Jednou vetou

KORONAVÍRUS: V stredu potvrdili 26 nových pozitívnych vzoriek

Nový koronavírus COVID-19 sa nezadržateľne šíri

autorská koláž hlavne.sk, Foto: MZV

Spolu je na Slovensku 426 prípadov ochorenia Covid-19

V stredu na Slovensku potvrdili 26 nových vzoriek pozitívnych na ochorenie Covid-19. Spolu tak máme 426 prípadov tohto ochorenia. Vo štvrtok o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Otestovaných bolo v stredu 1 191 vzoriek.

Negatívny výsledok tak má na území Slovenska spolu 9 862 osôb. Šéf rezortu informoval, že z pozitívnych prípadov relatívne výrazne stúpol pomer tých, ktorí sú v kritickom veku, teda nad 65 rokov. Za stredu ich bolo päť. Ako Krajčí uviedol, hospitalizovaných je v súčasnosti 118 ľudí. Traja pacienti sú na jednotke intenzívnej starostlivosti, jeden je stále ventilovaný. Vyliečených pacientov máme stále troch.

Všetko podstatné, čo potrebujete vedieť o COVID-19 Koronavírus. Štatistiky, informácie a weblinky

V stredu sa podarilo navýšiť počet testovaných, nakoľko sa už zapojili aj súkromné laboratóriá. Celkový počet testov prijatých zo súkromných laboratórií doteraz od ich zapojenia do procesu je 590. Súkromné laboratóriá podľa Krajčího do veľkej miery testujú samoplatcov a len malé množstvo z týchto ľudí je pozitívnych.

 

S pandémiou vzrástol aj počet kybernetických útokov

S pandémiou koronavírusu vzrástol aj počet kybernetických útokov. Informuje o tom Európsky parlament (EP) na svojej stránke. Koronavírus okrem iného spôsobil aj to, že ľudia trávia viac času doma či na internete a sú zraniteľnejší na rôzny typ nástrah, ktorý pandémia vyvoláva. Kybernetickí kriminálnici podľa EP využívajú strach z pandémie a útočia na ľudí rozličnými podvodmi. Či už je to inštalovanie škodlivého softvéru alebo iné praktiky na kradnutie údajov. Vďaka nim sa môžu dostať do bankových účtov, systémov firiem či organizácií.

Medzi najčastejšie podvody, na ktoré upozorňuje EP, patria maily s odkazmi smerujúcimi na škodlivé webové stránky alebo škodlivý softvér. Maily o zázračných liekoch, falošné mapy s údajným výskytom vírusu, žiadosti o darovanie peňazí, maily, ktoré predstierajú, že sú od zdravotníckych organizácií. EP upozorňuje aj na útoky, ktoré vyzerajú dôveryhodne. „Falošné maily ‚akože‘ od Microsoftu, Google Drive a podobne, kde od vás chcú, aby ste zadali svoje heslo, aby vám mohli s niečím pomôcť alebo vám hrozia, že vám zablokujú váš účet. Maily alebo SMS správy o dodávkach tovarov, ktoré ste si neobjednali,“ upozorňuje stránka EP.

 

ODPORÚČAME: Aktuálne štatistiky o ochorení COVID-19 Koronavírus na celom svete nájdete TU

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky