Jednou vetou

Vláda nikomu neschválila mandát na zastupovanie Slovenska v Marrákeši

Prezident Andrej Kiska (vpravo) a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Foto: TASR

Vláda schválila uznesenie parlamentu o Pakte OSN s pripomienkou. Premiér Pellegrini uviedol: "neukladá sa ministrovi zahraničných vecí vykonať príslušné opatrenia, ale predsedovi vlády SR, pretože to dáva väčšiu logiku, aby sme nezaväzovali robiť pána ministra niečo, s čím možno nesúhlasí," vyhlásil premiér Peter Pellegrini.

Škandalózny kontrakt za miliardy eur. Gajdošovi odkazujú: Vysvetli to!

Najbližšie rokovanie vlády sa uskutoční až po konferencii v Marrákeši, ktorá je príčinou demisie ministra zahraničných vecí. „Už nemáme kedy na rokovanie vlády predložiť návrh delegácie a účasti SR v Marrákeši, to znamená, vláda neschválila nikomu oficiálny mandát ani krytie nákladov zúčastniť sa marrakéšskeho summitu a tým je vec pre nás vybavená,“ skonštatoval premiér P.Pellegrini.

Pripomienky SR k Paktu OSN pošle písomne premiér Pellegrini.

Práve závermi vládneho rokovania sa chce riadiť prezident Andrej Kiska, ktorý mal v utorok prijať demisiu ministra zahraničných vecí M. Lajčáka. „Včera ma predseda vlády telefonicky informoval o tom, že minister zahraničných vecí má jeho dôveru a dôveru vlády. Rozhodol som sa preto počkať na rokovanie vlády,“ oznámil včera prezident Andrej Kiska. Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák na dnešnom zasadaní vlády nie je, zastupuje ho štátny tajomník František Ružička.

Podľa prezidenta Andreja Kisku je účasť reprezentantov Slovenska na medzinárodných konferenciách dôležitá. Ak vláde záleží na ministrovi Lajčákovi ako tvrdia, očakáva, že zrejme prehodnotia účasť Slovenska na konferencii OSN.  Potom zaujme prezident definitívne stanovisko.

„Po zasadnutí vládneho kabinetu sa tu v prezidentskom paláci stretnem s pánom premiérom a pánom ministrom a oznámim moje záverečné rozhodnutie ohľadom demisie. Osobne by ma jeho odchod mrzel. Je, myslím, všeobecne známe, že ako prezident som s prácou pána Lajčáka pre našu krajinu spokojný. Slovensko by nemalo stratiť tak kvalitného ministra a diplomata svetovej úrovne, a to nielen z pohľadu nadchádzajúceho predsedníctva v OBSE a komplikovanej medzinárodnej situácie,“ uviedol v prejave Andrej Kiska.

Podľa niektorých právnych názorov nie je možné, aj ak by vláda do Marrákešu zástupcu vyslala, aby demisia ministra nebola prijatá alebo aby ju nebodaj stiahol.

Ministri dúfajú, že Lajčák z vlády neodíde

Zásada, že čo nie je zákonom zakázané, je dovolené totiž neplatí pre prezidenta SR. Ten naopak,  ako štátny orgán, sa musí riadiť tým, že čo nie je dovolené, je zakázané. „Ide o absolútne prejudicionálnu otázku, ktorú sme v histórii ešte neriešili.  Záväzné stanovisko, či prezident môže odmietnuť demisiu, môže vydať len Ústavný súd,“ tvrdí expert na Ústavné právo Ján Drgonec.

A čo by sa stalo, ak by prezident demisiu M. Lajčáka neprijal? Ústava nemá žiadne lehoty na prijatie demisie.  „Nie je nikde taká lehota. On aj ako minister v demisii môže rok predsedať OECD na Ministerstve zahraničných vecí SR. On tou demisiou vlastne môže dosiahnuť, že sa zbaví zodpovednosti za všetko čo urobí, ale môže to urobiť kľudne ďalej,“ uviedol pre hlavne.sk expert na ústavné právo J. Drgonec.

Správu priebežne aktualizujeme

VLÁDA MÔŽE MINISTRA STÁLE PODRŽAŤ

VLÁDA MÔŽE MINISTRA STÁLE PODRŽAŤPrijal som pána ministra zahraničných vecí v súvislosti s demisiou, ktorú podal v piatok minulý týždeň. Táto situácia vznikla v súvislosti s otázkou účasti slovenskej delegácie vedenej ministrom zahraničných vecí na konferencii OSN v Marakéši. Dovoľte mi poznamenať, že to, čo sa okolo tejto účasti odohrávalo v slovenskej politike v posledných dňoch, považujem za nepríjemné divadlo poškodzujúce záujmy našej krajiny.Je v záujme našich občanov, aby sa Slovensko zúčastňovalo na všetkých významných rokovaniach, či už ide o podujatia Organizácie spojených národov, Európskej únie, či ďalších medzinárodných organizácii. Aby sme všetci sedeli za rokovacím stolom, rozhodovali spolu o dôležitých otázkach, a nie si len posielali odkazy a pokrikovali na seba na seba spoza plota. Vo svete existujú problémy a výzvy — ekonomické krízy, migrácia, ozbrojené konflikty, klimatické zmeny a množstvo ďalších — ktoré samé nedokážu riešiť ani tie najväčšie a najbohatšie štáty. Nieto ešte malé krajiny ako Slovenská republika, ktorej ekonomika je úplne otvorená a závislá na medzinárodných dohodách, zahraničnom obchode a investíciách a ktorej stovky tisíc občanov žijú a pracujú po celom svete.Spolupráca, dohody, účasť na rokovaniach sú základnou povinnosťou reprezentantov štátu. Je to jediný spôsob ako chrániť našich ľudí tu doma, ako aj v zahraničí. Ako obhajovať naše národné záujmy. Ako si budovať dobré meno a rešpekt u našich partnerov. Nikto ešte žiaden problém nevyriešil siláckymi rečami doma za pecou. Ani tým, že si zakryl oči aj uši a tváril sa, že sa ho to netýka.Rozumiem preto rozčarovaniu ministra zahraničných vecí a dôvodom, ktoré ho viedli k podaniu demisie. Aj ja považujem za normálne, aby sa zástupca Slovenska zúčastnil na samite, a keď už nič iné, tak aspoň tlmočil postoj vyjadrený deklaráciou národnej rady, ktorú ústavnou väčšinou schválili minulý týždeň poslanci. Podľa informácií, ktoré mám od premiéra, by k tejto veci mala posledné slovo povedať zajtra vláda. K samotnej demisii pána ministra. Včera ma predseda vlády telefonicky informoval, že pán minister má jeho plnú dôveru. Rozhodol som sa preto počkať na výsledok zajtrajšieho rokovania vlády. Verím, že všetci tí, ktorí hovoria o modernom Slovensku a o kvalitách ministra zahraničných vecí, to prejavia aj činmi.Po zasadnutí vládneho kabinetu sa tu v prezidentskom paláci stretnem s pánom premiérom a pánom ministrom a oznámiť moje záverečné rozhodnutie ohľadom demisie Osobne by ma jeho odchod mrzel. Je, myslím, všeobecne známe, že ako prezident som s prácou pána Lajčáka pre našu krajinu spokojný. Slovensko by nemalo stratiť tak kvalitného ministra a diplomata svetovej úrovne, a to nielen z pohľadu nadchádzajúceho predsedníctva v OBSE a komplikovanej medzinárodnej situácie.

Uverejnil používateľ Andrej Kiska Utorok 4. december 2018

prejav prezidenta Andreja Kisku 4.12.2018

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky