Jednou vetou

KORONAVÍRUS: Vo štvrtok potvrdili ďalších 43 prípadov

Na Slovensku počet prípadov nakazení koronavírusom pribúda

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock, TASR

Testovať už začalo aj jedno zo súkromných laboratórií.

Vo štvrtok potvrdili ďalších 43 prípadov ochorenia COVID-19. V štátnych laboratóriách bolo vo štvrtok otestovaných 912 ľudí, 42 z nich malo pozitívny výsledok. Na tlačovom brífingu to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič. Ako informoval, začalo už testovať aj jedno zo súkromných laboratórií. To otestovalo ďalších 60 ľudí a zachytilo jeden pozitívny prípad. Je ním vodič, ktorý po Slovensku rozvážal potraviny. Spolu je tak na Slovensku 269 pozitívne testovaných.

Pacient v kritickom stave

Minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že momentálne je na Slovensku jeden pacient v kritickom stave, ktorý bojuje o život. Ide o pacienta v rizikovom veku, ktorý má aj viacero iných ochorení. Aktuálne je na umelej pľúcnej ventilácii. Dodal tiež, že podpísal oznámenie, že liek Remdesivir sa bude môcť používať na liečbu ochorenia COVID-19. Tento liek v Českej republike zabral u nakazeného pacienta v kritickom stave.

TAKTO JE TO VO SVETE: Aktuálne štatistiky ochorenia Koronavírusu nájdete na tomto linku

Ako Krajčí informoval, z nových potvrdených pozitívnych prípadov sú iba dve osoby v rizikovej škále. Konštatoval, že sa bude osobne zaujímať práve o pozitívne identifikovaných ľudí v rizikovej skupine a zameria sa aj na spôsob, akým im bude poskytovaná zdravotná starostlivosť. Ako Krajčí uviedol, nemocnice sú výrazne reprofilizované a pripravené. „Nastavujeme kvalitné protokoly, aby sme čo najviac ľudí úspešne liečili a zachránili ich,“ konštatoval.

Viac testovania

Premiér ďalej informoval, že si praje, aby sme o desať dní mohli testovať 4-tisíc ľudí denne. „Je to kľúčová cesta, ako identifikovať pozitívne nakazených, aby sme ich stiahli z obehu a liečili,“ konštatoval. Ak by sme podľa neho v minulosti úplne využívali kapacity štátnych laboratórií, mohli sme mať zachytených o stovky ľudí viac.

Aktuálne štatistiky ochorenia Koronavírus na Slovensku nájdete TU

Matovič tiež prisľúbil, že do nedele nebude zdravotnícke zariadenie, ktoré by nemalo dispozícii ochranné prostriedky, ak nimi bude disponovať štát. V tejto súvislosti zavádza ministerstvo zdravotníctva online systém, kde sa budú prihlasovať jednotliví poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Tí budú uvádzať, koľko zo svojich zásob minuli a následne im budú dopĺňané.

Ombudsmanka sa obracia na krízový štáb

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa obracia na krízový štáb vo veci vyplácania sociálnych dávok počas povinnej karantény. Reaguje tak na podnet od poberateľa peňažného príspevku na opatrovanie. Upozornila na situáciu, keď podávateľ pre povinnú karanténu nemal možnosť získať peňažný príspevok v termíne splatnosti. Ústredný krízový štáb SR takisto požiadala o informácie, akým spôsobom je zabezpečená vyplácanie sociálnych dávok osobám v povinnej domácej izolácii tak, aby nebolo neoprávnene zasiahnuté do ich základných práv.

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová | foto: TASR

 

Ako vysvetlila, situácia vznikla pre interné opatrenia Slovenskej pošty, ktorá osobám v povinnej domácej izolácii počas jej trvania nevypláca žiadne peňažné sociálne dávky do vlastných rúk. Ombudsmanka preto požiadala predsedu ústredného krízového štábu a ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO), aby sa v rámci riešení krízovej situácie štáb zaoberal aj touto problematikou.

„Vyplácanie sociálnych dávok inej osobe, než je oprávnená osoba, vyžaduje niekoľko ďalších formálnych úkonov, ktoré z povahy veci počas trvania povinnej domácej izolácie nie je možné vykonať, a tak sa poberatelia rôznych sociálnych dávok môžu v dôsledku týchto skutočností dostať do ťaživej finančnej situácie, ktorej náročnosť sa v súvislosti s hrozbou Covid-19 v súčasnosti ešte umocňuje,“ uviedla Patakyová v liste adresovanom krízovému štábu.

Pri predbežnom preskúmaní podnetu sa verejná ochrankyňa práv obrátila aj na starostu obce, kde podávateľ žije. Z komunikácie so starostom vyplynulo, že ich obec nemá k dispozícii žiadne informácie o svojich obyvateľoch, ktorí sa vrátili zo zahraničia a ktorí tak spadajú pod osobný rozsah rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR o povinnej izolácii v domácom prostredí.

Starosta uviedol, že ak sa túto informáciu obec nedozvie od samotných obyvateľov, tak nie je schopná zabezpečiť svoju základnú úlohu. Podľa neho samospráva nemá k dispozícii žiadne špeciálne pracovné prostriedky, po využití ktorých by prípadne mohli prísť do kontaktu s osobami v povinnej domácej izolácii.

Ilustračné foto | Foto: TASR

 

Ústredný krízový štáb ombudsmanka požiadala o informácie, akým spôsobom je zabezpečená výplata sociálnych dávok osobám v povinnej domácej izolácii tak, aby nebolo neoprávnene zasiahnuté do ich základných práv stanovených v Ústave SR, prípadne v medzinárodných dohovoroch.

Taktiež sa v liste zaujímala o to, akým spôsobom majú byť zabezpečené základné životné potreby osôb v povinnej domácej izolácii. Rovnako žiadala aj o vysvetlenie, či a akým spôsobom je zabezpečená informovanosť miest a obcí o ich obyvateľoch, ktorí sú v povinnej domácej izolácii.

Štáb vyzvala Patakyová aj na poskytnutie informácie o tom, aké konkrétne obmedzenia sú osoby v povinnej domácej izolácii povinné dodržiavať, či môžu v nevyhnutných prípadoch opustiť miesto výkonu izolácie, prípadne či pošta môže odoprieť výplatu dávky sociálneho zabezpečenia týmto osobám. Ombudsmanka požiadala o prijatie opatrení na riešenie uvedených oblastí v prípade, ak nie sú zabezpečené.

Domáce násilie karanténu nemá, ľudia musia byť vnímavejší

Upozornila na to poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a predsedníčka Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne záležitosti Lucia Ďuriš Nicholsonová. Vládu, najmä rezorty práce a sociálnych vecí a ministerstvo vnútra vyzvala, aby urýchlene prijali opatrenia na zlepšenie situácie.

Ďuriš Nicholsonová poznamenala, že ženy aj deti sú v týchto dňoch zatvorené doma. „Rovnako je však s nimi zatvorený aj násilník. Iné obete, než svojich najbližších, na vyventilovanie svojho hnevu nemá. Ženy aj deti sú preto prvými obeťami a svedkami násilia, ktoré ostáva za nútene zatvorenými dverami bez možnosti úniku. Ak by sa matky s deťmi aj rozhodli pre odchod, nemajú sa kam uchýliť. Situáciu komplikuje nielen to, že krízové centrá nemajú dostatočné kapacity, no krízové centrá obmedzili prijímanie žien a detí tiež z dôvodu ochrany pred rozšírením koronavírusu,“ podotkla.

Lucia Ďuriš Nicholsonova. | zdroj:TASR

 

Europoslankyňa navrhuje vo väčšej miere operatívne a dočasne využívať ako krízové centrá nevyužité hotelové izby a iné ubytovacie zariadenia. Tiež navrhuje jasné a dostupné informovanie o takýchto možnostiach. Pripomína intenzívnejšiu odbornú prípravu bezpečnostných zložiek vo vzťahu k obetiam domáceho násilia. „V neposlednom rade treba dnešné krízové centrá dofinancovať. Obete by mali mať k dispozícii núdzový fond na pokrytie nákladov spojených s odchodom od násilníka,“ konštatovala.

Takisto pripomenula, že pomôcť ženám a deťom, ktoré čelia násiliu, môžu aj ľudia či rodina v ich okolí. Obrátiť sa môžu tiež na Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie. Číslo telefónnej linky je 0800 212 212 a aj v súčasnosti je dostupná nepretržite. „Buďme všetci obozretnejší a vnímavejší k domácemu násiliu. Podozrenia treba nahlasovať polícii. Týraná žena je často bezmocná, v karanténe čelí domácemu násiliu a keďže násilník ju má doma stále pod kontrolou, sama si pomoc nezavolá,“ apelovala europoslankyňa.

Môže vás zaujímať

GRÖHLING: Na Slovensku je k dnešnému dňu zatvorených 18 škôl