Krajmer požiadal o uvoľnenie z funkcie

Uprostred bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer

foto: TASR

Riaditeľ Národnej protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer požiadal o uvoľnenie z funkcie. Krajmer tak urobil "po dôkladnom zvážení a vzhľadom na neprimeraný nátlak na jeho rodinu a prácu protikorupčnej jednotky, ktorý vníma ako nedôvodný a politizujúci". Uviedol to v spoločnom stanovisku Ministerstva vnútra SR a Prezídia Policajného zboru.

aktualizované: 16:44

Krajmer ukončí svoju funkciu k prvému aprílu 2018. Na pozíciu šéfa národnej protikorupčnej jednotky bude dočasne poverený zástupca riaditeľa. Krajmer zostáva v PZ a nateraz nebude zastávať pozíciu v útvaroch kriminálnej služby.

„Mojou povinnosťou je zabezpečiť nestranné a nezaťažené fungovanie profesionálnej práce vyšetrovateľov a kriminalistov národnej protikorupčnej jednotky bez toho, aby bola ich práca a výsledky spochybňované,“ povedal Krajmer.

Prečítajte si aj: Drucker: Otázku policajného prezidenta Gašpara uzavriem do mesiaca

Riaditeľ NAKA Peter Hraško „rešpektuje individuálne rozhodnutie Róberta Krajmera“. „Zároveň považujem za dôležité požadovať, aby po vecnom a dôkaznom odstránení akýchkoľvek pochybností ohľadom jeho osoby, bol spoločensky a profesionálne rehabilitovaný,“ uviedol.

Prečítajte si aj: OĽaNO: Odchod Krajmera z funkcie nezabezpečí očistu NAKA

„Intenzívny mediálny tlak smerujúci k osobe Róberta Krajmera nemôžem vnímať inak ako bezprecedentné zasahovanie do nezávislosti PZ, ktoré nemôže byť zo strany príslušníkov PZ akceptované,“ doplnil Hraško. Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) bol o rozhodnutí Krajmera informovaný ešte 27. marca.

Prečítajte si aj: Polícia: Krajmer bol na mieste činu, plnil si úlohy

Krajmer sa objavil na mieste činu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, podľa opozície tam nemal čo robiť. Drucker neskôr vysvetlil, že na miesto činu Krajmera poslal šéf NAKA Hraško, „lebo v čase po niekoľkých hodinách od nahlásenia vraždy vedeli policajti z médií, o koho ide a na akom článku zhruba Ján Kuciak pracoval“. V médiách sa o Krajmerovi objavili aj informácie o rôznych prepojeniach.

Prečítajte si aj: Bude odvolanie policajného prezidenta Gašpara riešením?

 

 

Môže vás zaujímať

Kováčik: Autenticitu údajnej nahrávky Gorily môže potvrdiť len SIS