Jednou vetou

Krajský súd rozhodol o vydávacej väzbe pre Vadalu

Antonino Vadala

foto: TASR

Krajský súd v Košiciach rozhodol v piatok o zmene väzby pre talianskeho podnikateľa Antonina Vadalu z predbežnej na vydávaciu. V Taliansku je Vadala trestne stíhaný za drogovú činnosť a súd v Benátkach na neho vydal európsky zatýkací rozkaz. Novinárom to potvrdil jeho advokát.

aktualizované: 12:44

„Krajský súd v Košiciach zistil splnenie zákonných podmienok na vzatie Antonina V. do vydávacej väzby, pretože dôvody väzby u menovaného kontinuálne pretrvávajú od momentu jeho vzatia do predbežnej väzby. Aj v tomto štádiu trestného konania je nevyhnutné zabezpečiť prítomnosť menovaného na územní Slovenskej republiky, aby nedošlo k zmareniu účelu tohto konania o európskom zatýkacom rozkaze,“ uviedla pre novinárov hovorkyňa krajského súdu Anna Pančurová. Vydávacia väzba začína plynúť od piatka.

Ďalší procesný proces je v rukách krajskej prokuratúry. „O prepustení obvineného z vydávacej väzby rozhodne príslušný sudca dňom, keď dôjde k vydaniu osoby orgánom štátu pôvodu,“ dodala Pančurová.

„Súd rozhodol o vydávacej väzbe a môj klient reagoval tak, že sa vzdal práva sťažnosti,“ povedal právny zástupca obvineného Jaroslav Hamza. Rozhodnutie je právoplatné, kedy bude Vadala vydaný do Talianska, závisí podľa neho od viacerých okolností. K obvineniam sa nevyjadroval.

Rozhodnutie padlo na neverejnom zasadnutí a sprevádzali ho prísne bezpečnostné opatrenia. Antonina Vadalu predviedli a odviedli do pojednávacej miestnosti tzv. kukláči netradične bočným vchodom. Novinári, ktorí boli na chodbe, ho tak mohli vidieť len priamo v miestnosti, do ktorej mali prístup na chvíľu pred začiatkom zasadnutia. Rozhodnutím súd vyhovel návrhu košickej krajskej prokuratúry, ktorá predložila originál európskeho zatýkacieho rozkazu a ďalšie potrebné listiny.

Vadala žijúci na východnom Slovensku je vo väzbe od 13. marca, keď ho zadržala slovenská polícia. Krajský súd v Košiciach rozhodol najprv o jeho vzatí do predbežnej väzby, voči čomu podal Vadala sťažnosť, ktorú Najvyšší súd SR 12. apríla zamietol.

V Taliansku je Vadala stíhaný za trestné činy nezákonného obchodovania s narkotikami a psychotropnými látkami a za účasť na trestnom zoskupení za účelom nezákonného obchodovania s drogami. Podľa obvinenia sa spolčil s inými osobami za účelom nepretržitého páchania trestnej činnosti spočívajúcej v dovoze veľkého množstva kokaínu z Južnej Ameriky.

„Európsky zatýkací rozkaz bol rozšírený o ďalší skutok spočívajúci v páchaní trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti,“ uviedol 9. apríla hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko. Účelom vydávacej väzby je podľa neho zabezpečenie prítomnosti vyžiadanej osoby a zabránenie, aby nedošlo k zmareniu účelu konania o európskom zatýkacom rozkaze.

Taliansky podnikateľ najnovšie čelí aj obvineniu pre pokus zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev a pokus zločinu subvenčného podvodu. Vyšetrovateľka Národnej kriminálnej agentúry uznesením z 13. apríla začala v tejto veci trestné stíhanie. Podľa Úradu špeciálnej prokuratúry sa to týkalo pokusu vylákať v roku 2009 od Pôdohospodárskej platobnej agentúry eurodotácie v celkovej výške zhruba 120.000 eur.

O aktivitách a kontaktoch talianskeho podnikateľa na Slovensku písal okrem iného pred svojou násilnou smrťou investigatívny novinár Ján Kuciak.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky