Jednou vetou

Lajčákovi bude v OSN radiť ekonóm, ktorý pomáha aj A. Guterresovi

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.

Foto: TASR

Poradcom Miroslava Lajčáka vo funkcii predsedu Valného zhromaždenia OSN bude americký ekonóm a profesor Kolumbijskej univerzity v New Yorku Jeffrey Sachs. Ten v súčasnosti pôsobí aj ako poradca generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa pre otázky udržateľného rozvoja.

Súčasný minister zahraničných vecí SR sa funkcie ujme 12. septembra. „Sachs bude pôsobiť ako externý poradca M. Lajčáka bez nároku na finančnú odmenu, najmä v témach rozvoja, boja proti chudobe, vzdelávania, klimatickej zmeny a prevencie konfliktov, ako aj spolupráce s univerzitami,“ informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.

OSN čaká v budúcom roku bezprecedentné množstvo výziev, myslí si Lajčák. „Teším sa preto spolupráci s profesorom Sachsom, najmä ako špičkovým ekonómom a odborníkom v oblasti rozvoja, ale tiež ako skúseným akademikom,“ dodal.

Lajčák bude predsedom Valného zhromaždenia (VZ) OSN na funkčné obdobie rokov 2017 – 2018. Ten organizuje podujatia na najvyššej úrovni k aktuálnym témam, často tiež k otázkam, na ktorých sa Bezpečnostná rada nie je schopná dohodnúť. Za výkon tejto funkcie OSN neposkytuje plat. Náhrady spojené s jej výkonom v New Yorku preplatí Slovensko.

Predseda sa volí najmenej tri mesiace pred prevzatím funkcie. VZ OSN jednomyseľne zvolilo ministra Lajčáka na post predsedu. Do volieb ho nominovala Východoeurópska regionálna skupina ako svojho jediného kandidáta. Mandát súčasného predsedu Petra Thomsona z Fidži sa končí v predvečer otvorenia 72. zasadnutia, a to 11. septembra.

 

Môže vás zaujímať

Video, ktoré má kompromitovať Kisku, stále vyšetruje polícia