Jednou vetou

Kúpanie s deťmi – jazero alebo bazén?

Horúce dni nás lákajú k vode - jazero alebo bazén?

autorská koláž hlavne.sk

Horúce a slnečné dni nás vyťahujú v týchto dňoch k vode. Treba si však dobre rozmyslieť, kam sa vyberieme osviežiť, ak si chceme zaplávať a neprivodiť si komplikácie. O to viac by sa na pozore mali mať rodičia s malými deťmi. Tí neraz váhajú - ktorá voda je lepšia pre ich ratolesti? Prírodné jazero alebo chlórovaný bazén na kúpalisku? Regionálna hygienička v tom má jasno - toto všetkým radí.

Bazén na kúpalisku alebo prírodné jazero? Dilema všetkých, ktorých prvé horúčavy lákajú k vode.

Prehriatie je rizikom pre deti a starých ľudí, v aute môže byť aj 80 stupňov

Voda v bazénoch na kúpaliskách je chlórovaná, čo ju na jednej strane dezinfikuje, ale podľa odborníkov, môže byť aj spúšťačom zdravotných problémov, prípadne alergických reakcií. Prírodné jazerá a voda v nich je pre malé deti vraj vhodnejšia, ale aj tam si musíme dávať pozor.

24 pravidiel ako sa chrániť pred alergiami

Zástupkyňa regionálneho hygienika z úradu verejného zdravotníctva v Bratislave, MUDr. Jindra Holíková, odpovedala na otázky hlavne.sk.

Čo je lepšie pre deti – jazero alebo bazén?

Rodičia by sa mali poradiť s pediatrom, či je kúpanie v bazéne vhodné pre ich dieťa. „Chlórovaním na kúpaliskách je zaručená ako-tak mikrobiologická nezávadnosť, ale môže to priniesť aj alergické reakcie – sčervenanie pokožky, alebo očí. Avšak detské bazény sa podľa predpisov práve kvôli deťom menej chlórujú a mala by sa tam voda každý deň meniť,“ vysvetľuje J. Holíková. Navyše väčšina bazénov pre malé deti nie je napojená na cirkuláciu, preto je ideálne ísť s deťmi do bazéna čo najskôr – z rána, dopoludnia.

MUDr. Jindra Holíková, Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava  reprofoto: youtube | foto: archív

Na čo si dávať pozor v jazerách

Avšak podľa skúseností zástupkyne regionálneho hygienika, je voda v jazerách pre malé deti zdravšia. „Tých choroboplodných zárodkov je tam menej ako na hromadných kúpaliskách. Je známe, že vodou sa prenášajú baktérie a pred všetkými nás chlór neochráni. Čím menej ľudí, tým menej problémov a práve jazero je podľa mňa zdravšie na kúpanie. Lenže aj tu si treba dávať pozor, či je voda v poriadku – neobsahuje sinice, ktoré nám môžu spôsobiť problémy, najčastejšie kožné.“ uviedla pre hlavne.sk MUDr. Jindra Holíková. Sinice totiž obsahujú škodlivú látku cyanotoxín, ktorá môže vyvolať alergické reakcie, tráviace ťažkosti či zápaly očných spojiviek.

Amalgámové plomby budú zakázané – ale len pre niektorých

Samozrejme okrem toho, treba dbať aj o väčšiu bezpečnosť s deťmi na jazere, ako na kúpalisku v meste. Často nevieme totiž odhadnúť hĺbku jazera, zatiaľ čo v bazénoch je to jasné a vidíme kam až siaha dno.

Dobrá rada na záver

„Po kúpaní sa v bazéne radím ísť hneď pod sprchu, zmyť zo seba chlórovanú vodu. Ona by sa síce odparila z nášho tela, ale takto predídeme nežiadúcim problémom. V prípadne kontaktu so sinicami, tam určite neodporúčam utrieť – rozotrieť uterákom, ale najskôr vo vode – jazere dobre zmyť a potom ešte doma poriadne osprchovať, “ uzavrela pre hlavne.sk Jindra Holíková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.

Zaočkovanosť je najnižšia pri osýpkach, ružienke a mumpse

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky