Jednou vetou

AKTUALIZÁCIA. KORONAVÍRUS: V nedeľu pribudli na Slovensku ďalšie prípady

Nový koronavírus COVID-19 sa nezadržateľne šíri

autorská koláž hlavne.sk, Foto: SITA/Zoltan Balogh/MTI via AP

AKTUALIZOVANÉ: Na Slovensku v nedeľu pribudlo 10 prípadov nakazených koronavírusom. Celkový počet infikovaných stúpol na 54, informoval premiér Pellegrini v televíznej diskusii. Popoludní bude mimoriadne rokovať vláda SR!

Na Slovensku potvrdili v nedeľu 10 nových prípadov nákazy, celkový počet infikovaných stúpol na 54.

Nedeľa, 15. 3. 2020:

Nové prípady na koronavírus registrujú úrady v Bratislave, Banskej Bystrici, Trnave, Trenčíne a Martine. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Počet negatívnych vzoriek je aktuálne 1 204. Pozitívnych prípadov je zatiaľ na Slovensku 54.

„Dnes do 11tej hodiny nám pribudlo 10 nových pozitívnych prípadov, spolu tak máme na Slovensku 54 ľudí s pozitívnym výsledkom na koronavírus,“ uviedol v stanovisku predseda vlády SR Peter Pellegrini. Dnes  potvrdené prípady do 11.00 h boli riešené v Trenčíne, Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici a v Martine.

VIDEO: Brífing premiéra Petra Pellegriniho spolu s ministerkou Denisou Sakovou, Bratislava – Jarovce 14. 3. 2020

NAŽIVO Z HRANICE JAROVCE – KITTSEESpolu s ministerkou vnútra Denisou Sakovou sme boli skontrolovať aktuálnu situáciu na hraničnom prechode Jarovce – Kittsee. Pozrite si brífing s najnovšími informáciami.

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Sobota 14. marca 2020

 

V sobotu otestovali ďalších 185 vzoriek. Premiér Peter Pellegrini spolu s ministerkou vnútra Denisou Sakovou informovali na brífingu na hraničnom priechode v Jarovciach.

Na Slovensku potvrdili 12 nových prípadov ochorenia na koronavírus. V sobotu o tom informoval premiér Peter Pellegrini, keď spolu s ministerkou vnútra Denisou Sakovou navštívili hraničný prechod Jarovce – Kittsee, kde kontrolovali aktuálnu situáciu. „Dnes sme vyšetrili 185 vzoriek, z ktorých 12 vykazuje pozitívny nález,“ uviedol premiér.

Na Slovensku je tak oficiálne potvrdených 54 prípadov ochorenia na koronavírus. Ako Pellegrini dodal, tlačový odbor ministerstva zdravotníctva spresní informácie o pacientoch.

Premiér mal informácie len o dvoch z týchto prípadov, obaja sú podľa jeho slov v domácej izolácii. Pri oboch je známa ich anamnéza. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová, z 12 nových prípadov je sedem v Bratislave, ide o štyroch mužov a tri ženy. Jeden muž je z okresu Bytča, jeden z okresu Svidník a jeden z okresu Nové Zámky. V okrese Senec mali pozitívne výsledky dve ženy.

Mimoriadne rokovanie vlády

Ako Pellegrini informoval, na nedeľu pravdepodobne zvolá mimoriadne rokovanie vlády. Kabinet by mal vyhodnotiť účinnosť opatrení a bude zvažovať, či nebude nutné prijať ešte striktnejšie opatrenia. „Javí sa, že len prísne a tvrdé opatrenia nám môžu pomôcť zmierniť nárast ochorených,“ uviedol. Dodal, že možné je aj kompletné uzatvorenie všetkých obchodov, okrem drogérie, potravín, lekárne a predajne tlačovín a tiež obmedzenie prevádzky krčiem a reštaurácií.

Opatrenia, ktoré sú momentálne nariadené na vstupných hraniciach do SR, podľa premiéra naši občania aj cudzinci rešpektujú. Policajtom, vojakom aj colníkom poďakoval, že situáciu zvládajú a vyjadril im podporu.

AKTUALIZOVANÉ: Počet pacientov stúpol: Už máme 32 prípadov Koronavírusu

Pellegrini tiež upozornil na to, že každá firma a prevádzka sa musí starať o svojich zamestnancov. So zásobami ochranných pomôcok treba podľa jeho slov narábať citlivo.

Štát ich najprv poskytne lekárom, potom do domov sociálnych služieb, následne štátnemu personálu, teda polícii, vojakom a záchranárom. „Situácia je dramatická, nikdy taká na Slovensku nebola, každý si musí pomôcť, ako vie,“ dodal.

Ako informovala ministerka vnútra, túto noc bol do dobrovoľne povinnej karantény v Gabčíkove umiestnený prvý občan. Rezort sa tiež pomocou armády snaží občanov, ktorí dlhodobo pracujú na severe Talianska, autobusmi doviesť naspäť na Slovensko. Všetci z nich podľa Sakovej súhlasili s dobrovoľne povinnou karanténou.

Pellegrini tiež požiadal tých, ktorí vedia identifikovať hlasy z poplašných správ, ktoré sa šíria cez aplikácie v mobiloch, nech okamžite podajú informácie o ich identite. Pán a pani na nich majú mať informácie o uzavretí Bratislavy a 1500 vojakoch. „Vystavujú sa riziku, že budú stíhaní pre šírenie poplašnej správy. Nič v tom nie je pravda, zachovajme pokoj,“ uzavrel.

 

Môže vás zaujímať

GRÖHLING: Na Slovensku je k dnešnému dňu zatvorených 18 škôl