Jednou vetou

KORONAVÍRUS: Na Slovensku pribudlo ďalších 27 nakazených

Nový koronavírus COVID-19 sa nezadržateľne šíri

autorská koláž hlavne.sk, Foto: SITA/Zoltan Balogh/MTI via AP

Celkovo bolo testovaných 688 vzoriek, 661 bolo negatívnych

Na Slovensku pribudlo ďalších 27 prípadov ochorenia COVID-19. Ako ďalej na utorňajšom tlačovom brífingu informoval predseda vlády SR Igor Matovič, tretina pozitívne testovaných má viac ako 60 rokov. „Doteraz títo ľudia až tak výrazne neboli zastúpení. Dúfam, že je to len taká výnimka,“ uviedol premiér.

Ako pripomenul, práve táto veková kategória je najviac ohrozená. Celkovo bolo testovaných 688 vzoriek, 661 bolo negatívnych.

TAKTO JE TO VO SVETE: Aktuálne štatistiky ochorenia Koronavírusu nájdete na tomto linku

Ako k zverejneným údajom doplnila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, celkový počet pacientov s pozitívnym výsledkom je teda aktuálne na Slovensku 363. Celkový počet pacientov s negatívnym výsledkom sa vyšplhal na 7 857.

Z posledných pozitívne vyšetrených prípadov bolo 15 žien a 12 mužov. Najmladší pacient je trojročné dievčatko z okresu Bánovce nad Bebravou. Najstarším je 80-ročná žena z okresu Nitry. Geograficky je najviac pacientov, a to šesť, z okresu Bratislava.

🔴🎥 Brífing predsedu vlády Igora Matoviča a Martina Smatanu z Inštitútu zdravotnej politiky: Predpoklad ďalšieho šírenia koronavírusu v SR 🦠

Uverejnil používateľ OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Utorok 31. marca 2020

 

Na čo sa musíme pripraviť

V najťažšom dni pandémie koronavírusu na Slovensku by mohlo pľúcnu ventiláciu potrebovať 1 030 pacientov. Na tlačovej konferencii o tom informoval generálny riaditeľ odboru stratégie Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana. Ako uviedol, ide o výrazný pokles oproti predchádzajúcemu scenáru, pretože sa tento počet približuje kapacitám nášho systému.

Ako uviedol predseda vlády SR Igor Matovič, na základe štúdie spred dvoch týždňov vrchol znamenal, že by sme potrebovali päťkrát viac pľúcnych ventilácií, ako máme k dispozícii. „Som veľmi rád, že toto číslo dramaticky po prijatých opatreniach kleslo. Môže to byť splniteľný cieľ. Malo by byť v našich možnostiach a schopnostiach, aby sme ich dovtedy zabezpečili,“ dodal.

Získali sme čas vďaka opatreniam

Ako informoval Smatana, keby sme na Slovensku nemali žiadne opatrenia, potrebovali by sme o 55 dní približne 6-tisíc ventilátorov. Ak by zostali pôvodné opatrenia platné od 16. marca, potrebovali by sme 1 850 ventilátorov na približne stý deň. „Aj po zapracovaní nových dát stále platí, že všetky prijaté opatrenia sa ukázali ako adresné a efektívne. Ak sa nám to podarí udržať, veríme, že budeme medzi najlepšími piatimi krajinami, ako Singapur, Taiwan alebo Južná Kórea, ktorým sa to darí efektívne zvládať,“ povedal. Aj vďaka opatreniam prijatým 24. a 27. marca sa podľa Smatanu podarilo oddialiť kapacitný limit systému až na sedemdesiaty deň. Mali by sme sa tak vyhnúť talianskemu či španielskemu scenáru.

„Ak by sme začali od včera a neboli by v platnosti žiadne opatrenia, mali by sme do 55 dní infikovaných takmer 19 % populácie, čo by bol vrchol, ďalej by to klesalo,“ uviedol Smatana. Takouto krivkou ide podľa neho Taliansko a Španielsko. Ak by zostali platné opatrenia, ktoré sa zaviedli pred 16. marcom, vrchol by sa dosiahol na 63. deň, mal by však iba približne 15 % dosah. Ak by sa nechali opatrenia zavedené 16. marca, vrchol by bol dosiahnutý na stý deň od pondelku v hodnote približne 5,3 %. Ak zostanú opatrenia platné od 27. marca vrátane otvorenia niektorých prevádzok, vrchol nákazy dosiahne na 110. deň 3,2 %. „Aj napriek tomu, že sa otvorili prevádzky, opatrenia stále znižujú reprodukčnú silu vírusu,“ uzavrel.

Notárske úrady prijímajú pre ochorenie preventívne opatrenia

Notárske úrady prijímajú pre šírenie koronavírusu preventívne opatrenia. Agentúru SITA o tom informovala ich stavovská komora. Notári apelujú na ľudí, aby úrady, ktoré sú otvorené, využívali iba v naozaj nevyhnutných prípadoch. V obmedzenej prevádzke pracujú aj ďalšie právnické odvetvia, napríklad súdy. Na Slovensku je zatiaľ oficiálne potvrdených 363 potvrdených prípadov nového koronavírusu.

V súvislosti s opatreniami na boj s koronavírusom niektoré notárske úrady dočasne upravujú režim svojho fungovania. „Neteší nás, že musíme pristupovať k takýmto reštriktívnym opatreniam. V súčasnej situácii to však považujeme za najzodpovednejšie riešenie, ktorým chceme prispieť k boju proti nastupujúcej pandémii,“ uviedol Miroslav Gregor, prezident Notárskej komory SR.

Komora vyzýva občanov, aby služby úradov vyhľadávali len v nevyhnutných prípadoch a aby zbytočne nehazardovali so svojím zdravím a zdravím svojho okolia. Preto odporúča, aby každý pred plánovanou návštevou notárskeho úradu navštívil webové stránky jednotlivých notárskych úradov, na ktorých sú dostupné aktualizované otváracie hodiny pre verejnosť, ako aj telefonický kontakt, na ktorom mu budú poskytnuté potrebné konzultácie, prípadne usmernenia.

Aktuálne štatistiky ochorenia Koronavírus na Slovensku nájdete TU

Môže vás zaujímať

DRUCKER: Minister Krajčí je nám na nič a mal by hodiť uterák do ringu