Jednou vetou

KUCIAK: Na súde čítali výpovede kolegov aj človeka, ktorý ho sledoval

Na fotke Ján Kuciak so snúbenicou Martinou Kušnírovou, archív

Foto: TASR

Pred súdom sa tiež čítala výpoveď Lászlóa Krecsika, ktorý v Maďarsku zaobstaral strelnú zbraň. Tú od neho prevzal Tomáš Sz.

V kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a ďalších skutkov sa dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku čítali výpovede viacerých svedkov z prípravného konania pred policajným vyšetrovateľom.

Svedok Juraj Škrip bol členom tímu vedeného Miroslavom Kriakom, ktorého úlohou bolo na žiadosť Petra Tótha sledovať novinárov vrátane Jána Kuciaka. Podľa Škripa so sledovaním začínali v bratislavskom bare Next Apache, pričom on podľa vlastných slov veril, že pracuje pre štát na monitorovaní drogovej trestnej činnosti. Pre tím tiež zabezpečil sledovacie zariadenia ako napríklad fotoaparáty. Neskôr Škrip sledoval aj samotného Kuciaka. „Ja som dostal zadanie od pána Kriaka, že cvakni ho na stanici,“ povedal s tým, že Kuciaka sledovali aj vo Veľkej Mači. Vzniklo z toho niekoľko fotografií, následne však podľa svedka túto činnosť ukončili.

Pred súdom sa tiež čítala výpoveď Lászlóa Krecsika. Ten v Maďarsku zaobstaral strelnú zbraň, ktorú od neho prevzal Tomáš Sz. Svedok poznal okrem neho aj Zoltána Andruskóa, o osud zbrane sa však ďalej nezaujímal. Pred súdom tiež odzneli výpovede bývalých kolegov Jána Kuciaka Veroniky Šmiralovej a Martina Turčeka. Tí pred vyšetrovateľom opísali, ako s Kuciakom spolupracovali na rôznych témach vrátane káuz obžalovaného Mariana K. Podľa Turčeka mohla byť za vraždou Kuciaka osobná pomsta a snaha zastrašiť novinárov. Šmiralová zase uviedla, že keď raz telefonovala Marianovi K. pre stanovisko k nejakej kauze, správal sa voči nej agresívne. Obžalovaný vo svojom vyjadrení však skonštatoval, že výpovede dvojice sú „novinárske vyjadrenia bez dôkazov“ a neprinášajú žiadne informácie k žalovaným skutkom.

Marian K. je dnes na súde prítomný ako jediný z obžalovaných, Alena Zs a Tomáš Sz. dali súhlas na konanie v ich neprítomnosti.

Obžalovaný v kauze vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a ďalších skutkov je podnikateľ Marian K., jeho známa Alena Zs. a bývalý policajt Tomáš Sz. Na samostatné konanie bol v prípade vraždy novinára vyčlenený bývalý vojak Miroslav M., ktorý sa priznal, že zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu aj podnikateľa Petra Molnára v roku 2016. Tento obžalovaný bol 6. apríla 2020 neprávoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia. Účasť na vražde priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste s prokurátorom mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana K.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky