Jednou vetou

KORONAVÍRUS: V sobotu pribudli ďalšie nové prípady

Tlačová konferencia po rokovaní krízového štábu, zľava: Roman Mikulec, Igor Matovič, Ján Mikas, Eduard Heger, tlmočník, archívne, 24. 3. 2020

foto: Úrad vlády SR

V sobotu bolo pozitívnych ďalších 22 vzoriek na ochorenie COVID-19. Na nedeľňajšej tlačovej konferencii o tom informoval predseda vlády Igor Matovič. Na Slovensku tak spolu evidujeme 314 prípadov nového koronavírusu.

VIDEO: KORONAVÍRUS: Nové prípady a otvorené prevádzky s pravidlami

Z nových prípadov bol najstarší pacient vo veku 74 rokov, najmladší pacient má dva roky. Štátne laboratóriá v sobotu vyšetrili spolu 720 vzoriek, výsledky zo súkromných laboratórií zatiaľ nie sú známe. Ako Matovič uviedol, systémy súkromných a štátnych laboratórií by sa mali prepojiť od pondelka.

Štát prispeje na platy v zavretých firmách, peniaze aj pre podnikateľov

Zmrazené dotácie pre krajanov

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) zmrazil dotácie na projekty krajanov a pozastavuje prípravu všetkých ústredných podujatí na Slovensku.

Aktuálne štatistiky ochorenia Koronavírus na Slovensku nájdete TU

Rozhodol sa tak urobiť pre situáciu, v akej sa ocitlo Slovensko v súvislosti s rizikom šírenia koronavírusu. Informuje o tom predseda ÚSŽZ Ján Varšo na stránke úradu.

Existujú však výnimky

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí v predjarnej etape zabezpečuje proces podpisovania dotačných zmlúv na aktuálny rok, na základe ktorých by mali byť jednotlivým krajanským žiadateľom poskytované dotácie. „Vzhľadom na pretrvávajúcu situáciu i s cieľom napomôcť dodržiavaniu opatrení štátov a ‚nenavádzanie‘ na vykonávanie aktivít, ktoré by mohli viesť k ohrozeniu ich účastníkov, rozhodli sme sa zmraziť proces podpisovania dotačných zmlúv zo strany ÚSŽZ, a tým vyplácanie dotácií na rok 2020. Výnimka platí pre zmluvy na aktivity, ktoré sa preukázateľne konali do 15. marca, ako aj pre dotácie na projekty, ktorých realizácia nie je ovplyvnená opatreniami prijatými proti šíreniu koronavírusovej pandémie,“ vysvetlil Varšo. Úrad však bude naďalej zasielať krajanským subjektom zmluvy na schválené dotácie, aby boli pripravené na realizáciu, keď sa na to naplnia podmienky.

❗KORONAVÍRUS: NOVÉ OPATRENIA KRÍZOVÉHO ŠTÁBU A VŠETKY INFORMÁCIE NA JEDNOM MIESTE❗👮‍♂️ Žiadame vás, aby ste si…

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Sobota 28. marca 2020

Tieto podujatia sa zatiaľ rušia

Úrad takisto pozastavuje prípravu všetkých ústredných podujatí na Slovensku, ktorých je organizátorom alebo spoluorganizátorom. Ide o IV. Pamätný Deň zahraničných Slovákov (5. júla), XXIV. ročník Južno-slovenských detských a mládežníckych folklórnych slávností v Dulovciach (17. až 18. júla) a 47. Krajanskú nedeľu a VII. Krajanský dvor počas 55. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve (10. až 12. júla). Úrad bude tiež konzultovať s realizátormi prázdninových detských táborov na Slovensku (júl – august 2020) otázku ich konania, avšak ich organizovanie bude závisieť od dĺžky platnosti opatrení vlády SR proti koronavírusu. Otázne je aj konanie Stálej krajanskej konferencie na prelome mesiacov október/november.

„Toto rozhodnutie sa prijíma na dobu neurčitú a k jeho ukončeniu dôjde, keď pominú dôvody, pre ktoré bolo prijaté vládou Slovenskej republiky,“ uzavrel Varšo.

 

TAKTO JE TO VO SVETE: Aktuálne štatistiky ochorenia Koronavírusu nájdete na tomto linku

 

Môže vás zaujímať

DRUCKER: Minister Krajčí je nám na nič a mal by hodiť uterák do ringu