Jednou vetou

Korupčná kauza na úrade, ktorý obsadil Bugárov Most-Híd. Čo s tým má vicestarosta Rače?

Zľava: Bratislavský krajský predseda Most-Híd Rastislav Žitný, minister životného prostredia a krajský predseda strany László Sólymos

fotokoláž hlavne.sk/MIPS

Pár dní po zadržaní siedmich ľudí v úplatkárskej afére na bratislavskom odbore životného prostredia, ktorá vraj smeruje k Bugárovmu Mostu-Híd opustil Slovensko jeden z funkcionárov strany, ktorého meno sa má s touto kauzou skloňovať.

aktualizované

Po zásahu na Okresnom úrade v Bratislave obvinili z korupcie sedem ľudí

Hlavnou aktérkou korupčnej aféry, ktorá má smerovať na najvyššie miesta je údajne zadržaná Miroslava G., ktorá na okresnom úrade v Bratislave pracovala ako vedúca odboru pre starostlivosť o životné prostredie. Odbor vydáva povolenia v súvislosti s výstavbou, bez ktorých sa developeri a stavebníci neobídu a nemôžu spustiť výstavbu.

Ak sa potvrdia medializované informácie, ide o viac než vážnu vec

Podľa doterajších zistení polície úradníci údajne naťahovali lehoty a za vybavenie žiadostí mali brať úplatky. Obvinenú úradníčku médiá spájali s bratislavským krajským predsedom a ministrom životného prostredia Lászlom Sólymosom. Ten poprel, že je jeho nominantkou a tvrdí, že ju pozná len pracovne, keďže s príslušným odborom ministerstvo komunikuje na úrovni metodického a odborného usmerňovania či odborných konzultácií.

Hľadá sa Sólymosova spojka

O tom, či s touto chobotnicou súvisí aj vicestarosta Rače a bratislavský okresný predseda Mostu Rastislav Žitný, ktorý je fakticky Solymosov podriadený, sme sa pokúšali zisťovať. Ten krátko po zadržaní Miroslavy G. opustil Slovensko.

Koľko eur vyjde rodičov príprava prváka? Toto sú ceny základných potrieb

Pre hlavne.sk povedal, že odchádza na dlhodobo plánovanú dovolenku. „Áno, poznám ju, hej (pozn.red. Miroslavu G.), ale prepáčte idem na dovolenku, zavolajte mi budúci týždeň v stredu,“ odbil nás.

Hráme do konca augusta o vstupenky: Elán 50 rokov Tour 2018

Po tom, ako nám po týždni nedvíhal telefón sme mu otázky poslali mailom, vyžiadal si však viac času na odpovede. Zaujímala nás jeho spolupráca s obvinenou úradníčkou a či vie niečo viac o vybavovaní medializovaných povolení a podpisovaní mandátnych zmlúv.

„Odmietam takéto informácie. S dotyčnou pani sa poznáme pracovne, pretože dlhodobo s okresným úradom riešime nevysporiadanú kanalizáciu v Rači na Pasekách,“ odpísal na druhý deň Žitný na naše otázky.

Žitného päť funkcií

Žitný nie je v hlavnom meste žiadna výrazná postava, pokiaľ ide o funkcie je doslova multifunkčný. Sedí v orgánoch významných mestských spoločností: v predstavenstve Bratislavskej teplárenskej a v dozornej rade Dopravného podniku, je poslancom mestského zastupiteľstva, ďalej vicestarostom Rače a jediným bratislavským okresným predsedom. Na webovej stránke Rače v náplni jeho práce sa uvádza, že do oblasti pôsobenia zástupcu starostu MČ Rača patrí doprava, bytová politika, šport, ochrana životného prostredia. Čo konkrétne, neupresnil.

Žitný kandidoval v roku 2014 do zastupiteľstva v Rači za koalíciu strán KDH, Most-Híd, NOVA, Sieť a SZ (podobne ako starosta Rače – Peter Pilinský). Koncom minulého roka bol predsedom dozornej rady Slovenského vodohospodárskeho podniku, po dvoch mesiacoch sa však funkcie vzdal pre nezlučiteľnosť.

V posledných komunálnych voľbách zaujal aj tým, že kandidoval do Rače, ale videli ho bývať v rodinnom dome mimo Bratislavy. O tom, že to malo byť aj v čase, keď ešte nebol skolaudovaný sa nepotvrdilo, nakoľko kolaudačné rozhodnutie má platné od roku 2011. Podľa najnovších informácií by v jesenných komunálnych voľbách nemal kandidovať.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky