Jednou vetou

Ľ.Blaha: Európske výbory krajín V4 sa zhodli na podpore integrácie Srbska do EÚ

ľuboš Blaha

TASR

Stabilita krajín západného Balkánu je dôležitá, výbory pre európske záležitosti krajín V4 sa zhodli na podpore rozširovania Európskej únie a pomoci Srbsku na ceste integrácie. Povedal to predseda výboru pre európske záležitosti Národnej rady (NR) SR Ľuboš Blaha (Smer-SD) po pondelkovom rokovaní predstaviteľov výborov krajín V4 a Srbska na Bratislavskom hrade.

„Chceme pomôcť Srbsku, západnému Balkánu a v tomto sa maximálne zhodujeme,“ zdôraznil Blaha. Rozširovanie EÚ považuje za mimoriadne dôležité nielen pre Slovensko, ale aj pre EÚ.

Predseda maďarského výboru pre európske záležitosti Richárd Hörcsik doplnil, že na stretnutí zjednotili svoje postoje, čo považuje za dôležité. „Musíme preukázať jednotu v tom, aby voľby do Európskeho parlamentu a v nich sa formujúci EP a Európska komisia mali na svojom čele aspoň jedného politika zo strednej a východnej Európy. Nesmieme dopustiť, aby si staré členské krajiny túto možnosť privlastnili,“ poznamenal.

Fico povedal, že Blaha je proeurópsky orientovaný politik a má jeho podporu

Za dôležité považuje tiež zachovanie výdobytkov EÚ ako spoločný trh, základné slobody a ich uplatňovanie a fungovanie schengenského priestoru i zachovanie kresťanských hodnôt.

„Keď hovoríme spoločne, náš hlas je silnejší a môžeme realizovať veci, ktoré považujeme za dôležité pre naše krajiny aj celú EÚ,“ doplnil podpredseda poľského Výboru pre zahraničné veci a Európsku úniu Jarosław Obremski.

Predstavitelia výborov pre európske záležitosti krajín V4 hovorili na Bratislavskom hrade aj o vzťahoch ku Kosovu, o budúcnosti Európy, význame V4 a tiež o sociálnom rozmere Únie. Podľa Blahových slov sa zhodli na potrebe jej rozširovania.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky