Jednou vetou

Kto nahradí Kažimíra? Okrem Žigu sa začali skloňovať ďalšie mená

Minister financií Kažimír bude kandidovať na post guvernéra NBS

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Michal Psota

Informácie, že minister financií Peter Kažimír si brúsi zuby na post guvernéra Národnej banky Slovenska sa objavili ešte počas leta. V utorok (27. 11.) sa klebety stali skutočnosťou. Súčasný guvernér NBS Jozef Makúch oznámil, že z funkcie odíde v marci 2019. Kažimír ešte v ten deň potvrdil, že má záujem uchádzať sa o tento lukratívny post. Jeho nomináciu potvrdil aj premiér Pellegrini v stredu pred rokovaním vlády. Aké zmeny nastanú na ministerských stoličkách?

FOTO: Parlament je rizikové pracovisko!

Ešte v lete sa objavili informácie, že minister financií Kažimír koncom roka odstúpi a bude sa uchádzať o post guvernéra NBS. Na jeho post by sa mal presunúť súčasný minister hospodárstva Peter Žiga a toho by nahradil podpredseda parlamentu Martin Glváč.

Pellegrini odklepol Kažimíra za guvernéra NBS

Predčasom sa hovorilo aj to, že Kažimíra nahradí František Imrecze, bývalý prezident Finančnej správy. Po škandále s clom odstúpil z funkcie a úvahy o ministerskom kresle sú minulosťou.

NÁŠ TEST: Zisťovali sme, na koľko Vás vyjde jedlo a pitie na vianočných trhoch

„Nie. Pán minister určite neplánuje byť ministrom financií,“ vyhlásil hovorca ministra P.Žigu Maroš Stano. Rovnako reagoval aj bývalý minister obrany, súčasný podpredseda NR SR Martin Glváč (SMER-SD). Ten na našu otázku, či mu bolo ponúknuté miesto ministra hospodárstva ak Žiga odíde na rezort financií uviedol: „Nie.“ A svoje stanovisko pritvrdil Martin Glváč ešte konštatovaním pre hlavne.sk, že ministrom hospodárstva by nechcel byť doslova, citujeme: „za žiadnu cenu“.

Po Dankovej rigorózke sa stratila najnovšie Matovičova diplomovka

Poslanec Dušan Jarjabek (SMER-SD) tvrdí, že Kažimír to ešte nemusí mať úplné isté, hoci jeho nomináciu v stredu pred rokovaním vlády potvrdil premiér Peter Pellegrini. „Viete, v hre je ešte veľmi veľa neznámych. Kažimíra musí schváliť parlament. A nikto si netrúfa odhadnúť ako sa myšlienkovo rozhodne prezident Kiska,“ povedal nám Jarjabek.

FOTO: Takto ste Kažimíra nevideli. Bude takto „aktívny“ aj v NBS?

„Áno, jasné, kandidátom je Žiga a odvčera sa spomína aj Ladislav Kamenický,“ potvrdil zákulisné informácie tieňový minister OĽANO Eduard Heger.

Samotný Kamenický, ktorý šéfuje parlamentnému výboru pre financie a rozpočet sa ku svojej potenciálnej budúcej kariére a tomu, či mu niekto vôbec takúto variantu ponúkol vyjadril, že zatiaľ ponuku nedostal, ale „kompetentný myslím, že som“.

Za slušné Slovensko zavarilo šéfovi NAKA Hraškovi: Policajný prezident Lučanský ho začal disciplinárne stíhať

Podľa politológa je táto situácia dôkazom, že v najsilnejšej vládnej strane panuje napätie. „Nedodali ešte stále ani kandidáta na prezidenta, teraz je problém s obsadením postu ministra financií. Pôsobí to chaoticky a je evidentné, že v strane je nejaký problém,“ vyhlásil politológ Ján Baránek.

Pridajte sa k nám na facebooku – NÁJDETE NÁS TU

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky