Jednou vetou

KORONAVÍRUS: Pribudlo 22 prípadov ochorenia

Nový koronavírus COVID-19 sa nezadržateľne šíri

autorská koláž hlavne.sk, Foto: SITA/Zoltan Balogh/MTI via AP

Celkovo je tak na Slovensku potvrdených 336 pacientov s ochorením Covid-19.

KORONAVÍRUS: V sobotu pribudli ďalšie nové prípady

Za nedeľu pribudlo na Slovensku 22 prípadov ochorenia Covid-19. V pondelok o tom informoval minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Za uplynulý deň bolo v štátnych laboratóriách otestovaných ďalších 379 negatívnych vzoriek. Celkovo je tak na Slovensku potvrdených 336 pacientov, negatívne výsledky malo 7 196 vzoriek.

Predseda ÚVO Hlivák a jeho manželka majú COVID-19

Merania zraku budú v škôlkach pokračovať po ich otvorení

Merania zraku budú v škôlkach pokračovať po ich otvorení. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) ubezpečuje, že aj keď sú momentálne materské školy na Slovensku zatvorené kvôli opatreniam pre koronavírus, škôlkari o bezplatnú kontrolu zraku nebudú ukrátení. Projekt Zdravé oči už v škôlke realizuje ÚNSS s podporou občianskeho združenia Billa ľuďom. Agentúru SITA o tom za realizátorov projektu informovala Lucia Chovanová.

Štvrtý ročník projektu Zdravé oči už v škôlke spustili v októbri spolu s online prihlasovacím formulárom, cez ktorý sa škôlky mohli registrovať na bezplatné merania zraku. Najrýchlejšie bola naplnená kapacita meraní v Trenčianskom kraji, ku koncu roka 2019 sa obsadili aj kapacity v Prešovskom, Žilinskom a Trnavskom kraji, v januári sa uzavrela registrácia v Nitrianskom a Košickom kraji.

ilustračné, archív | FOTO TASR- Erika Ďurčová

 

Pracovníci ÚNSS doteraz z plánovaného celkového počtu 20-tisíc detí skontrolovali zrak 8 325 deťom, z toho 1 263 detí dostalo odporúčanie na návštevu oftalmológa. „Opäť sa nám potvrdilo, že náš projekt má zmysel, veď 15 percent z celkového počtu skontrolovaných detí malo prístrojom vykázanú nejakú odchýlku. Veríme, že po vynútenej prestávke rýchlo nabehneme na pravidelné návštevy škôlok a dobehneme zameškané,“ uviedla riaditeľka ÚNSS Tatiana Winterová. Po obnovení chodu škôlok krajskí koordinátori meraní všetky naplánované materské školy skontaktujú a dohodnú s nimi nové termíny.

Hlavným zámerom projektu je v dlhodobom horizonte pomôcť zlepšiť zrak detí predškolského veku. Zdravé oči už v škôlke je program s celoslovenským pokrytím zameraným na preventívne merania zraku v materských školách. Skríningové merania zrakových parametrov sa realizuje deťom od 3 do 6 rokov bezdotykovo autorefraktometrom, ktorý dokáže s vysokou mierou spoľahlivosti odhaliť existujúce alebo začínajúce vývinové poruchy zraku. Včasné diagnostikovanie týchto porúch je pre ich korekciu či úplné vyliečenie kľúčové.

Polícia radí

V súvislosti s odporúčaniami v súvislosti s Koronavírusom zobrali situáciu do vlastných rúk a to nie práve najlepším spôsobom. Pekné počasie mnohých vylákalo na rekreačné miesta v okolí svojich miest (hrádza, parky, športoviská), akoby ignorovali rady o stretávaní sa vo väčšom počte na jednom mieste. Polícia Slovenskej republiky zhrnula kľúčové informácie pod názvom Sociálny odstup, kde radí, ako sa zachovať v týchto dňoch a v mimoriadnej situácii.

Polícia SR informuje, na čo by mali ľudia aktuálne myslieť | Facebook Polícia SR

 

 

Môže vás zaujímať

GRÖHLING: Na Slovensku je k dnešnému dňu zatvorených 18 škôl