Jednou vetou

Lajčák podal demisiu prezidentovi Kiskovi, Pellegrini ho chce ešte presvedčiť

Minister Lajčák sa vzdal svojho ministerského kresla

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Premiér SR Peter Pellegrini reaguje v tejto chvíli na demisiu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ktorý podal demisiu u prezidenta Andreja Kisku. Premiér Pellegrini je presvedčený, že minister Lajčák by mal svoje rozhodnutie prehodnotiť. Mení kvôli Lajčákovi svoj víkendový program, aby sa s ním v pondelok stretol. Účasť Slovenska v Marrákeši však považuje Pellegrini za passé.

„Vnímam obavy zo zahranično politickej orientácie Slovenska, ktorú si niektorí s rozhodnutím ministra Lajčáka môžu spájať,“ – uviedol premiér Peter Pellegrini. Premiér ubezpečil ľudí, že Slovenská republika je naviazaná na EÚ a NATO.

„Ako predseda vlády nikdy nedovolím, aby sme opustili tento hodnotový priestor, ktorý je garantom celistvosti našich hraníc, “ uviedol premiér Pellegrini.

„Vláda naďalej trvá na tom, že takýto Pakt nepodporí,“ uviedol P. Pellegrini s tým, že cez víkend zmení program a bude pracovať len na presvedčení ministra Lajčáka, aby zotrval na pozícii. Presviedčanie sa však nebude vôbec týkať Paktu OSN, kde už k zmene postoja nedôjde.

„Prijatie Marrakéškeho dokumentu a naša účasť alebo neúčasť na tomto zasadnutí je už pasé – rozhodnutie padlo: vláda nesúhlasí, parlament nesúhlasí a SR sa nemieni zúčastniť. Využijem najbližšie dni, aby som presvedčil ministra Lajčáka, že stoja pred nami veľké úlohy a aby som ho presvedčil, že národné záujmy občanov SR musia byť nadradené názorom osobnej integrity,“ uviedol Peter Pellegrini.

Miroslav Lajčák by bol podľa premiéra skvelým prezidentom, ale neodpovedal na otázku, či je ešte kandidatúra M.Lajčáka za prezidenta vôbec možná.

K prípadnému nástupcovi M. Lajčáka vo funkcii šéfa diplomacie sa P. Pellegrini odmietol vyjadriť s tým, že nebude deliť kreslo ministra, na ktorom minister ešte stále sedí.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky