Kupujúci si majú dať svetelné reťaze rozbaliť a predviesť

Ilustračné foto

Foto: TASR

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) odporúča spotrebiteľom, aby venovali pozornosť nákupu svetelných reťazí a uprednostnili predajcov so stálym miestom predaja pre prípadnú reklamáciu výrobku. Spotrebitelia by si mali vyžiadať doklad o kúpe výrobku.

SOI informovala verejnosť na svojej webovej stránke a vo štvrtok 14. decembra aj prostredníctvom médií o nebezpečných výrobkoch, exteriérových a interiérových svetelných reťaziach s 200 a 100 LED žiarovkami z Číny, ktoré sú bez označenia výrobcu a dovozcu a hrozí pri nich nebezpečenstvo požiaru. Do uvedeného termínu zaznamenala predaj 967 výrobkov, kontroly zo strany SOI pokračujú.

„Spotrebitelia by si mali dať výrobok pred kúpou rozbaliť a predviesť. Všetky údaje pri označovaní domáceho či dovážaného tovaru, podmienky záruky a iné informácie pre spotrebiteľa musia byť v slovenskom jazyku,“ uvádza na svojej webovej stránke SOI.

Podľa inšpekcie sú dôležité údaje o výrobcovi a dovozcovi, označenie CE, návody na používanie, informácie o vhodnosti výrobku pre vnútorné alebo vonkajšie použitie. Pri prehliadke svetelnej reťaze sa treba zamerať na dĺžku kábla medzi vidlicou a prvou objímkou, vonkajší priemer vodičov s izoláciou či na pevnosť reťaze.

Na reťaziach musia byť na objímke, na kábli alebo na trvanlivej neodstrániteľnej návlečke či na štítku pripevnenom na kábli nasledovné údaje: značka pôvodu, napätie a príkon náhradných žiaroviek, symbol triedy ochrany II alebo triedy III, ktorý je potrebný podľa druhu ochrany pred úrazom elektrickým prúdom. Ďalej sú to stupeň ochrany proti prachu a vlhkosti, upozornenie, že reťaz je len na vnútorné použitie, menovité napätie reťazí triedy III či použitie náhradných žiaroviek len takého druhu, aké boli dodané so svietiacou reťazou.

Môže vás zaujímať

Gajdoš o Slovákoch v operácii EUFOR Althea: Počúvam iba slová chvály