Jednou vetou

Vieme prví: Korupčný enviroškandál. Úplatky mal brať funkcionár Most-Híd Rastislav Žitný

Minister životného prostredia László Sólymos a vicestarosta Rače Rastislav Žitný

autorská koláž hlavne.sk, TASR

V korupčnej kauze na Okresnom úrade v Bratislave už nitky siahajú k politickým predstaviteľom. Spravodajský portál hlavne.sk zistil, že medzi obvinenými figuruje aj vysoký funkcionár MOST-Híd Rastislav Žitný.

Pohár trpezlivosti pretiekol. Lajčák končí!

Rastislav Žitný

V auguste vystrašila zamestnancov Odboru životného prostredia na Okresnom úrade v Bratislave obrovská policajná razia, pri ktorej zadržali 70 ľudí. Polícia vzala do vyšetrovacej väzby vedúcu odboru Miroslavu G. a obvinili aj ďalších dvoch zamestnancov úradu.

Vieme ako fungovali skorumpovaní úradníci na Okresnom úrade. Bude z toho megaškandál!

Enviropovolenia potrebné pri stavbách totiž nevydávali podľa platných zákonov, ale korupčných cenníkov. Každý kto potreboval povolenie, bol totiž odkázaný na nastrčené firmy Branislava R. a Tomáša W. Tí povolenia za legalizovaný úplatok – zvaný poplatok – zabezpečili.

Najviac doteraz investoval do kampane Mistrík. Koľko už minuli Bugár, Harabin, či Chmelár?

Hlavne.sk zistilo, že kauza už má aj politický rozmer, ukazuje na Most- Híd, pričom jeho predstavitelia sa doteraz tento škandál snažili od strany odtlačiť.

Úplatky mal brať priamo človek z Mostu – Híd

„V súčasnosti sú v predmetnej veci obvinené 3 právnické osoby a 6 fyzických osôb. 3 osoby sú stíhané väzobne. Medzi stíhanými osobami je aj osoba R. Ž. obvinená z prijímania úplatku formou účastníctva. Ďalšie osoby, presnejšie 2 právnické osoby a 8 fyzických osôb, bolo vylúčených na samostatné konanie,“ uviedla pre hlavne.sk hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Financuje z úplatkov na Okresnom úrade podnikateľ Tomáš W. svoju haciendu?

Rastislav Žitný bol bratislavským okresným predsedom Bugárovho Mostu-Híd, podľa našich informácií sám vystupoval ako zástupca krajského šéfa Lászlóa Solymosa, v posledných parlamentných voľbách ho strana postavila na 69. miesto kandidátky, aktuálne je stále vicestarostom bratislavskej Rače.

Po letnej razii Národnej kriminálnej agentúry na okresnom úrade Žitný u Bugárovcov v tichosti skončil. „Vzdal sa všetkých straníckych funkcií,“ povedala nám vo štvrtok hovorkyňa Most-Híd Klára Debnár. K aktuálnemu obvineniu strana už žiadne stanovisko nevydala.

Žitný zmizol

Rastislav Žitný akoby zmizol zo zemského povrchu. Nezastihli sme ho na úrade, ani doma, nereagoval na naše telefonáty ani sms, zrušil aj svoje konto na sociálnej sieti. „Ja som ho nevidel už dva mesiace. On je obvinený? Ja fakt o ničom neviem,“ povedal pre hlavne.sk starosta Rače Peter Pilinský o svojom zástupcovi.

Sólymos zmĺkol

Ticho je v tejto veci dlhodobo minister životného prostredia László Sólymos. Médiá ho po razii polície spájali s personálnou nomináciou pozície vedúcej odboru životného prostredia – obvinenou Miroslavou G.; Solymos sa v auguste od kauzy aj M. Gregorovej dištancoval. Skontaktovať s ním sa nám včera nepodarilo.

Prečo bývalý siskár ovplyvňuje dianie cez politikov?

Sólymos sa doteraz dlhé týždne nevyjadril ani k otázke hlavne.sk, či sa pozná s jedným z obvinených Tomášom W., ktorý mal bohatnúť na korupčnom vybavovaní povolení v oblasti životného prostredia. Je totiž pravdepodobné, že sa poznajú. Tomáš W. bol aj sponzorom Bugárovej strany. Po zaslaní reakcie ministra Sólymosa budeme článok aktualizovať.

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry)

Pridajte sa k nám na facebooku – NÁJDETE NÁS TU

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky