Jednou vetou

Rozkoly medzi prezidentami a premiérmi na Slovensku nie sú nič výnimočné

Andrej Kiska verzus Robert Fico, Rudolf Schuster verzus Mikuláš Dzurinda a Michal Kováč verzus Vladimír Mečiar

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Prezident verzus premiér alebo premiér verzus prezident. Vzťahy medzi dosluhujúcim prezidentom Andrejom Kiskom a expremiérom Robertom Ficom sú obojstranne mrazivé. V živej pamäti máme tlačové brífingy, ktoré organizovali len aby reagoval jeden na druhého. Ale! Je to vôbec raritné? Ako sa zdá pohľadom do histórie slovenských premiérov a prezidentov, vôbec nie...

Dajú sa oživiť padajúce preferencie SMER-SD?

Rozkoly medzi najvyššími ústavnými činiteľmi nie sú na Slovensku úplne zriedkavé.

„Vždy je mi ľúto ľudí, ktorí sú plní nenávisti. A Fico je plný nenávisti,“ hovorí v najnovšom videu na sociálnej sieti o najsilnejších príbehoch odchádzajúci prezident Andrej Kiska. Podľa R. Fica je zas plný nenávisti Andrej Kiska. „Prezident Kiska je politický analfabet a človek, ktorý nemá žiadny názor. Povie, čo mu povedia jeho poradcovia,“ hovorí o A. Kiskovi R. Fico.

FOTO: Europoslanec Číž. Debata s fanúšikmi alebo lov na asistentov?

Do pamäte sa verejnsoti zafixoval moment, keď R. Fico odišiel z postu premiéra, A. Kiska vymenoval za nového predsedu vlády P. Pellegriniho a R.Fico si v Prezidentskom paláci neodpustil široký úsmev a vetu: „Ja neodchádzam, buď kľudný, pán prezident.“ 

Exkluzívne foto: Tajné stretnutie Kisku s hlavným organizátorom protestov

Expremiér R.Fico a dosluhujúci prezident A. Kiska | foto: TASR

Čudné praktiky pri posielaní sudcov do dôchodku

Najznámejší spor medzi prezidentom a premiérom pochádza už z polovice 90. rokov minulého storočia. Vtedajší premiér Vladimír Mečiar sám navrhol na post prezidenta Michala Kováča, ale až potom ako mu v parlamente neprešiel favorit Roman Kováč. Napriek tomu boli prvé mesiace prezidentovania Michala Kováča v súlade s predstavami V. Mečiara. Lenže Michal Kováč neschválil nomináciu Ivana Lexu na post ministra privatizácie a vzťahy sa vyhrotili. Dva roky po Kováčovej inaugurácii premiér Mečiar hovoril: „Na Slovensku pokoj nebude, kým on prezidentom bude.“ Napätie vyeskalovalo až do zavlečenia syna prezidenta Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Prípad doteraz nie je doriešený, amnestie naň boli zrušené pred vyše dvoma rokmi.

Inaugurácia Čaputovej: Kto z neúspešných kandidátov príde a kto bude slávnosť ignorovať?

Michal Kováč (vľavo) a Vladimír Mečiar (vpravo) | foto: TASR

Kde viazne súd s Lexom a spol. po zrušení amnestií?

Bez konfliktov nebol ani vzťah medzi prezidentom Rudolfom Schusterom a vtedajším premiérom Mikulášom Dzurindom.  „S Dzurindom sme boli priatelia, kým sme bojovali proti Mečiarovi,“ vyhlásil na margo vzťahov v minulosti R. Schuster. Vzťahy sa narušili, keď Schuster odprezentoval svoju víziu založiť si vlastnú politickú stranu.  „Doplatil som na to tým, že keď sa rozhodli médiá, že ma pošpinia, tak o mojej prezidentskej ceste do Ruska informovali tak, že som šiel za Putinom, lebo mi chýba Sovietsky zväz,“ vyhlásil v jednom z rozhovorov R. Schuster. Súčasťou boja medzi premiérom a prezidentom bolo aj to, že keď R. Schustera operovali v Innsbrucku,  chceli ho na Slovensku  zbaviť právomocí prezidenta.

Mikuláš Dzurinda (vľavo) a Rudolf Schuster (vpravo) | foto: TASR

 

„Dozvedel som sa, že minister zdravotníctva dostal za úlohu od premiéra Mikuláša Dzurindu, aby vybavil u lekárov, že nebudem schopný výkonu funkcie. Prišiel s tým do Innsbrucku a profesormi, aby mu to podpísali. Odmietli to,“ spomína v jednom z rozhovorov Rudolf Schuster.

Kto chcel naozaj smrť našich detí?- pýtajú sa J. Kuciak a Z. Kušnírová

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky