Jednou vetou

Koronavírus na školách. Učitelia sa museli zblázniť, odkazujú rodičia žiakov

Niektorí učitelia riešia učenie jednoduchšie. Deťom zasielajú iba úlohy a deti si s nimi musia poradiť sami

autorská koláž hlavne.sk, Foto: Shutterstock

Ako to máme zvládnuť s učením? Pýtajú sa rodičia, šokovaní z množstva učiva, ktorým niektorí učitelia zavalili ich deti. A ako to majú zvládnuť školáci? Niektorí doslova píšu, že učitelia sa museli zblázniť.

FOTO: Nemáte rúško? Takto si ho raz dva vyrobíte ako naša čitateľka

,,Dostávajú viac učiva, ako keď chodia do školy. To je na hlavu postavené,“ napísala na sociálnej sieti Slávka, mamička štvrtáčky z Nitry.

Ďalšia píše, že majú toľko úloh, že sa musí učiť s dcérou druháčkou sedem hodín. ,,Ako to mám stíhať, keď chodíme s manželom obaja do práce. Je to nereálne,“ opisuje Dagmar nútené ,,prázdniny“ svojej dcéry.

Na sociálnych sieťach napísali rodičia školákov množstvo sťažností s konkrétnymi výhradami o tom ako niektoré školy a ich učitelia zahlcujú deti v týchto dňoch učivom, robia im ,,zo života peklo“ a komplikujú život rodičom, ktorí i napriek ťažkej situácii chodia do práce i s rizikom nákazy, aby oni mohli rozdávať príkazy z tepla domovov svojim žiakom.

Herečka Zuzana Mauréry vo filme Učiteľka (2016) | foto: YouTube

Nie je učiteľ ako učiteľ

,,Odchádzam je mi z toho zle ako sa stále sťažujú rodičia, nepatrí to tu. Som učiteľka a riaditeľka školy. Doobeda učím matematiku piatakov, kontrolujem, vysvetľujem namiesto 45 minút aj 4 hodiny, s každým žiakom individuálne, aby všetkému porozumeli, ale to je moja práca potom administratíva ohľadom školy a doma mám tretiaka  a ročnú slečnu,“ napísala rozhorčená Janka.

Josef Abrhám a Jiří Sovák vo filme Marečku, podejte mi pero (1976) | foto: YouTube

 

Nie všetci sú však takto vyťažení. Niektorí učitelia to na rozdiel od nej pochopili odlišne, podstatne jednoduchšie. Deťom zasielajú iba úlohy a deti si s nimi musia poradiť sami.

Josef Kemr hľadá Hrdobca vo filme Marečku, podejte mi pero (1976) | foto: YouTube

 

Pre deti v ročníkoch 1-4  je to takmer nemožné, nakoľko tieto deti sa ešte nedokážu sami učiť nové učivo bez pomoci rodičov. ,,Ťažko sa prvák sám bez pomoci rodiča naučí písať písmenká, spájať ich, cvičiť a čítať. Následne dostane domácu úlohu, ktorú má naskenovať a poslať učiteľke, ktorá si v teple domova na to vyčlení svoj čas a potom dostane to isté z matematiky, slovenčiny a prvouky,“ napísala Simona.

Rozšíril sa nám tu „takový nešvar a to slovíčko…“, Eva Holubová ako triedna učiteľka vo filme Pelíšky (1999) | foto: Youtube

Rodič má byť aj učiteľ?

Ďalšou otázkou zostáva, čo má robiť rodič, ktorý musí chodiť do práce. Všetci totiž nemajú prázdniny, ako to poňali niektorí naši učitelia, ktorí svoju úlohu preniesli na rodičov. A na druhom stupni to podľa reakcií nie je o nič lepšie ako na prvom. Táto situácia pritom môže trvať ešte veľmi dlho.

Svojrázny učiteľ Igor Hnízdo – Jan Tříška vo filme Obecná škola (1991) | foto: YouTube

 

EXKLUZÍVNE. Starosta Kostolišťa: Niektorí pre Koronavírus radšej ani z domu nevychádzajú

Môže vás zaujímať

NKÚ: Dlh za rekonštrukciu zimného štadióna riešila Bratislava nezákonne