Korupčná envirokauza: Minister Sólymos je ticho a mlčí

Tomáš Ferenčák a jeho šéf László Sólymos

autorská koláž hlavne.sk, TASR, facebook

Hovorca ministra životného prostredia Tomáš Ferenčák neuveriteľným spôsobom chráni svojho ministra pred otázkami. Novinárov k ministrovi jednoducho nepustí a otázky necháva bez odpovedí. Nereaguje na kauzu, do ktorej sú zapletení štátni úradníci Okresného úradu Bratislava zo sekcie životného prostredia, Sólymosov zástupca MOST-Híd pre Bratislavu Rastislav Žitný (po prevalení škandálu sa funkcie vzdal). Sólymosov hovorca svojho šéfa doslova zatĺka.

Exkluzívne: Máme zmluvu, cez ktorú vyberali úplatky

Desiatky telefonátov s hovorcom ministra, odpovede žiadne. Od prevalenia aféry s vydávaním korupčných povolení Okresným úradom Bratislava sa snažíme získať stanovisko ministra životného prostredia László Sólymosa.

Vieme prví: Korupčný enviroškandál. Úplatky mal brať funkcionár Most-Híd Rastislav Žitný

Ide o kauzu, ktorá značne zasahuje jeho rezort. Ak úradníci z odboru životného prostredia Okresného úradu roky vydávali povolenia nie na základe skúmaní, ale za ťažké tisíce – ako to vyzerá s prípadnou kontamináciou a ohrozením života a zdravia ľudí?

Minister Sólymos si napriek tomu nenašiel čas, aby sa k tejto téme pre hlavne.sk vyjadril. Naše telefonáty a maily končia bez odpovedí. Nehovoriac už o ďalšom rozmere, že povolenia dostávali aj odpadkové spoločnosti, ktorých majitelia majú v poslednej dobe viac než opletačky s políciou. Či už ide o Vassal Eko, alebo Abask Recycling.

Čachre so skládkou v Podunajských Biskupiciach. Odpadkový kráľ Kováč ju predal známemu pracháčovi!

Jeden z mnohých rozhovorov s T.Ferenčákom vyzerá takto:

  • Hlavne.sk: Pán minister by si nenašiel čas – 5 – 10 minút, aby sme sa porozprávali o skládkach?
  • Sólymosov hovorca: Dneska doobeda alebo poobede odchádza do Katovíc, ale spýtam sa ho.
  • Hlavne.sk: Dobre a kedy sa vráti? Určite vieme nájsť nejaký termín.
  • Sólymosov hovorca: Rozumiete mi, že on tu nie je? Je v Katoviciach. Potom, keď s ním budem hovoriť, dám vám vedieť.  Ale stále platí, on nie je ticho. Vyjadril sa pre Aktuality.
  • Hlavne.sk: ?  To sa vyjadril pre súkromnú Nadáciu Zastavme korupciu.
  • Sólymosov hovorca: Súkromnú nadáciu?
  • Hlavne.sk: Áno.
  • Sólymosov hovorca: No keď to tak vidíte.
  • Hlavne.sk: A kedy sa minister vráti?
  • Sólymosov hovorca: Neviem.

Vieme ako fungovali skorumpovaní úradníci na Okresnom úrade. Bude z toho megaškandál!

Na Ministerstvo životného prostredia sme opätovne poslali ďalší mail s otázkou, kedy sa minister vyjadrí k závažnému dianiu týkajúceho sa jeho rezortu a ešte aj ľudí, ktorých osobne pozná: Márie Gregorovej, ktorú mal odporúčať na funkciu na Okresnom úrade, či Rastislava Žitného, ktorý bol jeho spolustraníkom a spolumanažérom MOST-Híd pre Bratislavský región. Do akej miery ich pozná? A prečo neodpovedá? Dovolíme si pripomenúť slová premiéra Petra Pellegriniho:  „Proti envirokriminalite treba zasahovať prísnejšie. Ľudia na Slovensku si zvykli, že envirokriminalita sa netrestá.“ 

Sólymosovi pokuta 9 tisíc eur neublíži. O korupcii na Okresnom úrade naďalej mlčí.

Zásah NAKA

KORUPCIA NA ÚRADE: ZÁSAH NAKAV stredu na Okresnom úrade v Bratislave zasahovalo najmenej 75 policajtov NAKA a bratislavského krajského riaditeľstva Policajného zboru. Išlo o zaisťovaciu akciu národnej protikorupčnej jednotky. Počas akcie zadržali sedem osôb, vykonali päť domových prehliadok, prehľadali aj dve kancelárie na okresnom úrade a päť vozidiel.Od januára tohto roku sa mali v Bratislave a na iných miestach Slovenska,. Miroslava G., Pavol B., Branislav R., Tomáš W. a Vladimír M. spolčiť za účelom páchania korupcie. Poslední traja z menovaných aj za účelom páchania legalizácie príjmu z trestnej činnosti.Zmluvy a nadväzujúce právne úkony, ako aj viaceré bankové operácie cez nimi riadené spoločnosti, mali pritom slúžiť len na zakrytie pôvodu peňazí z korupcie. Výška úplatku bola individuálna, podľa druhu žiadosti. Celkovo išlo o viac ako 334 tisíc eur.Obvineným hrozí v prípade dokázania viny za prijímanie a legalizáciu príjmu z trestnej činnosti 10 až 20 rokov. V prípade prečinu nepriamej korupcie až 2 roky.

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Štvrtok 9. august 2018

Takto vyzeral zásah NAKA v auguste 2018. Ťažké tisíce sa platili za povolenia súvisiace so životným prostredím. 

Môže vás zaujímať

Kalavská priznala, že demisiu nepodala len pre stratifikáciu