Jednou vetou

Lajčák absolvoval počas rozpravy VZ OSN vyše 50 stretnutí s lídrami sveta

Predseda 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajčák

foto: TASR/AP

V pondelok (25.9.) sa skončila všeobecná rozprava 72. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN), ktorému predsedá slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

„Počas všeobecnej rozpravy VZ som sa stretol s množstvom svetových politických predstaviteľov. Mal som príležitosť osobne im predstaviť svoje priority a zároveň si vypočuť ich hodnotenie súčasného svetového diania. Počas tohto týždňa som absolvoval vyše 50 bilaterálnych stretnutí a vystúpil na 30 rôznych podujatiach a konferenciách. Vyše 20 hodín som strávil v predsedníckom kresle Valného zhromaždenia, kde som počúval prejavy svetových lídrov,“ uviedol pre TASR Miroslav Lajčák.

Zákaz jadrových zbraní a rozvoj Afriky

Podujatia, na ktorých sa doteraz zúčastnil, boli venované rôznym témam – od zmluvy pre zákaz jadrových zbraní, cez mediáciu a prevenciu konfliktov až po priemyselný rozvoj Afriky, prácu s mladými a globálny pakt pre životné prostredie.

„Na úvod týždňa som spoločne s generálnym tajomníkom OSN zorganizoval podujatie na vyjadrenie solidarity s krajinami zasiahnutými hurikánom Irma, na ktorom sa zúčastnilo množstvo svetových lídrov, a napríklad aj herec Robert De Niro,“ konštatoval.

Počas uplynulého týždňa stretol Miroslav Lajčák lídrov z celého sveta. „Stretol som sa aj s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Obaja sme sa zhodli, že v centre pozornosti OSN musia byť ľudia. Prezidentovi som povedal, že pre OSN je kľúčová aktívna úloha a angažovanosť USA a jeho podpora bude zásadná v diskusii o reforme a zefektívnení organizácie. Stretnutie sa nieslo v pozitívnom tóne, čo je veľmi dôležité, keďže USA sú jedným z hlavných finančných donorov organizácie,“ spresnil.

Napätie so Severnou Kóreou sa zvyšuje

Miroslav Lajčák TASR potvrdil, že počas stretnutia sa dotkli aj otázky Severnej Kórey. „Ako predseda Valného zhromaždenia vítam, že Bezpečnostná rada OSN zostáva zjednotená. Zdôraznil som význam dialógu a uviedol, že žiadna krajina nemôže ignorovať alebo odolať zjednotenému medzinárodnému spoločenstvu,“ uzavrel.

Napätie medzi USA a Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR) sa v poslednom čase stupňuje. Víkendové vyjadrenia amerického prezidenta na adresu Severnej Kórey sú podľa ministra zahraničných vecí KĽDR Ri Jong-hoa jasným vyhlásením vojny. Severná Kórea si preto podľa šéfa svojej diplomacie – v súlade s Chartou OSN – vyhradzuje právo podniknúť opatrenia na vlastnú sebaobranu.

Medzi ne podľa Ri Jong-hoa patrí aj „právo zostreliť americké strategické bombardéry, aj keby ešte neprekročili hranice vzdušného priestoru KĽDR“. Donald Trump cez víkend na Twitteri napísal, že severokórejský vodca Kim Čong-un ani jeho šéf diplomacie „už veľmi dlho nevydržia“.

Miroslav Lajčák ukončil posledný deň všeobecnej rozpravy 72. VZ OSN záverečnou rečou. Počas uplynulého týždňa v nej vystúpilo 193 členských štátov OSN a traja pozorovatelia. Prvý raz za posledných 11 rokov vo VZ vystúpili všetky členské štáty OSN.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky