Jednou vetou

Kotleba a Blaha neprešli ani na druhý pokus. Tvrdý odkaz od Cigánikovej

Zľava: Marian Kotleba, Jana Cigániková a Ľuboš Blaha počas príchodu na ustanovujúcu schôdzu NR SR, 20. 3. 2020 v Bratislave
Aktualizované: Kotleba a Blaha nebudú šéfovať parlamentným výborom

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) opakovane nezvolili Ľuboša Blahu a Mariana Kotlebu za predsedov parlamentných výborov. Blaha bol kandidátom strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) do vedenia výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. V pléne však získal podporu 52 zo 141 platných hlasov poslancov.

Nevyšlo to ani na druhý pokus

Predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba sa zasa opätovne uchádzal o post lídra predsedu výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Ani on však nezískal potrebný počet hlasov, keďže získal podporu 42 zo 142 platných hlasov poslancov. Na zvolenie do funkcie predsedu parlamentného výboru je pritom potrebné získať v tajnej voľbe nadpolovičnú väčšinu hlasujúcich poslancov. Obaja kandidáti neuspeli ani na ustanovujúcej schôdzi NR SR z 20. marca.

Raši a Žiga prešli

Členovia zákonodarného orgánu zároveň zvolili za šéfa Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií podpredsedu Smeru-SD a bývalého vicepremiéra Richarda Rašiho. Vo funkcii predsedu Výboru NR SR na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) zasa poslanci potvrdili ďalšieho podpredsedu Smeru-SD a bývalého ministra hospodárstva Petra Žigu.

Cigániková: Blaha je blázon

Poslankyňa Jana Cigániková zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) počas príchodu na 2. schôdzu parlamentu ešte nebola rozhodnutá, či podporí Mariana Kotlebu zo strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) za predsedu výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. „Ešte uvidím,“ poznamenala.

Uviedla však, že nepodporí Ľuboša Blahu (Smer-SD) za predsedu ľudskoprávneho výboru. „Pán Blaha je blázon, tam je problém,“ podotkla.

„Kotleba nie je momentálne trestaný a sama v sebe mám taký rozpor, či ignorovať výsledky demokratických volieb a aj nejakú dohodu v rámci koalície a opozície. Sama neviem, ako sa rozhodnem,“ komentovala Cigániková kandidatúru Kotlebu. Podľa poslankyne je Kotleba ostrakizovaný, že má mať fašistickú minulosť. „Bohužiaľ, máme tu súdy, ktoré nejako rozhodli, ale ja nie som viac ako sudca. Iba z tohto dôvodu som veľmi citlivá na to, aby sme sa tu v parlamente rozhodovali, kto je vinný a nie je vinný,“ dodala. Cigániková doplnila, že by bola rada, keby fungovalo súdnictvo a „ak sú ĽSNS fašisti, nech sa tak rozhodne a majú rozpustenú stranu“.

Kotleba a Blaha nezískali minulý týždeň v piatok 20. marca na ustanovujúcej schôdzi dostatočnú podporu snemovne a neboli zvolení za šéfov výborov. Koalícia ponúkla opozícii kreslá siedmich predsedov výborov, dvanásť si rozdelili vládne strany. Blahu líder SaS Richard Sulík označil za hanbu krajiny. Poslanec klubu SaS Ondrej Dostál varoval pred voľbou nominantov ĽSNS za šéfov výborov. Napokon však parlament zvoli na ustanovujúcej schôdzi poslanca ĽSNS Martina Beluského za predsedu výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu.

Môže vás zaujímať

Návrh EK v oblasti migrácie má podľa Sulíka v sebe skryté povinné prerozdeľovanie migrantov