Jednou vetou

KORONAVÍRUS: Za pondelok pribudli ďalšie prípady

Nový koronavírus COVID-19 sa nezadržateľne šíri

autorská koláž hlavne.sk, Foto: MZV

Pozitívne testovaných na toto ochorenie je tak na Slovensku spolu 835 osôb.

Za pondelok pribudlo na Slovensku 66 pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19. Na tlačovej besede o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí. Pozitívne testovaných na toto ochorenie je tak na Slovensku spolu 835 osôb. Za uplynulý deň laboratóriá vyšetrili 1 302 vzoriek. Negatívny výsledok malo na Slovensku spolu už 29 217 vzoriek.

Najviac nových prípadov v Domove sociálnych služieb 

V nových potvrdených prípadoch za uplynulý deň je už zahrnutých aj 48 klientov z Domova sociálnych služieb v Pezinku. Ako uviedol šéf rezortu zdravotníctva, pozitívny výsledok malo 43 klientov a päť zamestnancov, 12 klientov je hospitalizovaných v Univerzitnej nemocnici Bratislava, jeden je na umelej pľúcnej ventilácii.

V zariadení odobrali ďalšie vzorky, výsledky by mali byť známe ešte v utorok. Krajčí dodal, že z pozitívne testovaných za uplynulý deň sú štyria pacienti v karanténnych strediskách.

Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, aktuálne je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) hospitalizovaných 121 pacientov. Z toho u 46 bol koronavírus potvrdený, 75 čaká na výsledok testov. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú aktuálne hospitalizované štyri osoby, štyria pacienti potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu. Podľa štatistík regionálnych úradov verejného zdravotníctva sa z ochorenia vyliečilo spolu 113 ľudí. Z toho bolo 33 hospitalizovaných a 80 sa liečilo v domácej izolácii. Chorobe doteraz podľahli dve osoby.

Celkovo je na Slovensku vo vekovej kategórii nad 65 rokov podľa štatistík NCZI pozitívnych 101 osôb. Z celkového počtu testov za uplynulý deň štátne laboratóriá urobili 1059 testov, zachytili 65 pozitívnych osôb. Súkromné laboratóriá urobili 243 testov, jeden bol pozitívny. Z celkového počtu pozitívnych prípadov ochorenia je 425 mužov a 410 žien. Najviac pozitívnych osôb je vo vekovej kategórii od 30 do 44 rokov, konkrétne 246. Najmenej je detí do 14 rokov, celkovo 42.

Epicentrum cez sviatky pribudlo v Pezinku

V Domove sociálnych služieb a Zariadení pre seniorov Pezinok je 47 pozitívne testovaných osôb. Ide o 42 klientov a päť zamestnancov. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba o tom informoval v pondelok na mimoriadnom pondelkovom brífingu. Ako uviedol, viac ako dve tretiny obyvateľov zariadenia už testovali, zvyšných 46 osôb otestujú v utorok.

NAŽIVO: Aktuálna situácia v zariadení sociálnych služieb v Pezinku. V zariadení bol včera potvrdený koronavírus.

Uverejnil používateľ Bratislavský kraj Pondelok 13. apríla 2020

Ako informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí, tieto prípady ešte neboli zahrnuté v nedeľných štatistikách za uplynulý deň. Počet pozitívne testovaných tak na Slovensku stúpol na 816. Ako Krajčí uviedol, klinický tím expertov aktuálne v domove realizuje klinický skríning klientov.

Monitoruje sa ich zdravotný stav, liečbu im budú nasadzovať priamo v zariadení, v prípade zhoršenia zdravotného stavu ich transportujú do nemocníc. Hospitalizovaných je momentálne sedem pacientov, jeden je na umelej pľúcnej ventilácii. „Predpokladám, že pozitívnych testov bude viac a ministerstvo zdravotníctva spolu s expertmi bude veľmi podrobne sledovať zdravotný stav klientov a prispôsobovať kapacity zdravotníckych zariadení v Bratislave,“ dodal šéf rezortu.

Ako uviedol predseda BSK, pravdepodobne ide o nakazenie od zamestnanca. Domov sociálnych služieb je uzavretý, v karanténe, priestor monitoruje mestská polícia. Od utorka ho má strážiť štátna polícia, vypomáhať im majú príslušníci armády. Zariadenie bude fungovať s 22 opatrovateľmi a ošetrovateľmi, ktorí budú v zariadení 24 hodín. Prespávať budú na izolačných izbách.

Primátor mesta Pezinok Igor Hianik informoval, že v meste zvolali krízový štáb. Oslovili mestskú políciu a komunikujú aj so štátnou. Objekt aj priľahlé priestory sú podľa neho zabezpečené. V meste budú požadovať zriadenie mobilnej testovacej jednotky, od utorka sa budú testovať aj hlavní zamestnanci mesta Pezinok.

Všetko podstatné, čo potrebujete vedieť o COVID-19 Koronavírus. Štatistiky, informácie a weblinky

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky