Jednou vetou

Kresťania aj v pondelok slávia zmŕtvychvstanie Ježiša Krista

VEĽKÁ NOC: Je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanov

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

V kresťanských kostoloch sa aj na Veľkonočný pondelok konajú bohoslužby na oslavu zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Tento deň sa zvykne nazývať i "Pondelkom baránka", na pamiatku toho, čo sa udialo v prvý deň po sobote.

Slovensko je unikátne pre tieto veľkonočné zvyky

Vtedy totiž anjel dodával odvahu ženám, ktoré na úsvite pribehli k hrobu a boli vydesené a znepokojené, keď ho našli prázdny. „Neľakajte sa,“ povedal im. „Vstal z mŕtvych. Niet ho tu. Ale choďte a povedzte to učeníkom“, dodal.

Čím prekvapiť hostí a šibačov? Toto zvládnete!

Posledný deň veľkonočných sviatkov je na Slovensku i v okolitých krajinách známy šibačkou, oblievaním dievčat a žien vodou, rozdávaním maľovaných či čokoládových vajíčok alebo zajačikov. Sú to však ľudové zvyky, nie cirkevné. Ale je tu symbolika – Veľká noc spojená s obmývaním vodou – sviatok krstu.

Prekvapenia pre kúpačov? Inšpirujte sa s nami!

V gréckokatolíckej cirkvi je Svetlý pondelok prikázaným sviatkom. Konajú sa sväté liturgie, myrovanie či sprievod okolo chrámu.

Kresťania na celom svete slávia pamiatku zmŕtvychvstania Ježiša Krista

Po Veľkej noci nasleduje v katolíckej cirkvi osemdňová oktáva Kristovho zmŕtvychvstania, ktorá sa končí Nedeľou Božieho milosrdenstva – je to prvá nedeľa po Veľkej noci.

Veľkonočné obdobie – obdobie veľkonočnej slávnosti trvá 50 dní. Začína sa na Bielu sobotu večer a končí sa na sviatok Zoslania Ducha Svätého (Turíce).

Dôkaz zmŕtvychvstania alebo stredoveký podvrh? Názory na Turínske plátno sú rôzne

Aj v Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania je 2. slávnosť veľkonočná (Veľkonočný pondelok) dňom radosti z Pánovho vzkriesenia. Po Veľkej noci je ešte päť nedieľ, ktoré patria do veľkonočného obdobia cirkevného roka.

Pridajte sa k nám na facebooku – nájdete nás TU

 

Môže vás zaujímať

Pre kauzu Dobytkár NAKA zasahovala v Bonule