Jednou vetou

KORONAVÍRUS: Noví pacienti, povinné rúška, v nedeľu zatvorené obchody, zmeny na školách

Vláda v boji proti koronavírusu COVID-19 prijala ďalšie bezpečnostné opatrenia

autorská koláž hlavne.sk, Foto: SITA/TASR, Shutterstock

Na Slovensku máme aktuálne 204 pozitívnych výsledkov na ochorenie COVID-19. V utorok o tom na Úrade vlády SR informoval hlavný hygienik Ján Mikas. Za pondelok pritom pribudlo 19 nových prípadov, 432 vzoriek bolo negatívnych. Zároveň krízový štáb a vláda pripravili ďalšie opatrenia s cieľom zabrániť šíreniu Koronavírusu.

 Ako ďalej uviedol Mikas, od utorka začína prebiehať testovanie aj v Trenčíne, aktuálna kapacita je tak otestovať 1 000 vzoriek denne. „Laboratórna diagnostika je zabezpečená,“ skonštatoval Mikas. Celkovo bolo na Slovensku zistených 3 736 negatívnych prípadov.

Nové prípady z celého Slovenska

Ako ďalej konkretizovalo Ministerstvo zdravotníctva SR, pri nových prípadoch ide o dve ženy z okresu Topoľčany (FN Nitra), muža z okresu Nitra (FN Nitra), ženu z okresu Piešťany (FN Trnava), ženu z okresu Liptovský Mikuláš (ÚNV Ružomberok), ďalej dve ženy z okresu Čadca (drive – RÚVZ Košice a karanténa Gabčíkovo), muža z okresu Zvolen, muža a ženu z okresu Senec, ženu z okresu Malacky, muža z okresu Dunajská Streda, troch mužov a jednu ženu z okresu Bratislava. Jedna pozitívne testovaná má trvalé bydlisko v Španielsku a prechodný pobyt v okrese Bratislava. Dve nakazené sú podľa údajov rezortu zdravotníctva hospitalizované.

VIDEO: Vláda predstavuje ďalšie opatrenia v súvislosti s Koronavírusom na Slovensku

🔴🎥 Vláda predstavuje ďalšie opatrenia na boj proti korona vírusu ⚠️🦠👊🏻

Uverejnil používateľ OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Utorok 24. marca 2020

 

Zmeny na školách

Minister školstva dostane možnosť posunúť termíny maturitných skúšok či Testovania 9 a tiež možnosť zrušiť ich pre daný školský rok. Schválila to vláda na svojom dnešnom rokovaní. Táto zmena je reakciou na vyhlásenie mimoriadnej situácie a núdzového stavu z dôvodu šírenia koronavírusu na Slovensku.

Okrem posunu termínov sa zároveň navrhuje, aby mal minister možnosť zrušiť časti záverečnej skúšky, maturitnej skúšky, záverečnej pomaturitnej skúšky alebo absolventskej skúšky, respektíve formy maturitnej skúšky, prípadne zrušiť Testovanie 9. „Môže totiž nastať aj situácia, že ich vykonania v príslušnom školskom roku by už nebolo relevantné ani pri posune termínov,“ uvádza sa v materiáli ministerstva.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling počas tlačovej konferencie po rokovaní 3. schôdze vlády SR. Bratislava, 24. marec 2020. | Foto: SITA/Jana Birošová

 

V návrhu Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) poukazuje, že v školskom zákone má viacero kompetencií vo vzťahu k určovaniu termínov. Dodáva však, že mnohé termíny sú priamo zákonom limitované na určité obdobie. Uvádza tiež, že skúsenosti v aktuálnej situácii ukázali, že pri viacerých termínoch môže byť potenciálne potrebná akcia príslušných subjektov, akým je ministerstvo, okresné úrady v sídle kraja či riaditeľov v nadväznosti na zákonom ustanovené intervaly. „Príkladom môžu byť termíny zápisov do 1. ročníka základných škôl, ukončovania výchovy a vzdelávania príslušných ročníkov alebo termíny školských prázdnin,“ približuje ministerstvo vo svojom návrhu. Dopĺňa, že napríklad termín externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky síce určuje ministerstvo, no zákon ustanovuje riadne skúšobné obdobie na marec až jún a mimoriadne skúšobné obdobie je v apríli, máji, septembri a februári.

V nedeľu všetko zatvorené

Vláda po zasadnutí Ústredného krízového štábu plánuje zatvoriť všetky predajne, ktoré dostali v uplynulých dňoch výnimku a boli otvorené ako potraviny, mäsiarstva, predajcovia tlače, drogérie, krmív pre zvieratá atď., a to každú nedeľu pre účely sanitárneho dňa. Informoval o tom v utorok pred rokovaním vlády premiér Igor Matovič. Jedno z ďalších zhruba 40 opatrení, ktoré nová vláda odobrí, bude povinnosť nosiť rúško všade mimo svojej domácnosti. Premiér Igor Matovič tiež informoval, že do obnovenia školského roka budú vlaky zadarmo pre študentov zrušené.

Chýbajúce rúška riešia svojpomocne

Starosta bratislavského Ružinova Martin Chren na sociálnej sieti informoval, že v jednej z najväčších mestských častí si poradili so šitím chýbajúcich ochranných rúšok. „Vďaka dobrovoľníckej ponuke sme vypratali doteraz nevyužívaný priestor a od piatku tam už funguje provizórna krajčírska dielňa. Materiál dodala skvelá slovenská firma, ak by ste vedeli prispieť plachtami, bavlnou, napíšte mi ,“ napísal Chren na Facebooku. Viaceré samosprávy riešia problém podobne svojpomocne.

Aj v Ružinove už šijeme rúška 😷 Vďaka dobrovoľníckej ponuke sme vypratali doteraz nevyužívaný priestor v HB bloku na…

Uverejnil používateľ Martin Chren – starosta Ružinova Pondelok 23. marca 2020

Necestujte nikam, pokiaľ nemusíte

Vláda tiež vyzvala dôchodcov, aby vychádzali z domácností len v nevyhnutných prípadoch. „Chceme dať ľudom, ktorí uplynulé dni robili na maximum, ako napríklad predavači v obchodoch, vydýchnuť. Preto zavedieme zatvorenie predajní v nedeľu. Zároveň, síce som pred voľbami sľúbil nerušenie sociálnych opatrení, dočasne zrušíme vlaky zadarmo pre študentov, aby zbytočne necestovali,“ povedal premiér Igor Matovič.

Pre seniorov jednotný čas v obchodoch

Dôchodcovia budú mať na nákup potravín v obchodoch vyčlenený čas v každom dni od 9:00 do 12:00 okrem nedele, kedy budú obchody zatvorené. „Teraz musíme chrániť prioritne ľudí nad 65 rokov. Možno niekto mohol povedať, že nechajme to na obchodné reťazce, no bol by v tom chaos. Okrem otváracích hodín pre dôchodcov v obchodoch, Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) vydá opatrenie, ktorým nariadi poskytovateľom zariadení sociálnych služieb dodržiavať maximálnu hygienu,“ povedal v utorok premiér.

Uprostred zľava: Premiér SR Igor Matovič a minister vnútra SR Roman Mikulec prichádzajú na rokovanie 3. schôdze vlády SR. Bratislava, 24. marec 2020. | Foto: SITA/Úrad vlády SR

 

Monitorovanie pohybu a vyčlenené nemocnice

Z ďalších plánovaných opatrení, ktoré by mala vláda SR prijať v priebehu niekoľkých hodín, vyplýva, že všetky ministerstvá by mali zrušiť niektoré zbytočné administratívne termíny. ÚVZ vydá opatrenie, ktorým uzavrie činnosť denných stacionárov. Štátnym inštitúciám by zas mohlo byť umožnené využívať lokalizačné dáta občanov od mobilných operátorov. Zamestnanci rezortu zdravotníctva dostanú ešte v utorok úlohu vypracovať reprofilizáciu celej siete nemocníc, s tým aby zabezpečili bezpečné riešenie Covid-19. „Vyčleníme konkrétne pavilóny a konkrétne nemocnice na boj s koronavírusom,“ ozrejmil Matovič.

Ministerstvo zahraničných vecí zas dostalo úlohu, aby spracovalo sumár odporúčaných riešení v boji proti koronavírusu v 20 vybraných krajinách sveta. Ústredný krízový štáb uložil vláde úlohu zohnať 200 000 kvalitných testov na Covid-19.

Rokovanie vlády Slovenskej republiky, 24. 3. 2020 | foto: Úrad vlády SR

 

Najzraniteľnejší sú penzisti

Viacero výziev novej vlády smerovalo k dôchodcom. „Vláda SR vyzýva dôchodcov, aby využívali MHD len v nevyhnutných prípadoch. Rovnako, prosím dôchodcov, aby vychádzali z bytu len pre nevyhnutné dôvody. Zároveň vyzývam obce a mestá, aby zriadili pre dôchodcov linky na donášku potravín,“ pokračoval Matovič.

Nový minister financií Eduard Heger v utorok informoval, že ekonomické opatrenia bude vláda prijímať v najkratšom možnom čase, no prvoradé je teraz zdravie občanov. „Ekonomickými opatreniami sa budeme zaoberať hneď, ako to bude možné. Tieto opatrenia sú neustále na pretrase, no zatiaľ nemáme nič konkrétne. Prvoradé je teraz zdravie,“ uzavrel Heger.

Zmeny v úradných termínoch

Rezort spravodlivosti, ktorý materiál predložil, uvádza v sprievodných dokumentoch, že ide o dočasné pozastavenie, ktoré bude zatiaľ platiť do 30. apríla tohto roka. V praxi sa napríklad odložia exekúcie, vyhlásenie konkurzov či pojednávania súdov s účasťou verejnosti. Legislatíva tiež umožní obchodným spoločnostiam konať bez fyzického kontaktu, teda takzvane per rollam. Návrh zákona vyrieši situáciu aj na Najvyššom súde SR, kde momentálne chýba vedenie. Funkciu bude až do zvolenia nového predsedu dočasne vykonávať služobne aj vekovo najstarší sudca. Rovnako legislatíva vyrieši aj otázku piatich členov Súdnej rady SR, ktorí sa vzdali ešte v pondelok funkcií. Mandát im v prípade súhlasu Národnej rady SR automaticky zanikne deň po nadobudnutí účinnosti spomínaného zákona. Ich miesta tak bude možné prakticky obsadiť ihneď.

Zľava v popredí: Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí, minister financií Eduard Heger a predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie, Bratislava, 24. marec 2020. | Foto: SITA/Jana Birošová

 

„V prvom prípade sa právna úprava zameriava na obmedzenie plynutia premlčacích a prekluzívnych lehôt v súkromnoprávnych vzťahoch, respektíve ich navrátenie v určených prípadoch, obmedzenie plynutia procesných lehôt na strane účastníkov konania a strán v konaní, obmedzenie nutnosti vykonávať pojednávania na súdoch a účasti verejnosti na týchto pojednávaniach v čase mimoriadnej situácie a núdzového stavu, predĺženie lehoty na podanie dlžníckeho návrhu na vyhlásenie konkurzu, umožnenie rozhodovania per rollam v prípade kolektívnych orgánov právnických osôb súkromného práva,“ uvádza materiál.

Pozastaví sa napríklad aj verejné obstarávanie v prípade, že nie je nevyhnutné. „Dočasný zákaz výkonu záložného práva a dražby, obmedzenie zákazu uzatvárania zmlúv v rámci verejného obstarávania so subjektami nezapísanými v registri partnerov verejného sektora v čase mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu, ak sú zároveň splnené podmienky pre priame rokovacie konanie z dôvodu mimoriadnej udalosti,“ dodáva dokument. Úrady budú môcť disponovať aj údajmi od mobilných operátorov, ktoré budú prioritne poskytované na účely zmiernenia pandémie koronavírusu.

Zľava: minister zdravotníctva Marek Krajčí a minister hospodárstva Richard Sulík pred rokovaním vlády, 24. 3. 2020 | foto: Úrad vlády SR

 

„Zavedenie možnosti využívania takzvaných lokalizačných a prevádzkových údajov vznikajúcich v rámci elektronickej komunikácie zo strany Úradu verejného zdravotníctva na účely ochrany života a zdravia obyvateľov. Údaje, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva podľa odseku možno v čase mimoriadnej situácie, alebo núdzového stavu, v zdravotníctve sprístupňovať Úradu verejného zdravotníctva na účel ich zberu, spracovávania a uchovávania v rozsahu potrebnom na identifikáciu fyzických osôb v záujme ochrany života a zdravia, a to aj v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie,“ uvádza vláda.

 

VIDEO: Vláda zriadila permanentný krízový štáb. Toto chcú riešiť

Môže vás zaujímať

NKÚ: Dlh za rekonštrukciu zimného štadióna riešila Bratislava nezákonne