Jednou vetou

Koronavírus: Rokovanie troch najvyšších ústavných činiteľov o situácii

Stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov v Prezidentstkom paláci, 6. 4. 2020

foto: TIO ÚV SR

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Prezidentskom paláci rokovala s predsedom vlády Igorom Matovičom (OĽaNO) a šéfom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina) o aktuálnej situácii na Slovensku.

Prezidentka Zuzana Čaputová víta odporúčania týkajúce sa limitovania pohybu občanov počas sviatkov a považuje ich za správne. Uviedla to dnes na tlačovej konferencii po rokovaní v Prezidentskom paláci s predsedom vlády Igorom Matovičom (OĽaNO) a šéfom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina) o aktuálnej situácii na Slovensku. Hlava štátu tiež ocenila rýchlosť a konsenzus, s akým Národná rada SlR (NR SR) v súčasnosti prijíma opatrenia. Čaputová zároveň vyzvala na racionálnu komunikáciu opatrení, ktoré vláda navrhuje a schvaľuje.

Čaputová: Buďme disciplínovaní. Rešpektujem návrhy odborníkov

„Je dôležité, aby sme udržali vysokú mieru sebadisciplíny a nepokazili to, čo sa nám doteraz podarilo dosiahnuť. Disciplína má svoje opodstatnenie, pretože nárast infikovaných nie je exponenciálny,“ priblížila Čaputová. Podľa nej môže ísť Slovensko príkladom viacerým krajinám. Napriek tomu je však podľa nej správne, aby boli opatrenia počas Veľkej noci sprísnené. „Plne rešpektujem odborné názory ľudí, ktorí sa tomu venujú. A ak na základe analýz vyplynulo, že ľudia majú zvýšenú tendenciu cestovať počas týchto sviatkov, tak by bolo veľké riziko, ak by takéto opatrenia neboli prijaté,“ zdôraznila. Hlava štátu tiež uviedla, že akákoľvek komunikácia opatrení, ktoré ešte nie sú schválené, môže vyvolávať pochybnosti, a preto by sa takému správaniu politici mali vyvarovať. „Diskutuje sa o nich neodborne, a to je možno problém. Myslím, že to platí pre všetky budúce opatrenia,“ dodala.

Matovič: Vyskúšame blackout na 6 dní

Podľa premiéra Matoviča Slovensko v boji proti koronavírusu „zďaleka nemá vyhraté“. Upozornil tak najmä na možné ohniská nákazy v rómskych osadách, ktoré v súčastnosti preveruje armáda. „Teraz nie je čas na poľavovanie opatrení. Včera sa konzílium odborníkov jednoznačne zhodlo na tom, že nesmieme uvoľňovať opatrenia,“ zdôraznil.

Stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov v Prezidentstkom paláci, 6. 4. 2020 | foto: TIO ÚV SR

 

Tiež si myslí, že jeho komunikácia v otázke takzvaného blackoutu krajiny nebola nevhodná a snažil sa tak informovať verejnosť o možných scenároch. „Blackout si teraz zažijeme na tých 6 dní. My už sme vypnutí, len otázka znie, že ako veľmi,“ vysvetlil. Matovič tiež kritizoval bývalého premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) za to, že na Slovensko „vpustil desaťtisíce ľudí zo zahraničia bez toho, aby boli pod akoukoľvek kontrolou“. Upozornil na prípad Slovákov vracajúcich sa z Tirolska, spomedzi ktorých boli 34 pozitívne testovaní na koronavírus.

Kollár: Ľuďom musia zákony pomáhať

Predseda parlamentu Boris Kollár chce, aby aj naďalej prechádzali parlamentom zákony „veľkou zhodou“, čo ocenila aj prezidentka. „Keď musíme prijať návrhy zákonov v skrátenom legislatívnom konaní, budem sa snažiť, aby prechádzali konsenzom,“ vysvetlil Kollár a upozornil na to, že nová koalícia akceptovala v zákonoch aj pripomienky zo strany opozície. Zdôraznil, že by v takomto modeli chcel v budúcnosti pokračovať.

Stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov v Prezidentstkom paláci, 6. 4. 2020 | foto: TIO ÚV SR

 

Kollár tiež vysvetľoval, že opozícia musí chápať to, prečo im neprešli návrhy na predsedov dvoch výborov v NR SR. „Výbory im ostávajú, s nikým iným nebol problém, ale nominácie Blahu (Smer-SD) a Kotlebu (ĽSNS) sú jednoducho pre mnohých koaličných poslancov neprijateľné,“ uviedol. Predseda NR SR objasňoval prezidentke aj svoju fotku s takzvanými Nočnými vlkmi na Slavíne. „Nechcel by som štiepiť zahraničnú politiku. Tá má byť jednotná, a preto by som sa s nimi znovu neodfotil, keby som vedel, že to sú Noční vlci,“ dodal s tým, že prezidentka jeho vysvetlenie akceptovala.

Štefanec: Verím, že Kollár nemal o tomto páru

Fotografiu predsedu Národnej rady Borisa Kollára so zástupacmi klubu Noční vlci kritizoval cez víkend europoslanec Ivan Štefanec. „Je úplne v poriadku, že si predseda parlamentu uctil výročie oslobodenia Bratislavy. No nemôže sa baviť a fotiť s ľuďmi z organizacie, ktorá sa dokázateľne podieľala na anexii Krymu, na rozpútaní vojny na východe Ukrajiny a na ďalších zločinoch. Dúfajme, že je Boris Kollár len slabo informovaný a nevedel, že ide o Nočných vlkov,“ uviedol Štefanec na sociálnej sieti.

Kapitána Danka sme sa konečne zbavili, no zdá sa, že tu rastie nový obdivovateľ Putinovej diktatúry. Je úplne v…

Uverejnil používateľ Ivan ŠTEFANEC Nedeľa 5. apríla 2020

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky