Jednou vetou

AKTUALIZOVANÉ: Počet pozitívnych pacientov na Slovensku už dosiahol 400

Na Slovensku počet prípadov nakazení koronavírusom pribúda

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock, TASR

AKTUALIZOVANÉ: V utorok v laboratóriách vyšetrili 877 vzoriek. Obyvateľov rómskych osád budú testovať za pomoci vojenských lekárov. RTVS rozširuje vysielanie bohoslužieb v rozhlase a televízii. Lekárska fakulta UK bude vyrábať pre zdravotnícky personál ochranné štíty na 3D tlačiarni

Predseda ÚVO Hlivák a jeho manželka majú COVID-19

 V utorok pribudlo na Slovensku 37 prípadov ochorenia Covid-19. Na tlačovej konferencii o tom informoval predseda vlády SR Igor Matovič. Celkový počet pacientov s pozitívnym výsledkom je teda aktuálne na Slovensku 400. V utorok v laboratóriách vyšetrili 877 vzoriek.

Slovensko má, pravdepodobne, prvé úmrtie na ochorenie Covid-19

Ako premiér informoval, takmer polovica z nových prípadov bola potvrdená v Bratislave. Z nových prípadov je najmladší pacient 5-ročný chlapec, najstaršia pacientka je 87-ročná pani, obaja sú z Bratislavy. „V dôchodkovom veku bola iba táto pani, všetci ostatní pacienti majú pod 60 rokov, v priemere okolo 30,“ uzavrel predseda vlády.

VIDEO: Aktualizovaný informačný spot o koronavíruse

zdroj videa: Urád vlády SR

Obyvateľov rómskych osád budú testovať za pomoci vojenských lekárov

Obyvateľov rómskych osád bude štát testovať na prítomnosť koronavírusu za pomoci vojenských lekárov. Na tlačovej konferencii to uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Podľa neho mnoho ľudí z osád odišlo v minulosti do krajín, kde momentálne vo veľkom prepukla nákaza koronavírusu.

Medzitým sa viacerí vrátili do SR, pričom neprešli povinnou karanténou. „Je nevyhnutné, aby sme začali s testovaním v osadách,“ povedal Matovič s tým, že jeden nakazený obyvateľ osady má podľa štúdií potenciál nakaziť 20 ďalších osôb. Testovanie obyvateľov osád by malo začať od piatka.

RTVS rozširuje vysielanie bohoslužieb v rozhlase a televízii

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) rozširuje od tohto týždňa vysielanie bohoslužieb v rozhlase a televízii. Mimoriadne bohoslužby prinesie v pondelok až v piatok na Rádiu Regina Západ, Stred a Východ a počas víkendov na televíznej Jednotke, Dvojke alebo Trojke. Vyplýva to z Memoranda o porozumení medzi verejnoprávnym vysielateľom, Konferenciou biskupov Slovenska a Ekumenickou radou cirkví v SR. Do konca apríla RTVS okrem už dlhodobo naplánovaných deviatich bohoslužieb odvysiela v rozhlase 20 a v televízii štyri bohoslužby navyše.

Lekárska fakulta UK bude vyrábať ochranné štíty

Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave (LF UK) bude vyrábať pre zdravotnícky personál ochranné štíty tlačené na 3D tlačiarni, informovala hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave (UK) Lenka Miller. Na nedostatok ochranných pomôcok zareagoval Ústav simulačného a virtuálneho vzdelávania LF UK, ktorý všetky svoje tlačiarne poskytol na tlač ochranných štítov.

Nápad dostal študent

„Keďže nový koronavírus sa prenáša kvapôčkami, práve štíty z nepriepustného materiálu sú najlepšou ochranou pre lekárov, zdravotné sestry, záchranárov a ďalší zdravotnícky a ošetrovateľský personál. To inšpirovalo študenta medicíny Tomáša Bernáta, aby inicioval tlač ochranných štítov,“ napísla Miller. LF UK sa tým zapojila do výzvy „Pomôž nemocnici“, ktorej cieľom je spojiť užívateľov 3D tlače pre výrobu ochranných štítov a ich distribúciu zdravotníckym organizáciám.

Hľadajú ďalšiu pomoc

Na troch tlačiarňach je pri nonstop prevádzke možné za deň vytlačiť približne 50 kusov. Materiál na tlač a výrobu štítov dodávajú organizátori verejnej zbierky „Pomôž nemocnici“. Štíty ďalej kompletizujú študenti LF UK. Záujem o pomôcku prejavili viaceré kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava. Výrobcovia evidujú záujem o viac ako 500 kusov, pričom prvé štíty už majú svojich používateľov. „Ústav simulačného a virtuálneho vzdelávania a Bratislavský spolok medikov sa v súčasnosti snažia zapojiť aj ďalších majiteľov 3D tlačiarní, ktorí by s tlačou ochranných štítov mohli pomôcť,“ uvádza Pavol Vitovič, prednosta ústavu, ktorý svoju pomoc ponúka aj pri dizajne a tlači ďalších zdravotníckych pomôcok.

V aktuálnej situácii v boji s koronavírusom pomáhajú odborníci a študenti UK na viacerých frontoch. Viac ako 230 študentov medicíny sa strieda na infolinke alebo v callcentrách. Desiatky medikov a farmaceutov sa hlásia ako dobrovoľníci do nemocníc a lekární. Odborníci z LF UK pracujú na spustení diagnostiky infekcie spôsobenej koronavírusom. Prírodovedci pracujú vo Vedeckom parku UK na odhalení úplnej genetickej informácie nového koronavírusu na Slovensku. V Psychologickej poradni UK radia odborníci, ku ktorým sa pridali aj študenti psychológie z UK, ktorí pod supervíziou terapeutov pomáhajú napríklad aj svojim spolužiakom.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky