Jednou vetou

Ktorí politici podľahli ošiaľu bitcoinov?

Čo je Bitcoin a kto mu podľahol?

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Šialenstvo okolo bitcoinov môže byť späť. Po tom, čo koncom roka 2017 bola hodnota bitcoinu až 20 000 dolárov sa vlani situácia poriadne zmenila, keď bitcoin menil hodnotu ako na hojdačke, až sa ustabilizoval na 3 422 dolároch. Odborníci považujú virtuálne meny stále za rizikové. A napriek tomu, v čase keď hystéria okolo bitcoinov vrcholila, jej podľahli aj niektorí slovenskí politici. Vieme ktorí!

Zadĺžení poslanci? Viac než polovica poslancov parlamentu má na krku úvery

Martin Glváč, podpredseda NR SR (SMER-SD) má uvedené v majetkovom priznaní za rok 2017 vlastníctvo virtuálnej meny. Ako jediný z politikov, zdá sa, podľahol digitálnemu trendu doby. „Majetkové priznanie sa dáva k stavu 31.12.! Následne som ich hneď po novom roku predal,“ reagoval na našu otázku ohľadom kryptomien M. Glváč. Svoj jednorazový obchod s digitálnou menou si pochvaľuje. „Hodnotím to pozitívne,“ vyhlásil pre hlavne.sk M. Glváč.

Aj europoslankyňa Monika Beňová má podľa zistení hlavne.sk s bitcoinami skúsenosti. „No, chcela som mať skúsenosti skôr…,“ vyhlásila M. Beňová. „Skúšala som sa zaregistrovať v decembri 2017, ale nešlo mi to. Nešlo mi to a tam skončilo moje nadšenie kupovať bitcoiny,“ uviedla Monika Beňová s dovetkom, že “ nezaregistrovalo ma to do tej digitálnej peňaženky a potom som to už aj zavrhla“. Napriek tomu vraj europoslankyňa Beňová sleduje celkom podrobne ani nie tak bitcoiny, ale celkovo digitálne meny, pretože ide o technológiu zaujímavú pre budúcnosť.  A s tým sa stotožňujú aj ekonómovia.

Rozhovor: Alojz Hlina; Smer ma vôbec nezaujíma, ale stretávam sa s týmito politikmi;

„Je to ešte stále extrémne riziková investícia. Virtuálnych mien je strašne veľa, je ich vyše 2 000, bitcoin je len jedna z nich. V budúcnosti to môže byť vážne aktívum v investovaní, ale v súčasnosti to tak nie je,“ reaguje pre hlavne.sk ekonóm Maroš Ovčiarik. Otázka je, ktorá z vyše 2000 mien bude fungovať v budúcnosti?  V tejto chvíli sa to určiť nedá. 

„Práve preto neodporúčam investovať do kryptomien. A keď niekto veľmi chce, tak odporúčam investovať veľmi malé sumy, ktoré je človek ochotný investovať napríklad do stávky, takzvané v angličite „play money“, teda peniaze, s ktorými som ochotný sa hrať,“ vysvetľuje pre hlavne.sk Maroš Ovčiarik. Investoval aj on do kryptomeny?

„Predvlani v decembri, keď bol boom, lebo som bol zvedavý. Vkladal som 30 eur v decembri 2017 a v súčasnosti to má násobne nižšiu hodnotu než vtedy,“ uviedol M. Ovčiarik.

Štedrý dar. Minister Sólymos poslal Bugárovi na kampaň rozprávkovú sumu

V krátkosti o kryptomenách

  • Dokážete zabezpečiť rýchly transfer peňazí. Cez banku dnes pošlete peniaze do USA za niekoľko dní a stojí to desiatky eur. V prípade kryptomien to spravíte rýchlo, ale zas nemáte garanciu že o pol hodinu až hodinu bude hodnota rovnaká ako keď ste ju poslali
  • V minulosti už boli digitálne peňaženky napadnuté hackermi a ochrana vašich digitálnych peňazí je nulová. V banke, keď ukradnú peniaze z účtu, štandardne sa to prešetrí, v prípade kryptomien ste anonymným členom kryptosiete
  • Kryptomeny sú využívané aj na pranie špinavých peňazí, najmä v krajinách, kde hrozí hyperinflácia, teda rýchle znehodnotenie peňazí ako napr. Venezuela

 

 

Môže vás zaujímať

SaS vyzýva predsedu parlamentu Borisa Kollára na odstúpenie z funkcie