Jednou vetou

Kresák sa vzdá členstva v ústavnoprávnom výbore

Poslanec Národnej rady SR Peter Kresák

foto: TASR

Poslanec Národnej rady SR a kandidát na ústavného sudcu Peter Kresák z Mosta-Híd sa vzdá členstva v parlamentnom ústavnoprávnom výbore. Uviedol to Kresák v reakcii na vyjadrenie predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) v súvislosti s jeho nehlasovaním o kandidátoch vo výbore.

Danko chce, aby výbor rozhodol aj o kandidatúre expremiéra a šéfa Smeru-SD Roberta Fica, či už s pozitívnym, alebo negatívnym výsledkom. Pokiaľ nerozhodne v celom rozsahu, nebude možné voliť v pléne NR SR ústavných sudcov.

Danko to povedal nahlas – Tento poslanec je alibista. Mal hlasovať o Ficovi

Šéf parlamentu zároveň uviedol, že upozorní Kresáka, aby si splnil všetky povinnosti ako člen ústavnoprávneho výboru. „Pokiaľ je poslanec Peter Kresák členom ÚPV, nemá priestor na alibistický postoj. Svojím postojom totiž vytvára patovú situáciu na výbore,“ píše Danko v stanovisku. Kresák si podľa jeho slov musí byť vedomý toho, že nepárny počet členov príslušného výboru nie je svojvoľný.

„Nehovoriac o tom, že ak chcel konať čisto a transparentne, bol poslanec Kresák povinný sa svojej funkcie v príslušnom výbore vzdať,“ dodáva Danko. „Vzdám sa členstva na začiatku schôdze,“ povedal pre Kresák.

ONLINE: Fico uhral remízu! Poslanci sa nezhodli, či spĺňa podmienky na Ústavný súd

Ústavnoprávny výbor neprijal k Ficovej kandidatúre žiadne stanovisko. Za to, že formálne zákonné podmienky spĺňa, hlasovalo šesť koaličných poslancov, proti bolo šesť opozičných. Zároveň neprešiel ani návrh, že Fico podmienky nespĺňa. Pri jeho mene tak stanovisko výboru nie je. Opozícia mu vyčíta, že nemá dostatočnú prax. Poslanec Róbert Madej (Smer-SD) sa ho zastával. Kresák tiež kandiduje za ústavného sudcu, a preto sa na hlasovaní o sebe a svojich protikandidátoch nezúčastnil.

Pri zvyšných 39 kandidátoch, o ktorých poslanci hlasovali jednotlivo, výbor vždy jednohlasne konštatoval, že podmienky spĺňajú. Poslanci majú vo voľbe vybrať 18 kandidátov, ktorých ponúkne prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi a ten má vymenovať deväť nových sudcov Ústavného súdu SR.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky