Jednou vetou

KORONAVÍRUS: Pribudli noví pacienti, ale aj úmrtia?!

Nový koronavírus COVID-19 sa nezadržateľne šíri

autorská koláž hlavne.sk, Foto: SITA/Zoltan Balogh/MTI via AP

Pribudli aj dve úmrtia na ochorenie Covid-19, v dôsledku čoho stúpol počet obetí na 11

Najprv museli štyria seniori zomrieť, až potom Droba konal

Na Slovensku pribudlo za piatok 40 nových prípadov ochorenia Covid-19. Celkovo bolo otestovaných 3 144 osôb, informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Na Slovensku je tak 1 089 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie. Celkový počet testov s negatívnym výsledkom je 39 864. Ochorenie prekonalo a uzdravilo sa 213 ľudí, z ktorých bolo 52 hospitalizovaných v nemocniciach a 161 sa vyliečilo v domácej izolácii. Pribudli aj dve úmrtia pacientov, ktorí boli pozitívne testovaní na Covid-19, v dôsledku čoho stúpol počet obetí na 11.

Nemocnica Poprad nahlásila v piatok 17. apríla úmrtie u klientky Centra sociálnych služieb v Batizovciach, ktorá bola pozitívne testovaná na Covid-19. V nemocnici na oddelení so špeciálnym režimom pre podozrivých z ochorenia bola hospitalizovaná štyri dni. V Univerzitnej nemocnici Bratislava dnes ráno zomrela ďalšia klientka z Domova sociálnych služieb Pezinok.

Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií je na jednotkách intenzívnej starostlivosti desať pacientov a dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii.

Miesta v štátnej karanténe sú už nad polovicu naplnené

Celková kapacita karanténnych zariadení, do ktorých sú umiestňovaní ľudia prichádzajúci zo zahraničia, je v súčasnosti približne 4 800 lôžok. V nich je aktuálne ubytovaných takmer 2 700 repatriantov. Nateraz je tak obsadená viac ako polovica pripravených miest. Povinnosť izolácie v karanténe pre všetkých, ktorí prichádzajú zo zahraničia, platí od 6. apríla.

Momentálne je k dispozícii 47 zariadení určených na karanténu. Sú to budovy rôzneho charakteru, napríklad školské internáty, ubytovne, ale aj štátne zariadenia ministerstva vnútra či obrany. „Dostupných lôžok je približne 4 800, jedná sa ale o hrubý odhad, pretože situácia sa zo dňa deň mení,“ informoval tlačový odbor ministerstva.

Na otázku, či aktuálne kapacity postačujú, rezort uviedol, že sa nedá presne odhadnúť, koľko ľudí dokáže ešte Slovensko repatriovať. „Tieto čísla sa stále menia, pribúdajú nám aj karanténe centrá, aj sa testujú ľudia, ktorí potom odchádzajú,“ uviedol. V súčasnosti je v karanténnych zariadeniach ubytovaných 2 700 repatriantov.

Všetko podstatné, čo potrebujete vedieť o COVID-19 Koronavírus. Štatistiky, informácie a weblinky

Prevozy Slovákov zo zahraničia má na starosti ministerstvo zahraničných vecí (MZV), rovnako ako zabezpečenie dovozu zdravotníckeho materiálu v čase krízy spôsobenej koronavírusom. Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) o počte repatriovaných občanov informoval naposledy v nedeľu 12. apríla, kedy evidovali 5 459 žiadostí slovenských občanov o repatriáciu zo zahraničia. Na Slovensko sa vrátilo 2 722 z nich, z toho 803 sa dopravilo individuálne.

Ústredný krízový štáb v piatok 17. apríla rozhodol, že všetkým osobám, ktoré od 20. apríla od 7:00 vstúpia na územie SR, sa nariaďuje izolácia v zariadeniach určených štátom na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky ochorenia Covid-19. Následne po zistení negatívneho výsledku sa im nariaďuje domáca izolácia v celkovej súhrnnej dobe 14 dní. Pendleri sa budú musieť na hraniciach preukázať potvrdením o negatívnom teste na Covid-19, ktoré nesmie byť staršie ako 30 dní.

Osobné bankroty sú „v norme“

Pandémia nového koronavírusu zatiaľ výraznejšie neovplyvnila počty osobných bankrotov. Za marec tohto roka ubudli aj konzultácie občanov v Centre právnej pomoci (CPP), či už prostredníctvom telefonátu alebo elektronicky. Inštitút osobného bankrotu zaviedla exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Ide o zákonom upravený proces, ktorý umožňuje ľuďom v prípade zásadných dlžôb začať odznovu.

Kým v januári a februári tohto roka sa čísla držali na minuloročnom priemere, v marci bola v 481 prípadoch podaná žiadosť na konkurz. Dvaja ľudia požiadali o splátkový kalendár a v 792 prípadoch bol priznaný nárok na vyhlásenie konkurzu. Pre porovnanie, v marci 2019 požiadalo o konkurz 1 488 občanov a vo viac ako 1 300 prípadoch bol priznaný. Ľudia sa najčastejšie minulý mesiac obrátili na CPP prostredníctvom telefónu (5 229), osobnú konzultáciu využili v 797 prípadoch a elektronickú formu si zvolilo 208 z nich.

Dlžníci môžu kontaktovať príslušnú kanceláriu CPP podľa miesta trvalého bydliska. Osobný bankrot je zákonom upravený proces, ktorým sa fyzická osoba podnikateľ alebo fyzická osoba nepodnikateľ môže zbaviť svojich dlhov. Inštitút využili tisíce ľudí aj bezprostredne po jeho zavedení.

Inštitút bol zavedený v marci 2017 a ľudom ponúka dve nové možnosti. Dlhov sa môžu zbaviť pomocou jednej z dvoch alternatív – konkurzom alebo cez splátkový kalendár.

Pri konkurze odovzdá na speňaženie majetok a súd následne rozhodne o oddlžení. V prípade splátkového kalendára si dlžník ponechá časť majetku, ale v stanovenom období vypláca sumu, ktorú určí súd.

ODPORÚČAME: Aktuálne štatistiky o ochorení COVID-19 Koronavírus na celom svete nájdete TU

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky