Jednou vetou

KORONAVÍRUS: Zomrel už piaty klient DSS v Pezinku

Nový koronavírus COVID-19 sa nezadržateľne šíri

autorská koláž hlavne.sk, Foto: MZV

Zomrel už piaty klient Domova sociálnych služieb (DSS) v Pezinku. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Lucia Forman.

Za štvrtok 16. apríla potvrdili na Slovensku 72 prípadov ochorenia Covid-19. Informuje o tom portál Národného centra zdravotníckych informácií covid-19.nczisk.sk. Celkovo je tak na Slovensku potvrdených 1 049 pozitívnych vzoriek. Počet obetí na Slovensku zároveň stúpol na deväť. Zomrel totiž piaty klient Domova sociálnych služieb v Pezinku.

Najprv museli štyria seniori zomrieť, až potom Droba konal

U šiestich pracovníkov popradskej nemocnice potvrdili COVID-19

V Popradskej nemocnici dnes potvrdili pozitívne testy na COVID-19 u šiestich zdravotníkov. „Ide o personál z oddelení anestéziológie, vnútorného lekárstva, intenzívnej medicíny a z COVID oddelenia,“ priblížila pre agentúru SITA hovorkyňa popradskej nemocnice Sylvia Galajda. V karanténe je tak 21 ľudí z personálu, ktorí prišli do kontaktu s nakazenými pracovníkmi. Ďalších zamestnancov priebežne testujú.

Všetko podstatné, čo potrebujete vedieť o COVID-19 Koronavírus. Štatistiky, informácie a weblinky

„Nemocnica v Poprade už dlhší čas funguje so záložnými tímami, to znamená, že každý pracovník má akoby svoju dvojičku. Jeden týždeň je v práci jedna skupina, druhý týždeň druhá skupina,“ uviedla hovorkyňa s tým, že v tejto situácii sú možné aj presuny na iné oddelenia podľa zváženia krízového štábu a nadriadených osôb. „Personál si teda pomáha v rámci oddelení a priebežne ho zaškoľujú a učia, aby vedel podľa potreby plnohodnotne nahradiť konkrétneho neprítomného pracovníka,“ dodala Galajda.

Pendleri sa budú musieť od mája preukazovať negatívnym testom na Covid-19

Pendleri sa budú musieť pri každom vstupe na územie Slovenska preukázať negatívnym testom na ochorenie Covid-19, ktorý nemôže byť starší ako 30 dní. Táto podmienka bude účinná od 1. mája. O opatrení rozhodol Ústredný krízový štáb a na tlačovej konferencii o ňom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas. Testy tak budú musieť pendleri podstupovať každý mesiac. Mikas tiež poukázal na to, že v prípade pendlerov sa nevzťahujú opatrenia o povinnej karanténe len v prípade, ze dochádzajú do vzdialenosti maximálne 30 kilometrov pozemnou komunikáciou, nie vzdušnou čiarou.

 

ODPORÚČAME: Aktuálne štatistiky o ochorení COVID-19 Koronavírus na celom svete nájdete TU

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky