Kurilovská: Odstúpenie som v sebe riešila poriadne dlho

Profesorka Lucia Kurilovská sa vzdala svojej kandidatúry

autorská koláž hlavne.sk, tvnoviny.sk

Dlho sa rozhodovala. Lucia Kurilovská, špecialistka na trestné právo stiahla svoju kandidatúru na post sudkyne Ústavného súdu Slovenskej republiky (ÚS SR). Hlavne.sk prezradila, že rozhodne nešlo o spontánne rozhodnutie, ale celú situáciu dlhodobo zvažovala. "Bola veľká výzva ísť do toho, ale to politikárčenie okolo toho ma zasiahlo už v momente, keď sa zverejnil zoznam kandidátov," uviedla Lucia Kurilovská.

Premlčaná vražda exministra Duckého?

Lucia Kurilovská o sebe tvrdí, že je žena, ktorá má rada výzvy. „Bola to obrovská výzva a pocta, keď ma akademický senát mojej alma mater, Právnickej fakulty Univerzity Komenského, navrhol na pozíciu sudkyne Ústavného súdu,“ tvrdí rektorka Akadémie policajného zboru v Bratislave L. Kurilovská s tým, že „išla som ale do toho s veľkou pokorou“.

Kandidáti na Ústavný súd: Fica takmer roztrhali a podraz od Žitňanskej

Napriek tomu ale kandidatúru stiahla. „Prvýkrát ma to napadlo už 8. januára 2019, keď som videla aj celý zoznam a všetko, čo sa okolo toho začalo diať. Ten moment rozhodnutia bol postupný, každým novým dňom som bola presvedčená viac a a viac, že odstúpim,“  uviedla L. Kurilovská pre hlavne.sk.

Top 5 prezidentských kandidátov: Dankovu novelu poriadne zvozili

Podľa vlastných slov si ale v dobrom užila vypočutie pred ústavnoprávnym výborom. Naopak, mrzelo ju, keď organizácia tretieho sektora vypracovala tabuľku kandidátov, pričom ju nezaradili medzi vhodných adeptov, ale do skupiny, kde bolo napísané, že by mali kandidovať až o 12 rokov, kedy zvýšia svoj morálny kredit. „Celkovo tie šumy a politikárčenie kdekoho, viete ako to myslím, mi nerobili dobre. Veľa sa okolo toho politizuje,“ povedala L. Kurilovská.

Hnus, ktorý stále neskončil. Sledovanie novinárov tu bolo aj v minulosti.

Konzultovala svoje odstúpenie s niekým? „Konzultovala som to s ľuďmi z odbornej obce, ktorí sú mi blízki, samozrejme, aj s dekanom Právnickej fakulty Eduardom Burdom, ktorý moju nomináciu do parlamentu predložil.  Konečné rozhodnutie som spravila až potom, rozhodla som sa, že budem počúvať svoje nastavenie a myseľ,“ uviedla pre hlavne.sk L. Kurilovská s tým, že si uvedomila, že je spokojná a komfortná na pozícii, ktorú práve zastáva a kde za sebou vidí výsledky.

Lucia Kurilovská počas vypočúvania ústavnoprávneho výboru NR | Foto: TASR

Návrat Mečiarovej legendy? Exminister financií spriada nové plány

Môže vás zaujímať

Zomrel komunistický politik a bývalý slovenský premiér Peter Colotka