Jednou vetou

Lajčáka bude na ministerstve zastupovať Korčok

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák

foto: TASR

Spresnil, že majú presne rozdelené, o ktorých veciach bude rozhodovať štátny tajomník vo svojej kompetencii, o ktorých sa bude radiť s ministrom a o ktorých bude rozhodovať výlučne sám minister. Počas neprítomnosti ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) z dôvodu výkonu funkcie predsedu 72. Valného zhromaždenia (VZ) OSN v New Yorku ho zastupuje štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok. 

„Sedeli sme nad tým hodiny a nastavili sme model, aby bolo jasné, že nevznikne žiadne vákuum. Pochopiteľne som naďalej politicky zodpovedný za chod ministerstva a preto aj tie všetky kľúčové rozhodnutia politické, finančné, personálne budem vykonávať ja. Avšak v dennej operatíve ma zastupuje štátny tajomník Ivan Korčok a rovnako tak ma bude zastupovať aj na podujatiach, ktorých by som sa inak zúčastňoval, či sú to Európske rady, alebo Vyšehradská štvorka alebo niektoré takéto multilaterálne podujatia,“ potvrdil pre TASR minister Lajčák.

Zároveň spresnil, že rovnako tak majú presne rozdelené, o ktorých veciach bude rozhodovať štátny tajomník vo svojej kompetencii, o ktorých sa bude radiť s ministrom a o ktorých bude rozhodovať výlučne sám minister. „Máme nastavené mechanizmy komunikácie aj medzi ústredím v Bratislave a stálou misiou v New Yorku. Ľudia vedia, čo majú robiť, aby sa ku mne všetky informácie dostávali včas,“ dodal.

Na zasadnutiach vlády budú ministra zastupovať štátni tajomníci, primárne Ivan Korčok. „Máme dohodu s predsedom vlády, že sa týchto zasadnutí budem zúčastňovať zhruba raz mesačne, to znamená, svoj program si budem organizovať tak, aby som zhruba raz mesačne bol na zasadnutí vlády. Pokiaľ to bude možné aj častejšie, tak aj častejšie,“ potvrdil Lajčák.

Šéfa slovenskej diplomacie do funkcie predsedu zvolili predstavitelia členských štátov OSN 31. mája. Zástupca SR získal takúto vysokú pozíciu v systéme OSN vôbec po prvý raz. Zasadnutie VZ OSN sa koná v sídle OSN v americkom New Yorku raz ročne. Začína sa v utorok v treťom septembrovom týždni. V pléne tohtoročného VZ OSN vystúpi i prezident SR Andrej Kiska, ktorý povedie slovenskú delegáciu.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky