Jednou vetou

Lajčák v Ženeve o multilateralizme, predchádzaní konfliktom a spolupráci

Miroslav Lajčák

foto: TASR

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák absolvoval v utorok v Ženeve sériu podujatí a rokovaní.

Hlavným cieľom bola účasť na segmente na vysokej úrovni v rámci 40. zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Lajčák v Budapešti: Chceme, aby hlas strednej Európy bolo jasne počuť

Minister Lajčák vyjadril podporu multilaterálnym prístupom pre hľadanie riešení globálnych otázok. Zdôraznil tiež význam prevencie pri predchádzaní konfliktov, kde primárnu úlohu zohráva práve ochrana a podpora ľudských práv. Ich porušovanie je často prvým príznakom vznikajúcich nepokojov, ktoré môžu ľahko prerásť do konfliktu.

„Je preto nevyhnutné, aby medzinárodné spoločenstvo bolo schopné pružne a adekvátne reagovať na konfliktné situácie. Pre ich efektívne riešenie je potrebné nastaviť dialóg a zapojiť strany konfliktu do riešení. Nevyhnutným predpokladom trvalo udržateľných riešení je však aj vyvodenie zodpovednosti za spáchané činy,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Rezort diplomacie pokračuje v rokovaní o obrannej spolupráci s USA, uviedol Lajčák

Lajčák rokoval aj s vysokou komisárkou Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Michelle Bacheletovou, primárne o význame prepojenia medzi bezpečnosťou a dodržiavaním ľudských práv. Minister vysokú komisárku informoval o prioritách SR v rámci predsedníctva v OBSE. Partneri diskutovali o vývoji situácie na Ukrajine, ktorá je práve jednou z priorít SR, a to tak v súvislosti s predsedníctvom v OBSE, ako aj v rámci bilaterálnych dobrých susedských vzťahov.

Vzťahy medzi Slovenskom a najstaršou existujúcou humanitárnou organizáciou boli predmetom rozhovoru ministra Lajčáka s prezidentom Medzinárodného výboru červeného kríža (MVČK) Petrom Maurerom. Potvrdením kvality a intenzity vzájomnej spolupráce je Memorandum o porozumení medzi MVČK a MZVEZ SR, ktoré vrcholní predstavitelia týchto dvoch organizácií podpísali na úvod stretnutia.

Danko: Nie som pod ministrom Lajčákom

Dôležitou témou bolo tiež posúdenie konkrétnych možností spoločného postupu výboru a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pri pomoci obyvateľom Ukrajiny postihnutým konfliktom. Zlepšenie situácie ľudí žijúcich v blízkosti línie kontaktu patrí medzi priority Slovenskej republiky v rámci jej tohtoročného predsedníctva v OBSE.

Na konferencii k Jemenu, ktorej cieľom je podpora koordinovanej odpovede medzinárodného spoločenstva na jednu z doteraz najhorších humanitárnych kríz na svete, ohlásil minister Lajčák príspevok Slovenskej republiky vo výške 100.000 eur. Toto gesto je vyjadrením pokračujúcej solidarity s utrpením jemenského ľudu. Minister zároveň upozornil, že jediným udržateľným riešením je dosiahnutie politickej dohody.

EÚ podľa Lajčáka trvá na mierovom prechode vo Venezuele prostredníctvom volieb

Počas bilaterálneho stretnutia s vysokým komisárom OSN pre utečencov Filippom Grandim minister Lajčák poukázal na solidaritu Slovenska s ľuďmi, ktorí musia nútene opustiť svoje domovy a na konkrétne spôsoby, akými prispievame k riešeniu tejto problematiky. Za kľúčové označil adresovanie základných príčin a pomoc v krajinách pôvodu.

Vo svojom vystúpení na Konferencii o odzbrojení Lajčák poukázal na zložitú situáciu a súčasné výzvy v oblasti odzbrojenia, kontroly zbrojenia a nešírenia zbraní hromadného ničenia.

Lajčák v Bruseli upozornil na neférový prístup Kyjeva voči ruským pozorovateľom

Šéf slovenskej diplomacie vyzval na návrat k multilateralizmu a na dodržiavanie medzinárodných dohôd, ktoré sú nevyhnutné pre zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti. Zásadnú úlohu v tejto súvislosti zohráva aj Konferencia o odzbrojení. „Preto oživenie jej substantívnej práce nie je otázkou dobrej vôle, ale nevyhnutnosti,“ uviedol slovenský minister.

Stretnutie s generálnym riaditeľom Úradovne OSN v Ženeve Michaelom Mollerom bolo venované súčasným výzvam multilateralizmu v kontexte úloh a cieľov OSN a možnostiam zlepšenia spolupráce regionálnych organizácií s Organizáciou Spojených národov.

Lajčák na rokovaní so svojim palestínskym rezortným partnerom Rijádom Málikím diskutoval o eskalácii napätia a zhoršovaní situácie na Blízkom východe. Minister Lajčák podporil mierové riešenie konfliktu, ktorého základom je dvojštátne usporiadanie garantujúce mier obom stranám.

Dankova návšteva Ruska bola pomerne neštandardná, uviedol Lajčák

„Obnovenie priamych rokovaní medzi Izraelom a Palestínou považujeme za najlepšiu cestu pre dosiahnutie trvalého mierového riešenia konfliktu. Preto podporujeme všetky zmysluplné kroky, na základe ktorých budú naplnené predstavy palestínskeho národa o vlastnej štátnosti a na druhej strane budú garantovať bezpečnosť a miesto štátu Izrael v regióne,“ zdôraznil Lajčák.

Šéf slovenskej diplomacie svojou účasťou v ženevskom Paláci národov taktiež podporil výstavu o unikátnom životnom príbehu Dávida Unreicha, bratislavského rodáka židovského pôvodu. Zápasník, majster sveta v ťažkej váhovej kategórii sa v medzivojnovom období výraznou mierou zasadil za zmiernenie dopadov nastupujúceho fašizmu na bratislavskú židovskú obec a proti Hitlerovi a jeho totalite vystupoval aj po svojom odchode do USA.

Môže vás zaujímať

Štatistický úrad spracuje výsledky volieb v 50 pracoviskách s takmer 1 600 ľuďmi