Jednou vetou

Koronavírus na Slovensku. Počet pacientov vo štvrtok prekročil číslo 20

Na Slovensku počet prípadov nakazení koronavírusom pribúda

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock, TASR

Na Slovensku je už 21 nakazených ľudí na ochorenie koronavírus. Univerzitná nemocnica v Bratislave je vybavená štyrmi novými prístrojmi určenými na na umelú pľúcnu ventiláciu.

Na Slovensku je potvrdených 21 prípadov nákazy koronavírusom. Vyplýva to z údajov Národného referenčného centra k dnešnému podvečeru. Aktuálne je spolu 832 vzoriek negatívnych a 21 pozitívnych. Dnes tak pribudlo spolu 11 pozitívnych prípadov, informovala hovorkyňa Ministerstvo zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Od popoludnia pribudlo ešte päť pozitívnych vzoriek ľudí s ochorením Covid-19 (koronavírus). Ide o tri ženy a dvoch mužov. Dve ženy, jedna z Bratislavy, druhá z Hviezdoslavova a muž z Vysokej pri Morave sú v domácej izolácii.

O koho ide

Všetci traja nakazení boli v priamom kontakte s pacientom s koronavírusom. Ďalší muž z Humenného je hospitalizovaný na Klinike Infektológie a geografickej medicíny UNB Kramáre, má cestovateľskú anamnézu Maldivy. Žena z Veľkých Uhercov je hospitalizovaná vo Fakultnej nemocnici Trenčín. Pôvod jej nakazenia je v štádiu epidemiologického vyšetrovania.

Učiteľka z Ružinova nakazila kolegyne

O situácii v bratislavskom Ružinove informoval prostredníctvom sociálnej siete aj starosta Martin Chren. „Okrem prvej pani učiteľky, ktorej prípad bol potvrdený už v pondelok a ktorá sa nakazila od slovenskej rodiny z Kitsee, sa teda koronavírus preniesol aj na všetky štyri kolegyne, ktoré s ňou boli najviac v kontakte (pani riaditeľku, pani upratovačku a dve panie učiteľky),“ uviedol starosta Ružinova Martin Chren na Facebooku a vyjadril všetkým skoré uzdravenie „Veľmi, veľmi dúfam, že to zvládnu, že choroba u nich bude mať mierny priebeh a že sa medzi nás čoskoro vrátia. Myslite na ne prosím aj vy.“

Milí susedia, Ružinovčania, mám žiaľ veľmi nedobrú správu. Pani riaditeľka materskej školy Prešovská/Palkovičova ma…

Uverejnil používateľ Martin Chren – starosta Ružinova Štvrtok 12. marca 2020

Nové prístroje v nemocnici

Klinika infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) má štyri nové život zachraňujúce prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu.

Prístroje budú aj s ostatnými, ktoré už nemocnica má, slúžiť predovšetkým pacientom, u ktorých sa potvrdila prítomnosť koronavírusu a v prípade zhoršenia ich zdravotného stavu.

Ako ďalej uviedla, pri záchrane pacientov, u ktorých sa tento vírus potvrdil, je potrebné kvalitné prístrojové vybavenie, ktoré ide ruka v ruke s odbornými znalosťami a osobným prístupom lekárov a celých tímov odborníkov. „Ak sa situácia okolo koronavírusu upokojí, tieto prístroje budú i naďalej slúžiť a zachraňovať životy našim pacientom, ktorí majú natoľko vážny a život ohrozujúci stav, že si vyžadujú umelú pľúcnu ventiláciu,“ dodala Kliská.

Nemocnica prístroje v hodnote okolo 84-tisíc eur dostala od jedného slovenského bankového domu.

Experti budúcej vlády

O vývoji a aktuálnej situácii v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobujúce tzv. Koronavírus rokovali aj experti budúcej vládnej koalície. „Marek Krajčí zvolal expertov zo všetkých oblastí zdravotníctva, ako aj odborníkov z iných politických strán a práve pripravujeme ďalší postup ako bojovať s epidémiou koronavírusu,“ uviedli k fotografii Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti na Facebooku, na ktorej majú v súčasnosti často spomínané ochranné rúška na tvár.

🧑‍⚕️AKTUÁLNE Z ROKOVANIA ZDRAVOTNÍCKYCH EXPERTOV🩺Marek Krajčí zvolal expertov zo všetkých oblastí zdravotníctva, ako…

Uverejnil používateľ OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Štvrtok 12. marca 2020

Odber vzoriek

O tom, ako prebieha odber vzoriek v domácom prostredí a ich následné skúmanie informovalo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. „Spolu 9 posádok záchrannej zdravotnej služby na Slovensku (v každom kraji jedna takto posádka) môže zabezpečovať odber biologického materiálu (stery zo slizníc) u pacientov v domácom prostredí s možným podozrením na ochorenie Covid-19,“ uviedol rezort zdravotníctva s tým, že tento počet zatiaľ plne postačujúci.

Domáci odber biologického materiálu zabezpečujú špeciálne záchranky🚑Spolu 9 posádok záchrannej zdravotnej služby na…

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Štvrtok 12. marca 2020

Môže vás zaujímať

DRUCKER: Minister Krajčí je nám na nič a mal by hodiť uterák do ringu