelo, bolo by to z našej strany len „teatrálne gesto“, keďže zo Slovenska do Nemecka nijakí migranti neprúdia.

Babiš dementoval správy o podpore dohody o návrate migrantov

Informáciu DPA o takejto dohode medzičasom dementoval i český premiér Andrej Babiš s tým, že „o ničom takom sa nerokovalo“. Poprel ju aj predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý povedal, že ide o bežnú „politickú kačicu“.

Merkelová v piatok na summite EÚ oznámila, že Španielsko a Grécko sú pripravené prevziať migrantov, ktorí ich úrady požiadali o azyl, ale neskôr boli zachytení na nemecko-rakúskych hraniciach.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky