Jednou vetou

KORONAVÍRUS: Počet pozitívnych prípadov v stredu stúpol o desať

Nový koronavírus COVID-19 sa nezadržateľne šíri

autorská koláž hlavne.sk, Foto: SITA/Zoltan Balogh/MTI via AP

Počet pozitívnych prípadov ochorenia Covid-19 v stredu stúpol o desať.

Negatívnych vzoriek bolo za uplynulých 24 hodín 325. Informoval o tom Tlačový odbor Úradu vlády SR. Na Slovensku tak evidujeme celkovo 226 nakazených, negatívnych prípadov je celkovo 4 525. Z nových potvrdených prípadov sú ďalšie tri z karantény v Gabčíkove.

Nakazených pustili do domácej karantény

Z oddelenia infektológie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici prepustili do domáceho ošetrenia a domácej karantény štyroch zo šiestich hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19. „Ich stav sa zlepšil a hospitalizáciu v nemocnici už nepotrebovali,“ uvádza nemocnica na sociálnej sieti s tým, že stav dvoch ďalších hospitalizovaných pacientov je stabilizovaný. Ako ďalej informuje Rooseveltova nemocnica, na oddelení sú umiestnení ešte štyria pacienti s podozrením na COVID-19, u ktorých sa čaká na výsledky laboratórnych testov.

Ďalšie prípady na východe

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove zaznamenali dnes 26. marca ďalšie tri pozitívne testy pacientov na prítomnosť koronavírusu. Nákaza sa potvrdila u pacientov, ktorí sa vrátili zo zahraničia. Počet pozitívne testovaných pacientov v prešovskej nemocnici tak stúpol na 16.

Ako informovala hovorkyňa FNsP v Prešove Renáta Cenková, z trojice nových prípadov je hospitalizovaná jedna osoba. Ide o 63-ročnú pacientku z Kamienky (okres Stará Ľubovňa), ktorá sa vrátila z Rakúska. V nemocnici je aj naďalej dvojica pozitívne testovaných dôchodcov z Giraltoviec a pacientka zo Spišského Podhradia, ktorá pracovala ako opatrovateľka v Rakúsku. „Zdravotný stav ani jedného z pacientov si aktuálne nevyžaduje starostlivosť na Jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS), ani umelú pľúcnu ventiláciu. U troch pacientov má ochorenie ľahký priebeh u jedného stredne ťažký,“ konkretizovala Cenková.

Počet pozitívne testovaných pacientov v domácej karanténe sa zvýšil z 10 na 12. Pribudla 26-ročná pacientka z Bardejova, ktorá sa vrátila z Rakúska a 35-ročný pacient z Prešova, ktorý sa vrátil z Holandska. Pozitívnu cestovateľskú anamnézu majú aj ďalší nakazení v domácej karanténe. „U všetkých má ochorenie ľahký priebeh,“ skonštatovala hovorkyňa.

Zdravotnícky personál prešovskej nemocnice odobral k dnešnému dňa 280 vzoriek u pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19. Negatívnych bolo doteraz 231 vzoriek. „Čakáme na výsledky 33 vzoriek,“ dodala Cenková.

Zmena celosvetovej akcie

V sobotu 28. marca o 20:30 miestneho času si svet opäť pripomenie Hodinu Zeme. Každoročné podujatie, ktoré prebieha paralelne vo všetkých krajinách, sa v dôsledku pandémie koronavírusu presunie na sociálne siete, informovala Andrea Settey Hajduchová zo slovenskej pobočky Svetového fondu na ochranu prírody (WWF Slovensko). Počas Hodiny Zeme bolo tradíciou zhasnutie osvetlenia všetkých pamiatok. Dominanty veľkomiest a svetových metropol tak ostali zahalené v tme. Cieľom podujatia bolo pripomenúť si dôležitosť ochrany prírody, Zeme a zodpovedné využívanie prírodných zdrojov.

V SOBOTU JE HODINA ZEME🌍 Z ULÍC SA PRESÚVA NA SOCIÁLNE SIETEČelíme pandémii, ktorá ochromila náš bežný život, ľudí v…

Uverejnil používateľ WWF Slovakia Štvrtok 26. marca 2020

 

V dôsledku koronavírusu chce WWF Slovensko tohtoročnú Hodinu Zeme uskutočniť inak. Ľudí vyzýva, aby na sociálne siete pridávali fotky z prírody vyhotovené ešte pred vypuknutím koronavírusu a pridali hashtagy #MojaHodinaZeme a #spoluvprirode. Ľudia by mali k rovnakému činu vyzvať aj svojich priateľov a kolegov. Prípadné zhasnutie osvetlenia kultúrnych pamiatok, hradov, zámkov či verejných inštitúcií nechávajú tento rok organizátori na rozhodnutí miest a obcí.

„Počas Hodiny Zeme hovoríme o tom, prečo je dôležité správať sa udržateľne, šetriť prírodné zdroje, kupovať len to, čo naozaj potrebujeme, minimalizovať odpad. Upozorňujeme na to, že závratnou rýchlosťou strácame lesy, živočíchy a rastliny a že sme posledná generácia, ktorá môže zachrániť našu planétu,“ hovorí Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko.

Hodina Zeme vznikla v roku 2007 v Austrálii a postupne sa pridalo ďalších viac ako 180 krajín. Od roku 2011 sa pridalo aj Slovensko z iniciatívy Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémií vied (SAV) a Slovenského zväzu astronómov. V prvých rokoch upozorňovali najmä na svetelné znečistenie, ktoré astronómov limituje v pozorovaniach. Rozsah environmentálnych problémov však rástol a od roku 2016 sa pridalo k organizovaniu Hodiny Zeme aj WWF Slovensko.

 

Môže vás zaujímať

Pri dokumentovaní nehody našli v aute sušenú rastlinu