Kupujúci si majú dať svetelné reťaze rozbaliť a predviesť

Ilustračné foto

Foto: TASR

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) odporúča spotrebiteľom, aby venovali pozornosť nákupu svetelných reťazí a uprednostnili predajcov so stálym miestom predaja pre prípadnú reklamáciu výrobku. Spotrebitelia by si mali vyžiadať doklad o kúpe výrobku.

SOI informovala verejnosť na svojej webovej stránke a vo štvrtok 14. decembra aj prostredníctvom médií o nebezpečných výrobkoch, exteriérových a interiérových svetelných reťaziach s 200 a 100 LED žiarovkami z Číny, ktoré sú bez označenia výrobcu a dovozcu a hrozí pri nich nebezpečenstvo požiaru. Do uvedeného termínu zaznamenala predaj 967 výrobkov, kontroly zo strany SOI pokračujú.

„Spotrebitelia by si mali dať výrobok pred kúpou rozbaliť a predviesť. Všetky údaje pri označovaní domáceho či dovážaného tovaru, podmienky záruky a iné informácie pre spotrebiteľa musia byť v slovenskom jazyku,“ uvádza na svojej webovej stránke SOI.

Podľa inšpekcie sú dôležité údaje o výrobcovi a dovozcovi, označenie CE, návody na používanie, informácie o vhodnosti výrobku pre vnútorné alebo vonkajšie použitie. Pri prehliadke svetelnej reťaze sa treba zamerať na dĺžku kábla medzi vidlicou a prvou objímkou, vonkajší priemer vodičov s izoláciou či na pevnosť reťaze.

Na reťaziach musia byť na objímke, na kábli alebo na trvanlivej neodstrániteľnej návlečke či na štítku pripevnenom na kábli nasledovné údaje: značka pôvodu, napätie a príkon náhradných žiaroviek, symbol triedy ochrany II alebo triedy III, ktorý je potrebný podľa druhu ochrany pred úrazom elektrickým prúdom. Ďalej sú to stupeň ochrany proti prachu a vlhkosti, upozornenie, že reťaz je len na vnútorné použitie, menovité napätie reťazí triedy III či použitie náhradných žiaroviek len takého druhu, aké boli dodané so svietiacou reťazou.

Môže vás zaujímať

OĽaNO vyzýva Šufliarskeho, aby odišiel z GP a ukázal smsky s Kočnerom