Jednou vetou

KORONAVÍRUS: Rekordný nárast prípadov, vôbec to nemáme pod kontrolou?!

Nový koronavírus COVID-19 sa nezadržateľne šíri

autorská koláž hlavne.sk, Foto: MZV

AKTUALIZOVANÉ A DOPLNENÉ. Na Slovensku je tak aktuálne 534 prípadov ochorenia Covid-19. Máme druhý prípad úmrtia na koronavírus.

ODPORÚČAME: Aktuálne štatistiky o ochorení COVID-19 Koronavírus na celom svete nájdete TU

Počet prípadov ochorenia Covid-19 na Slovensku za nedeľu stúpol o 49. Predseda vlády Igor Matovič o tom informoval v pondelok na tlačovej konferencii. Na Slovensku je tak aktuálne 534 prípadov tohto ochorenia. Laboratóriá v nedeľu vyšetrili 1 036 vzoriek. Ako uviedol premiér, 15 z týchto ľudí bolo testovaných štandardne, zvyšných 34 je z jednej karantény.

Slovensko má druhý prípad úmrtia na koronavírus

Slovensko má dva prípady úmrtia v súvislosti s ochorením Covid-19. Pred pondelňajším rokovaním vlády o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Ako uviedol, na nový koronavírus v pondelok ráno zomrela pacientka, ktorá viacero dní bojovala o svoj život. Mala viac ako 65 rokov. Pacientka bola na umelej pľúcnej ventilácii a mala viacero vážnych pridružených ochorení. Bezprostrednou príčinou smrti bola podľa Krajčího komplikácia v súvislosti s týmto ochorením.

Ako šéf rezortu zdravotníctva uviedol, prvý patologický nález sa potvrdil u pacienta, ktorý zomrel v Bojniciach. Z pľúcneho tkaniva sa zistilo, že mal typ pneumónie, ktorý spôsobuje nový koronavírus. Krajčí vyjadril pozostalým úprimnú sústrasť. Dúfa, že takýchto informácií nebude v budúcnosti veľa.

Nakazená bola z bratislavského Ružinova

V pondelok podvečer starosta bratislavského Ružinova uviedol, že obeť pochádzala z tejto mestskej časti hlavného mesta.„Potvrdzujem, že jedna z prvých dvoch oficiálne potvrdených obetí koronavírusu na Slovensku je z Ružinova. Dotýka sa nás o to viac, že ide o rodinného príslušníka človeka, ktorý pracoval pre jednu z našich mestskočastných organizácií. Prosím, vypočujte rady odborníkov a na Veľkú noc zostaňte doma. Radšej jeden rok bez šibačky, než celý život bez našich najbližších,“ napísal Martin Chren na Facebooku.

Chcem veriť, že dnes je to prvýkrát a naposledy, čo oznamujem takúto smutnú správu. Bohužiaľ, potvrdzujem, že jedna z…

Uverejnil používateľ Martin Chren – starosta Ružinova Pondelok 6. apríla 2020

Z Tirolska rovno do karantény

Do karantény bolo umiestnených vyše 130 Slovákov, ktorí sa po diaľnici vracali z Tirolska. Túto kolónu na základe rozhodnutia hlavného hygienika SR Jána Mikasa na hraniciach odstavili policajné zložky. V tom čase ešte neplatila povinná karanténa pre osoby, ktoré sa vracali zo zahraničia individuálne. Informáciu o tejto skupine Slovákov dostal Mikas od ministerstva zahraničných vecí.

Pacientov s COVID-19 budú zubári ošetrovať v protichemických oblekoch

Zubné ambulancie v Trnavskom kraji fungujú podľa vedúcej odboru zdravotníctva v kraji Lucie Šmidovičovej v štandardnom režime. Samozrejmosťou v nich je zvýšený hygienický štandard. Jedna z ambulancií v Trnave poskytuje služby aj pre pacientov v karanténe. Pravdepodobne od štvrtka bude v prevádzke aj ambulancia vyhradená pre pacientov s potvrdeným COVID-19 a pacientov s výraznými príznakmi tohto ochorenia.

Pacienti s COVID-19 budú do kontajnerovej zubnej ambulancie umiestnenej pred Fakultnou nemocnicou v Trnave prichádzať na vopred dohodnutý čas. K dispozícii má byť od štvrtka. „Personál bude pracovať v plnom bariérovom oblečení, teda v celotvárových maskách a protichemických oblekoch,“ povedal Štefan Siskovič zo spoločnosti SK Dental Trnava, ktorá zabezpečí zubárov. Samotnú ambulanciu, ktorá je súčasťou vojenskej poľnej nemocnice, dodalo ministerstvo obrany. Podľa Siskoviča je ambulancia veľmi dobre a moderne vybavená, doplniť ju bude potrebné len o jednorazový a spotrebný materiál.

V Trnavskom kraji je 40 pacientov s potvrdeným COVID-19, všetci sú v domácej liečbe. Ak by sa ich stav zhoršil, majú kontaktovať Fakultnú nemocnicu v Trnave.

Testovanie v osadách

Ako uviedol člen Ústredného krízového štábu a expert hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na rómsku problematiku Peter Pollák, začali sa testovať aj ľudia, ktorí sa vracajú zo zahraničia do rómskych komunít. Od piatku sa v niekoľkých lokalitách zrealizovalo približne 400 odberov. Prvý pozitívny prípad potvrdili už v piatej osade v poradí, konkrétne v obci Žehra. Pozitívne testovaný muž má trvalý pobyt v obci Richnava.

Stretnúť sa mal s ďalšími približne 70 ľudmi, ktorí by mali byť taktiež umiestnení do karantény. „Budeme informovať aj britských kolegov, nakoľko mohol byť v kontakte s ďalšími ľuďmi,“ uviedol hlavný hygienik.

„Za takejto situácie, keď vidíme, že my ten vírus pod kontrolou nemáme, nesnívajme o tom, že budeme akýmkoľvek spôsobom uvoľňovať prísne hygienické pravidlá a nejakým spôsobom oživovať ekonomiku. Ekonomika za tejto situácie môže byť rada, že má takéto obmedzenia, ako má,“ konštatoval premiér. Ako dodal, pozitívom je, že ani jedna osoba z nových prípadov nemala nad 60 rokov.

Trnavská nemocnica eviduje prvého vyliečeného pacienta s COVID-19

Fakultná nemocnica v Trnave eviduje prvého pacienta, ktorý sa vyliečil z ochorenia COVID-19. Pacient bol v domácej liečbe pod ambulantným dozorom. Negatívny výsledok v tomto prípade podľa prednostky infekčnej kliniky Adriany Kršákovej potvrdili dva testy.

„Pacient mal, našťastie, veľmi jednoduchý priebeh ochorenia, hospitalizácia nebola potrebná,“ dodala Kršáková. Podľa primárky infekčnej kliniky Márie Soľavovej možno očakávať, že po jednoduchom priebehu sa vylieči až 80 percent pacientov. Komplikácie môžu nastať pri pacientoch s vyšším vekom, diagnózou diabetes, ochorením srdca, obličiek alebo inými zdravotnými ťažkosťami.

V prešovskej nemocnici majú prvých štyroch vyliečených pacientov

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J.A. Reimana v Prešove zaznamenali prvých štyroch vyliečených pacientov z ochorenia COVID-19. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková, Išlo o pacientov, ktorí boli v domácej karanténe a dva po sebe nasledujúce testy na prítomnosť koronavírusu mali negatívne. Ide väčšinou o mladých ľudí, ktorí mali ľahký priebeh choroby.

V prešovskej nemocnici zároveň stúpol celkový počet pacientov s potvrdenou nákazou koronavírusom na 47, aktuálne je teda chorých 43 ľudí. Stav jedného pacienta je kritický. Cez víkend pribudlo osem nových pacientov, ktorých výsledky testov boli pozitívne. V nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 15 pacientov, z toho 12 má potvrdené ochorenie COVID-19 a traja čakajú na výsledky testov. V domácej karanténe sa nachádza 31 pacientov, u všetkých má ochorenie podľa hovorkyne momentálne ľahký priebeh.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky