Jednou vetou

Laššáková chce zlepšiť existujúci systém aj rozvíjať nezávislú kultúru

Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (SMER-SD)

foto: TASR

Štruktúra nezávislých verejnoprávnych fondov podporujúcich kultúru je dnes stabilizovaná a plne funkčná. Vyhlásila to ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD). O ďalšiu pôsobnosť týchto fondov, vytvorených za jej predchodcu Mareka Maďariča (Smer-SD), sa podľa nej netreba obávať.

„Ich rušenie by som pokladala za krok späť, ktorý by mal pre kultúru fatálne následky,“ dodala Laššáková. „Ak prídu zmeny, budú to zmeny smerujúce k vylepšeniu existujúceho systému a k stimulácii rozvoja fondov a tak i rozvoju nezávislej kultúry,“ poznamenala o vízii budúcnosti Audiovizuálneho fondu (AvF), Fondu na podporu umenia (FPU) i Fondu na podporu kultúry národnostných menšín (FPKNM).

Laššáková zdieľa myšlienku svojho predchodcu, aby sa súčasťou FPU stalo i akvizičné oddelenie. To by v spolupráci rezortu kultúry a ministerstva financií kumulovalo finančné prostriedky a umožňovalo tak umeleckým telesám a inštitúciám využiť pre svoju činnosť artefakty alebo nástroje, ktoré by si z vlastného rozpočtu nemohli dovoliť. „Verím, že v spolupráci s ministerstvom financií sa podarí nájsť modul, aby aj v tejto oblasti, ktorá je finančne mimoriadne náročná, no ako ukazuje prax i potrebná, nastal pozitívny progres,“ uviedla.

Prispieť chce tiež k pozitívnemu posunu v oblasti rozvoja kreatívneho priemyslu, ktorému prisudzuje výrazný ekonomický potenciál. „Tejto agende som sa venovala hneď v prvý deň pôsobenia. Po dôkladnej analýze návrhov a potrebných krokov, ktoré s nimi súvisia, budem dbať aj na intenzívnu propagáciu,“ avizovala. Podľa nej sa rezort už zaoberá návrhom výzvy na projektové zámery pre centralizovanú podporu. „Tá je zameraná na budovanie kreatívnych centier v regiónoch. Zároveň pripravujeme výzvu na decentralizovanú podporu, ktorá je určená pre malé a stredné podniky v kultúrnom a kreatívnom priemysle,“ ozrejmila ministerka. Pripomenula, že podpora kreatívneho priemyslu je tiež jedným z cieľov dotačného systému existujúcich verejnoprávnych fondov.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky