Jednou vetou

KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU: Noví pacienti, zatvorené školy a inštitúcie

Na Slovensku počet prípadov nakazení koronavírusom pribúda

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock, TASR

Na Slovensku sa potvrdili ďalšie dva prípady nákazy koronavírusom. Na tlačovej besede po zasadnutí ústredného krízového štábu to uviedol predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Zároveň povedal, že na 14 dní budú na Slovensku zakázané všetky verejné podujatia. Dvojtýždňová karanténa tiež čaká všetkých, ktorí sa na Slovensko vrátia z Číny, Talianska, Južnej Kórei alebo Iránu.

EXKLUZÍVNE. Starosta Kostolišťa: Niektorí pre Koronavírus radšej ani z domu nevychádzajú

aktualizované 11. 3. 2020

Zatvorené známe trhovisko v Bratislave

Starosta bratislavského Ružinova Martin Chren na sociálnej sieti informoval, že z preventívnych dôvodov bude uzatvorené známe bratislavské trhovisko na Miletičovej ulici. „V dopoludňajších hodinách sme sa dozvedeli, že jedna osoba spomedzi predajcov oblečenia na trhovisku Miletičova bola včera vo večerných hodinách hospitalizovaná s príznakmi zvýšenej teploty, kašľa a hnačky. Ide o predajkyňu oblečenia, ktorá má pozitívnu cestovateľskú anamnézu, pred menej ako desiatimi dňami sa údajne vrátila z ázijskej krajiny. Hospitalizovaná mala byť spolu so svojim manželom,“ uviedol Martin Chren na Facebooku. 

„Zo všetkých zahraničných zdrojov vieme, že prevencia je najúčinnejší krok k spomaleniu šírenia nákazy. Radšej pristúpime k silnejším preventívnym opaterniam a neskôr znesiem na svoju hlavu kritiku, že sme nemuseli byť takí striktní, ako keby sme mali niečo zanedbať a kvôli tomu by malo byť čo i len o jedného infikovaného viac,“ dodal Chren.

PREVENTÍVNE UZAVRETÁ MILETIČKAProsím nepodliehajte panike, ide o preventívne opatrenie, prípad koronavírusu zatiaľ nie…

Uverejnil používateľ Martin Chren – starosta Ružinova Streda 11. marca 2020

Plánujú celoplošné zatvorenie škôl

Krízový štáb bude vo štvrtok zvažovať, či sa na 14 dní zatvoria všetky školy a školské zariadenia. Pred rokovaním vlády to uviedol premiér SR Peter Pellegrini. „Má to vážne dopady na fungovanie spoločnosti, ak však stiahneme milión ľudí z obehu, je dobrý predpoklad, že znížime riziko nákazy,“ konštatoval.

Ako Pellegrini uviedol, má sa tiež rozšíriť počet operátorov obsluhujúcich infolinky. Pomôcť by mohli lekárske fakulty, linky by mali obsluhovať študenti v piatom ročníku, doktorandi a rezidenti. „Pomocná ruka bola podaná z Košíc, ideme sa spojiť aj s rektorom univerzity v Bratislave. V piatom ročníku už študenti vedia podať fundovanú informáciu, už možno lepšiu ako operátor,“ konštatoval.

Premiér zároveň vyzval lekárov a sestry v ambulanciách, aby dvíhali telefóny a venovali sa pacientom, ktorí spadajú do ich obvodu. Tým sa podľa neho odľahčia preťažené infolinky. Musia podľa premiéra pomôcť všetci, žiaden štát v Európe nie je pripravený na takýto nápor. „Ani dobre vybavené callcentrum nezvládne 17-tisíc hovorov denne,“ dodal.

Ako premiér informoval, posádky záchraniek v Bratislavskom kraji v stredu ráno začali odoberať vzorky pacientom u nich doma. Rozširujú sa tiež kapacity, budú k dispozícii dva alebo tri druhy testov.

Ľudí s ľahšími príznakmi budú testovať na protilátky, pričom úspešnosť týchto testov je 97 až 98 %. Pellegrini opäť upozornil, že sa na koronavírus nebudú robiť preventívne testy. „Ani tomu, kto len zakašle a bol na lyžovačke, nič mu však nie je,“ uviedol. Nemáme na to podľa premiéra kapacity, testovať musíme vážne chorých ľudí. Nástupom rýchlotestov sa podľa neho budú kapacity rozširovať. „Budeme koordinovať všetkých, ktorí vedia a mohli by robiť vyšetrenia, aby si vymieňali názory,“ dodal.

Kabinet sa má zaoberať aj nákupom špeciálnych prístrojov na umelú ventiláciu. „Naše nemocnice majú dostatočné kapacity, ak však príde k takému stavu ako v Taliansku, kde približne 10 % nakazených musí ísť na umelú ventiláciu, je to vážny problém,“ konštatoval premiér. Odkladať sa možno budú aj plánované operácie.

Vláda bude tiež rozhodovať o tom, že v prvom kole vyčlení minimálne 200 vojakov, aby armáda poskytovala súčinnosť Policajnému zboru pri riešení týchto situácií. Možno tiež uloží odporúčanie všetkých mestám a obciam, aby ich mestskí policajti vykonávali kontrolu verejných priestranstiev a upozorňovali ľudí, nech opustia obchodné priestory a nech sa nestretávajú v parkoch.

Trenčiansky primátor zároveň avizoval, že ak po štvrtkovom rokovaní ústredného krízového štábu nezaznie jasné stanovisko v otázke zatvárania školských zariadení, mesto Trenčín od piatka 13. marca pristúpi k uzatvoreniu materských a základných škôl.

Zrušené podujatia RTVS

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) zrušila slávnostný večer udeľovania ocenení Rádiohlavy 2019. Dočasne nebudú pre verejnosť prístupné ani výstavy v priestoroch Slovenského rozhlasu. Slávnostné vyhlasovanie výsledkov 12. ročníka Radio_Head Awards bolo naplánované na stredu 18. marca v bratislavskom NTC – Národnom tenisovom centre. Poslucháči sa víťazov v 12 kategóriách dozvedia vo vysielaní Rádia_FM, ako aj na webe radiohlavy.sk.

Odkladá sa tiež otvorenie výstavy Beskydské trio z Poľska, ktorá je inštalovaná v Galérii Slovenského rozhlasu. Dočasne sú pozastavené aj organizované prehliadky multimediálnej výstavy diel k storočnici Vincenta Hložníka, ktoré sa v Slovenskom rozhlase konali každú stredu. Plánovaná verejná nahrávka nedeľnej zábavnej relácie Rádia Slovensko Pichli vidly bude bez verejnosti a verejná nahrávka relácie Rádia Devín Folkfórum live sa neuskutoční.

RTVS už tento týždeň pozastavila výrobu dabingu, ako aj nahrávanie rozhlasových hier. Zrušila tiež sobotný priamy prenos druhého semifinálového kola folklórnej šou Zem spieva a piatkový abonentný koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. RTVS bola nútená zrušiť tiež tohtotýždňové natáčanie zábavno-súťažnej relácie pre deti základných škôl Daj si čas.

aktualizované 10. 3. 2020

V utorok na Slovensku nepribudli nové prípady ochorenia na koronavírus. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. „Národné referenčné centrum v súvislosti s koronavírusom dnes nezaznamenalo pozitívny prípad. Aktuálne je 583 vzoriek negatívnych a stále 7 pozitívnych,“ uviedla hovorkyňa rezortu.

Pokuty za porušenie karantény

Polícia chce zabrániť tomu, aby sa občania stali obeťou dezinformácií a zbytočného šírenia paniky v súvislosti s koronavírusom. Podľa nich by to mohlo mať fatálne následky. Preto bude v nasledujúcich dňoch využívať svoju stránku na sociálnej sieti na každodenné šírenie základných informácií a odporúčaní, ktoré súvisia s novým vírusom.

„Policajný zbor participuje na informačnej kampani na hraničných priechodoch. Pre tých, ktorí sú doma, bude užitočný takýto spôsob online komunikácie,“ napísala polícia v statuse, v ktorom zhrnula doterajšie informácie.

Polícia pripomína, že v pondelok večer bolo na Slovensku potvrdených sedem prípadov. Od 9. marca platí 14-dňový zákaz všetkých verejných podujatí. Pre tých, ktorí prídu z Číny, Iránu, Južnej Kórei alebo Talianska, je povinná 14-dňová domáca karanténa. Za porušenie karantény je pokuta 1 650 eur.

Nie všetci majú dostatok informácií

Tisíckam nepočujúcich na Slovensku chýbajú podľa predsedu Slovenského zväzu nepočujúcich Jaroslava Cehlárika dostatočné informácie o koronavíruse. Nepočujúci majú problém dostať sa k ním, pretože mnohé zásadné vyhlásenia a informácie nie sú do posunkového jazyka tlmočené.

„Problém nastáva pri vyhláseniach politikov, hygienikov a iných, ktorí informujú o vývoji, opatreniach, upozorneniach,“ pripomína Cehlárik. Dodáva, že pri televíznych prenosoch z tlačových konferencií chýba tlmočenie do slovenského posunkového jazyka. Nepočujúci tak nedostávajú rovnaké množstvo informácií ako ľudia bez sluchového hendikepu, aj keď majú na ne podľa Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutým právo.

Mnohí nepočujúci majú podľa Cehlárika problém s čítaním a porozumením textu, a preto je pre nich vhodnejší preklad do posunkového jazyka. „Náš štát by mal myslieť aj na takéto zraniteľné skupiny a snažiť sa aj legislatívnou cestou zabezpečiť také opatrenia, aby mali všetky osoby plnohodnotný prístup k informáciám aj pri rôznych krízových situáciách, ako je aktuálne s koronavírusom. Je potrebné doriešiť, aby boli inštitúcie na to pripravené,“ podotkol Cehlárik.

 

Situácia v Bratislave v pondelok

Primátor hlavného mesta Matúš Vallo potvrdil ďalšie dva prípady nakazenia koronavírusom. Jednou nakazenou je vodička električky, druhou je učiteľka materskej školy v Ružinove. Informoval o tom na dnešnom tlačovom brífingu. „Môžem v tejto chvíli potvrdiť, že jedným je vodička električky Dopravného podniku Bratislava. Všetci kolegovia, ktorí s ňou prišli do kontaktu sú v karanténe a vozidlá boli vydezinfikované,“ povedal Vallo. Druhou je učiteľka z materskej školy v Ružinove. Mestská časť škôlku zatvorila a informovala rodičov o ďalšom postupe,“ doplnil Vallo.

„Ide o škôlku na Prešovskej ulici, elokované pracovisko Palkovičova,“ povedal starosta Ružinova Martin Chren. Úrad verejného zdravotníctva SR už v nedeľu večer dal pokyn uzavrieť túto škôlku z dôvodu zvýšeného počtu vírusových ochorení, až dnes ráno sme sa dozvedeli, že ide o koronavírus. „Bohužiaľ, pani učiteľka bola v práci dva dni po stretnutí z infikovanou osobou, my musíme uzavrieť túto škôlku aj detské jasle, ktoré sú v rovnakej budove. Podľa informácií, ktoré máme, v jasliach nemalo dôjsť ku vzájomnému kontaktu s dotknutou učiteľkou,“ doplnil Chren.

Ako ste už určite zachytili, spoločným rozhodnutím župana, primátora a starostov sa od zajtra na päť dní zatvárajú…

Uverejnil používateľ Martin Chren – starosta Ružinova Pondelok 9. marca 2020

Zatvorená galéria aj ZOO

Galéria mesta Bratislavy bude pre koronavírus do odvolania zatvorená. Ako agentúru SITA informovala galéria, ide o nariadenie Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy.

Všetky podujatia, vernisáže a programy pre verejnosť sú tak pre verejnosť zrušené. Zatvorené sú oba paláce, Mirbachov a Pálffyho a taktiež aktuálne výstavy. O ďalších krokoch ako aj o tom, kedy ju opäť otvoria, bude galéria priebežne informovať.

Zoologická záhrada v Bratislave sa na základe rozhodnutia jej zriaďovateľa – Hlavného mesta SR Bratislava od dnešného dňa 9. marca zatvára pre verejnosť a zároveň sa rušia všetky podujatia až do odvolania, informuje ZOO Bratislava na svojej webovej stránke. Ide o preventívne opatrenia súvisiace so zamedzením šírenia koronavírusu.

Stanovisko hlavného hygienika

„Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva v Slovenskej republike idú v pohotovostnom režime a dôsledne monitorujú epidemiologickú situáciu v súvislosti s ochorením COVID-19. Na dennej báze ju vyhodnocujú a uskutočňujú adekvátne a potrebné preventívne opatrenia,“ informoval úrad na sociálnej sieti v pondelok.

STANOVISKO HLAVNÉHO HYGIENIKA SLOVENSKEJ REPUBLIKY K ZATVORENIU ŠKÔLÚrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky…

Uverejnil používateľ Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Pondelok 9. marca 2020

Banskobystrický kraj

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) po dnešnom zasadnutí krízového štábu prijal opatrenia smerujúce ku spomaleniu šírenia koronavírusu. Krízový štáb odsúhlasil uzatvorenie všetkých kultúrnych inštitúcií vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti od dnešného dňa až do odvolania. Ide o knižnice, múzeá, galérie, divadlá, osvetové strediská a podobne. Ako agentúru SITA informovala vedúca oddelenia komunikácie BBSK Lenka Štepáneková, všetky plánované stretnutia s počtom účastníkov vyšším ako 10 sú až do odvolania zrušené. Výučbu na všetkých stredných školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti prerušia okamžite po zistení prvého potvrdeného prípadu koronavírusu v Banskobystrickom kraji.

Preventívne opatrenia navrhol a odsúhlasil krízový štáb kraja, ktorý bude až do odvolania zasadať každý deň v ranných hodinách a vyhodnocovať aktuálnu situáciu. „K týmto opatreniam sme pristúpili nie preto, aby sme šírili paniku, ale preto, aby sa šírenie koronavírusu na Slovensku spomalilo. Z údajov Svetovej zdravotníckej organizácie vieme, že približne 10 percent pacientov s koronavírusom si vyžaduje akútnu zdravotnú starostlivosť. Preventívne opatrenia krivku nárastu počtu ochorení spomalia,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Zamestnanci všetkých zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK, ktorí boli v posledných 10 dňoch na akejkoľvek zahraničnej ceste, majú povinnosť zostať najbližších sedem dní v domácej karanténe. Rovnako tí študenti stredných škôl, ktorí boli za posledných desať dní v zahraničí, dostanú usmernenie nenavštevovať školu počas siedmich dní a zdržiavať sa doma.

Vo všetkých budovách, kde sídlia krajské inštitúcie, bude prebiehať zvýšená sanitácia. Kraj tiež objedná u autobusových dopravcov pravidelnú dennú dezinfekciu autobusov prímestskej verejnej dopravy na vlastné náklady. „Zariadenia sociálnych služieb dostanú pokyn vytvoriť vo svojich priestoroch karanténne miestnosti, župa tiež bude rokovať s riaditeľmi všetkých nemocníc na svojom území o zabezpečení priestorov pre karanténu,“ uviedla Štepáneková.

Trnavský kraj

Trnavský samosprávny kraj zatvára od utorka 10. marca do konca týždňa všetky stredné školy vo svojej pôsobnosti, do konca týždňa ruší predstavenia v Divadle Jána Palárika v Trnave a hromadné podujatia v ďalších kultúrnych inštitúciách. Dezinfikované budú autobusy, ktoré jazdia v prímestskej doprave, ale aj priestory škôl. Podľa trnavského župana a predsedu krízového štábu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča ide o preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Jednotlivé stredné školy si budú priestory dezinfikovať vlastnými silami, autobusoví dopravcovia si môžu najať špecializované firmy. Či budú preventívne opatrenia pokračovať aj na budúci týždeň, krízový štáb rozhodne tento piatok. „Nie je miesto na paniku, tieto opatrenia sú v duchu toho, aby sme minimalizovali možnosti šírenia ochorenia. Z regiónu máme viacero informácií, že sa ľudia testujú, ale v našom kraji nie je potvrdený žiadny prípad výskytu ochorenia,“ povedal Viskupič. Niektoré stredné školy majú podľa neho indície, že študentky mohli byť v kontakte s infikovanými osobami. V Domovoch sociálnych služieb platí zákaz návštev už od minulého týždňa.

Viskupič si na dnes pozval na spoločné rokovanie primátorov všetkých miest v kraji a zástupcov regionálnych organizácií Združenia miest a obcí Slovenska. Chce im odporučiť, aby tiež prijali určité preventívne opatrenia, ich rozsah však necháva na rozhodnutí primátorov a starostov. „Naše odporúčanie je, aby sme postupovali jednotne. Chceme však byť aspoň informovaní, aby sme vedeli, aké opatrenia prijali,“ dodal Viskupič.

Oddnes od 13:00 bude pre verejnosť zatvorený Úrad Trnavského samosprávneho kraja, ľudia si majú svoje záležitosti vybavovať telefonicky alebo elektronicky.

Ešte tento štvrtok sa budú preventívnymi opatreniami zaoberať slovenskí župani na rokovania združenia SK8, podľa Viskupiča je koordinácia nevyhnutná.

Košický kraj

Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka uložil župným stredným školám povinnosť prerušiť vyučovací proces od 9. do 10. marca. Zatvorené ostali aj školské internáty. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Na prvom mieste chcem vyzvať ľudí, aby sa nebáli a zachovali pokoj. Skúsenosti zo zahraničia hovoria, že vírus nemá fatálne následky tam, kde sa kládol dôraz na prevenciu. Preto ju nechceme podceniť ani my. Nakoľko však v našom kraji boli minulý týždeň jarné prázdniny, je možné, že niektorí žiaci navštívili rizikové oblasti v zahraničí. Riaditelia škôl preto vyhlásili v pondelok a utorok riaditeľské voľno. Počas týchto dní chceme zozbierať informácie týkajúce sa miesta pobytu študentov počas minulého týždňa,“ informoval župan Rastislav Trnka.

Opatrenie sa týka 70 škôl a školských zariadení, ktorých zriaďovateľom je kraj. Do škôl dnes nenastúpili ani žiaci osemročných gymnázií. Kraj odporúča podobný postup aj pri ostatných stredných školách, ktoré má vo svojej územnej pôsobnosti. „Okrem toho odporúčame riaditeľom škôl zvážiť organizovanie lyžiarskych zájazdov zahraničí aj na Slovensku. Ak je to možné, mali by lyžiarske zájazdy presunúť,“ dodal Trnka.

Lety medzi Slovenskom a Talianskom zakázané

Všetky lety zo Slovenska do Talianska a späť sú v rámci preventívnych opatrení proti ochoreniu koronavírus od polnoci 9. marca zakázané až do odvolania. Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair tak musela zrušiť od pondelka spoje na svojich pravidelných linkách medzi Bratislavou a talianskymi mestami Bologna a Miláno (Bergamo) a od utorka aj v prípade Alghera a Ríma -Ciampino. Bratislavské letisko v pondelok zároveň informovalo, že cestujúcim prilietajúcim do hlavného mesta SR merajú hygieničky v príletovej hale telesnú teplotu, na palubách vypĺňajú dotazníky.

„V súlade s nariadením Ústredného krízového štábu Slovenskej republiky s cieľom zabrániť šíreniu nákazy novým koronavírusom COVID-19 sú lety zo všetkých talianskych letísk s miestom určenia na letiská SR zakázané. Nariadenie sa týka všetkých pravidelných príletov a odletov z Bratislavy do Ríma, Bologne, Milána a Alghera a spiatočne do odvolania,“ vyplýva z nariadenia pre letecké spoločnosti platného od polnoci 9. marca. Dopravca Ryanair má cestujúcich informovať e-mailom či SMS správou o ďalšom postupe. Nariadenie sa zároveň týka všetkých príletov a odletov z Talianska, teda platí i pre obchodné a charterové lety. O zákaze letov rozhodol Ústredný krízový štáb SR na zasadnutí na ministerstve vnútra v piatok 6. marca.

„V roku 2020 očakávame menší počet vybavených cestujúcich na Letisku M. R. Štefánika v porovnaní s rokom 2019, a to vzhľadom na menší záujem o cestovanie v súvislosti s COVID-19, zrušené lety do Talianska a z neho,“ uviedla v pondelok pre agentúru SITA hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková. „Ale aj vzhľadom na plánované jedenásťdňové uzatvorenie letiska z dôvodu rekonštrukcie vzletovo-pristávacích dráh (od 21. apríla do 1. mája – poz. red.), počas ktorého nebudú prevádzkované žiadne lety z Bratislavy a do Bratislavy,“ dodala Ševčíková. Letisko v Bratislave vybavilo vlani 2,29 milióna cestujúcich, čo je druhý najvyšší počet v jeho histórii.

Bezpečnostná rada SR nariadila už 28. februára meranie teploty všetkým cestujúcim prilietajúcim na Slovensko na letiská v Bratislave, Poprade a Košiciach. Teplotu cestujúcim merajú hygieničky, okrem teplomerov majú aj termokamery. V prípade teploty nad 38 stupňov Celzia hovoria s cestujúcim o jeho cestovateľskej anamnéze a pri podozrení na COVID-19 zdravotníci prevezú cestujúceho priamo z letiska do izolácie v nemocnici.

Všetci cestujúci, ktorí priletia do Bratislavy, vypĺňajú na palubách lietadiel dotazníky s údajmi o lete, vrátane osobných informácií. Dotazníky slúžia orgánom na ochranu zdravia na spätné dohľadanie osôb, ak sa potvrdí, že na palube konkrétneho letu bola osoba s potvrdeným ochorením COVID-19. Útvar vedúceho hygienika rezortu dopravy zároveň vyzval cestujúcich, aby dotazníky dôsledne vypĺňali, pretože v prípade krízovej situácie môžu výrazne pomôcť pri zabezpečení ďalších preventívnych opatrení proti šíreniu vírusu.

 

AKTUALIZOVANÉ. FOTO a VIDEO: Prvé prípady Koronavírusu na Slovensku!

Môže vás zaujímať

R. Raši: Niekoľko dôkazov o klamstvách pani Remišovej