Jednou vetou

Košice poctili bývalého prezidenta najvyšším ocenením PRO URBE

Bývalý prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster

Foto: TASR

Košickí mestskí poslanci schválili na pondelkovom rokovaní udelenie Ceny mesta Košice PRO URBE za rok 2017 bývalému prezidentovi SR a primátorovi Košíc Rudolfovi Schusterovi. Podľa primátora Košíc Richarda Rašiho (Smer-SD) mu ho mesto navrhlo udeliť za prínos k rozvoju mesta Košice a za budovanie jeho dobrého mena doma i v zahraničí.

Poslanec Alfonz Halenár (nezávislý) bol proti tomu, aby bolo ocenenie Schusterovi udelené. Podľa jeho slov sa ako funkcionár KSS a KSČ v minulosti podieľal na upevňovaní komunistického režimu.

„Je mi naozaj veľmi ľúto, ak ešte po takom dlhom čase, ktorý sme už mali možnosť prežiť po roku 1989, ešte stále nomenklatúrny káder Komunistickej strany Slovenska a aj spolupracovníka komunistickej Štátnej bezpečnosti navrhujeme na nejaký titul,“ povedal Halenár.

Osobnosť v dejinách mesta

Na jeho slová zareagoval primátor Raši, ktorý povedal, že keď niekto v tomto meste niečo urobil a po ňom Košice reálne sú, aké sú, tak je to pán prezident R. Schuster. „Bol prvý demokraticky zvolený prezident v tejto republike,“ zdôraznil.

Poslanci napokon ocenenie R. Schusterovi schválili, za hlasovalo 30 z nich, jeden bol proti a štyria sa zdržali.
PRO URBE – Pre mesto je najvyššie ocenenie mesta, ktoré je udeľované občanom za činy, ktoré urobili v prospech mesta Košice. Ako sa uvádza v návrhu, ktorý schválili poslanci, R. Schuster, ktorý bol primátorom mesta i prezidentom republiky, patrí k najvýraznejším osobnostiam v novodobých dejinách Košíc.

Kariéra začala v košickom národnom výbore

Rudolf Schuster sa narodil 4. januára 1934 v Košiciach, kde vyštudoval aj Strednú priemyselnú školu stavebnú, pokračoval na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave v odbore inžinierske staviteľstvo.

Jeho pôsobenie vo verejnej správe sa datuje od roku 1974, keď začal pracovať na Národnom výbore mesta Košice. V rokoch 1983–1986 sa stal prvý raz primátorom mesta, potom bol predsedom Východoslovenského krajského národného výboru v Košiciach (1986-1989).

Od 30. novembra 1989 do 30. júna 1990 bol predsedom Slovenskej národnej rady, pôsobil ako veľvyslanec ČSFR v Kanade (1990–1992) a na ministerstve zahraničných vecí (1993–1994). V rokoch 1994-1999 pôsobil po druhý raz vo funkcii primátora mesta Košice.

V prvých priamych voľbách v máji 1999 bol zvolený za prezidenta Slovenskej republiky. V súčasnosti sa venuje literárnej a prednáškovej činnosti, cestuje a fotografuje. Svoje práce vystavoval na Slovensku i v zahraničí.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky